Rolety plisowane chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Ich konstrukcja przypominająca akordeon, pozwala na dostosowanie poziomu oświetlenia pomieszczenia. Nadają się do okien wszystkich rozmiarów i kształtów: okna łukowe, okrągłe, trójkątne. Jednocześnie pozostaje możliwość otwierania skrzydeł. Rolety wykonane z tkaniny są hipoalergiczne i przyjazne dla środowiska. Płótno jest impregnowane specjalną mieszanką antystatyczną, która zapobiega gromadzeniu się kurzu.


Charakterystyka rolet plisowanych
Rolety plisowane są bardzo funkcjonalne i praktyczne, bardzo łatwo je dopasować do okien o dowolnej wielkości i kształcie (otwierane i nieotwierane, tradycyjne, łukowe lub trapezowe, lukarny). Takie osłony mogą zasłonić wybraną część okna: dolną, górną, środek. Idealnie nadają się do pomieszczeń na parterze, gdy chcemy zasłonić dolną część okna. Takie rolety montuje się między szynami mocującymi okna lub ościeżnicami, dzięki czemu w żaden sposób nie przeszkadzają w otwieraniu drzwi balkonowych.
Rolety plisowane nadają się do każdego pomieszczenia w domu i mieszkaniu, na balkony, werandy i tarasy, a także do biur, restauracji, kawiarni. Jest to uniwersalny model z profilem aluminiowym, na którym mocowana jest tkanina. Materiał może być ciemny, przezroczysty lub prześwitujący, a gama kolorystyczna nie jest ograniczona. Osłony okienne mogą być również wykonane z naturalnej tkaniny lub papieru ze specjalną powłoką, która nie przepuszcza światła i tworzy przytulną atmosferę.
Rolety mają dwa rodzaje sterowania: mechaniczne i zdalne. Do wysokich otworów okiennych i okien dachowych stosuje się zdalne sterowanie, a do zwykłych okien mechaniczne. Plisy montuje się bez wiercenia, na końcu otwieranego skrzydła lub za pomocą wkrętów samogwintujących, z wierceniem ościeżnicy. Dzięki temu możliwe jest łatwe zakrycie niestandardowych otworów okiennych.


Konstrukcja rolet plisowanych ma wiele zalet:
• Funkcjonalność.
• Niezawodna ochrona przed słońcem.
• Bezpieczeństwo.
• Różnorodność modeli.
• Długa żywotność. Materiały są impregnowane specjalnymi związkami przeciwpyłowymi i przeciwpożarowymi. Płótno nie boi się światła słonecznego, brudu, wilgoci, zmian temperatury.


Pielęgnacja i konserwacja rolet plisowanych
Jeśli zdecydujesz się na rolety plisowane, kolejnym miłym dodatkiem będzie łatwość ich pielęgnacji. Pierwszym plusem jest powłoka antystatyczna i minimum kurzu w fałdach. Druga to możliwość wyprania rolety poprzez zdjęcie tkaniny z zapięcia. Wybierając mechanizm sterujący, należy wziąć pod uwagę wysokość okien. Jeśli są standardowe, wystarczy sterowanie mechaniczne. Jeśli jest wysoko lub trudno dostępny, lepiej zdecydować się na pilota.
Wybierz kolor i stopień przezroczystości plisowanej tkaniny według własnego gustu. Po słonecznej stronie odpowiednie są ciemniejsze odcienie i gęste tkaniny modeli. Od strony północnej odpowiednie są ciepłe kolory, które nadają pomieszczeniu miękkości i komfortu. Rolety plisowane mogą stać się nie tylko ochroną przed słońcem, ale także stylowym elementem wnętrza. Zasadniczo takie produkty są wykonywane na zamówienie według pomiarów okna.


Rolety plisowane oferują wiele korzyści, w tym:
• Zdolność do tworzenia rozproszonego światła w pomieszczeniu. Nawet zamknięte przepuszczają światło słoneczne, ale jednocześnie staje się ono nieco stłumione, aby nie oślepiać oczu.
• Osłony tego typu idealnie nadają się do montażu na oknach na poddaszu i można je łatwo przymocować do okien plastikowych.
• Lamele mogą być ozdobione dowolnym wzorem. I nie trzeba się martwić, że z czasem wyblakną ponieważ tak się nie stanie.
• Rolety plisowane, podobnie jak rolety tradycyjne, mogą być sterowane za pomocą łańcuszka i sznurka, co ułatwia ich obsługę.
• Różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych w nowoczesnym designie. Rolety plisowane wyróżniają się dużym wyborem systemów ochrony przeciwsłonecznej, mogą mieć różne szerokości i rodzaje plisowania. Na tle innych rolet wyglądają bardziej skomplikowanie i elegancko.
• Różne metody instalacji. Możliwe jest mocowanie produktów za pomocą wiercenia i bez montażu specjalnej ramy. W przypadku montażu bez wiercenia łączniki mają kształt litery U i są umieszczane na końcu otwieranego skrzydła, lekko dociskając uszczelkę.
• Miniaturowy projekt. Takie osłony zajmują minimum miejsca, nie więcej niż 2 cm od szerokości okapu. Po złożeniu są prawie niewidoczne.
• Praktyczność i łatwość konserwacji. Mimo plisowania produkty można prać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z zasłon w zakurzonym mieście, gdzie często wymagają one czyszczenia.


Wnioski
Rolety plisowane to nowoczesne stylowe osłony, które nadają się do prawie wszystkich typów okien. Dzięki specjalnej metodzie produkcji plisowana tkanina zawsze zachowuje swój kształt i nie zbiera kurzu. Kolejnym argumentem przemawiającym za roletami plisowanymi jest to, że są bardzo kompaktowe i zajmują niewiele miejsca na oknie. Jedną z wielu zalet plis jest możliwość montażu ich wzdłuż konturu szyby (między listwami przyszybowymi), czyli bardzo blisko szyby.
Rolety plisowane mogą być również montowane na ramie skrzydła, wewnątrz otworu lub na ścianie, zasłaniając cały otwór. Ponadto gama tkanin plisowanych jest bardzo bogata zarówno kolorystycznie i fakturalnie, jak i pod względem przepustowości tkaniny, od prześwitujących po całkowicie zaciemniające. Doskonały technicznie system pozwala indywidualnie podejść do wyboru produktu, jego wyglądu i funkcjonalności oraz dopasować plisy do każdego wnętrza!