Zasłony okienne to nie tylko praktyczne rozwiązanie chroniące przed nadmiarem promieni słonecznych w danym pomieszczeniu, ale także interesująca dekoracja okna. Zasłona może być najmocniejszym akcentem dekoracyjnym w Waszym salonie – wystarczy tylko wybrać model w dość rzucającym się w oczy kolorze. My ze swej strony zachęcamy Was do wyboru czerwonych zasłon okiennych, które będą wyglądać niebanalnie zarówno w tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonych salonach.

Czerwone zasłony – mocny akcent dekoracyjny w domu

Czerwony to kolor dla osób, które lubią niebanalne dekoracje i zwracające uwagę detale. Warto podkreślić, że czerwony jest bardzo pozytywnie kojarzony. Ten ciepły kolor wiąże się w naszej świadomości z miłością, walentynkami, a także świętami. To jednak nie wszystko. Czerwone zasłony powinny przypaść do gustu także wielbicielom wschodniej filozofii. Według feng shui czerwień jest kolorem siły i prestiżu, dlatego można tego rodzaju zasłony z powodzeniem zawiesić w salonie, biurze czy gabinecie.

Jeśli już zdecydujesz się na czerwone zasłony, zastanów się dobrze nad odcieniem tego koloru. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jasną czerwień czy może odcienie czerwonego wina, pamiętaj o tym, że kolor czerwony jest na tyle intensywny, że od razu przyciąga wzrok. Dlatego też czerwone zasłony należy zestawiać z dodatkami w stonowanych barwach.

Czerwone zasłony a różne style aranżacyjne

Jak wspomnieliśmy, czerwone zasłony to dodatek, który będzie interesującym dopełnieniem w zasadzie każdego stylu aranżacyjnego. Do klasycznie urządzonych, relatywnie przestronnych wnętrz będą z pewnością pasować miękkie, aksamitne zasłony w odcieniu głębokiej, ciemniej czerwieni. Jeśli natomiast Twój salon urządzony jest z w stylu rustykalnym albo coraz bardziej popularnym także w naszym kraju stylu skandynawskim, lepszym rozwiązaniem będą zasłony z płótna lub juty w intensywnym czerwonym kolorze. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się surowe wnętrza loftów. Także i w takim salonie sprawdzą się czerwone zasłony – w takim przypadku warto postawić na intensywny kolor i zrezygnować z ozdobnych kokard, marszczeń itd.

Jaki materiał na czerwone zasłony?

Również i czerwone zasłony można zamówić z różnych tkanin. Wiele zależy od tego, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć. Ciekawe propozycje to:

  • aksamit – charakterystyczny materiał z krótkimi włoskami. Czerwone aksamitne zasłony to dobre rozwiązanie w dużych, tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach. W mniejszych salonach takie zasłony mogą wyglądać nieco przytłaczająco;
  • szyfon – przezroczysta tkanina o jedwabnym splocie. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci, by Twoje zasłony okienne sprawiały wrażenie lekkiej, delikatnej osłony okiennej;
  • juta – dość szorstka tkaniny, która sprawdzi się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym;
  • tafta – charakterystyczna szeleszcząca, dość ciężka tkanina bardzo często wykorzystywana do produkcji zasłon okiennych;
  • tiul – delikatny, lekki materiał dla osób, którym zależało by na tym, by okolice okna od razu przyciągały wzrok odwiedzających.