Listopad to dobry moment na zmianę dekoracji. W końcu już niewiele czasu pozostało do świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny klimat stworzysz z zastosowaniem odpowiednio dobranych aranżacji. Jaki styl wybierzesz w tym roku – tradycyjny, nowoczesny, rustykalny, a może glamour?

Świąteczne aranżacje dostosowane względem wnętrza

Aranżacje wnętrz są zróżnicowane równie mocno jak gusta. Również w okresie świąt pomysły na dekoracje są różnorodne. Wyraź swój styl – nie ma powodu, by się ograniczać. Wskazać można co najmniej kilka typów aranżacji świątecznych. Topowe propozycje to:

  • tradycyjne dekoracje na Boże Narodzenie – tradycja nie jedno ma imię. Jako klasyczne ozdoby świąteczne najczęściej określamy te, które przypłynęły do nas z USA. To połączenie naturalnej, głębokiej zieleni i czerwono-złotych dekoracji. W Polsce nierzadko pojawiają się nawiązania do folkloru i religii, które zastępują amerykańskie figurki Santa Claus i skarpety.
    Na tradycyjnej choince pojawiają się różnorodne bombki i ozdoby, najczęściej utrzymane w ciepłych barwach. Obowiązkowym uzupełnieniem tej pięknej aranżacji są światełka. Planując dekoracje w tym stylu warto pamiętać o zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Świąteczne wiązanki, girlandy i rośliny (na przykład jemioła) powinny przyozdobić niemal każdy zakątek wnętrza. Gdy całość utrzymana jest w tej samej stylistyce, nawet duża ilość dodatków prezentuje się idealnie, a we wnętrzu panuje niesamowity klimat.
  • rustykalna aranżacja na święta – z kolei w tym przypadku należy stosować się do złotej myśli „mniej nie znaczy gorzej”. Miłośnicy tego typu aranżacji stawiają na oryginalne dekoracje sporządzone z naturalnych surowców, pozbawione zbędnych złoceń i błyszczących dodatków.

    Na naturalnej choince idealnie zaprezentują się suszone pomarańcze, goździki, laski cynamonu i pierniczki. Dobrym wyborem są także drewniane ozdoby zamiast bombek. Pod sufitem warto zawiesić naturalną jemiołę. Oprócz tego stosowane są światełka ciepłe lub białawe. Częstym uzupełnieniem są białe dodatki przywodzące na myśl śnieg.

  • świąteczne dekoracje w stylu glamour – w tym przypadku swojską czerwień i zieleń należy zastąpić bielą i złotem. Już samo połączenie tych barw jest kojarzone z luksusem. Dlatego wybierając tę propozycję warto zarazem zastosować zasadę eleganckiego minimalizmu.

    Zastosowanie znajdą przezroczyste bombki dekorowane białymi i połyskującymi elementami. W nowoczesnych wnętrzach glamour często sięga się po modne bombki wypełnione piórkami. Zamiast naturalnej choinki, we wnętrzach tego typu często umieszcza się ekologiczną choinkę zdobiona sztucznym śniegiem. W tym zestawieniu doskonale prezentują się szklane lub kryształowe żyrandole i świeczniki.

Jakie zasłony, żaluzje lub rolety wybierać w okresie świątecznym? We wnętrzach tradycyjnych i glamour sprawdzą się dostosowane kolorystycznie zasłony i żaluzje, zaś drewniane rolety z pewnością doskonale zaprezentują się w zestawieniu z aranżacja rustykalną.