Ostatnimi czasy prosty, minimalistyczny styl skandynawski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli ktoś lubi jasne, przestronne wnętrza, może postawić na tę stylistykę. Warto oczywiście zadbać o szczegóły, aby całe wnętrze tworzyło spójną całość. Istotne są odpowiednie osłony okienne, pasujące do mebli i kolorystyki, która panuje w danym pomieszczeniu. My ze swej strony rekomendujemy rolety – to uniwersalne osłony okienne, które są nie tylko bardzo praktyczne, ale także mogą służyć jako niebanalna dekoracja.

Minimalistyczne rolety we wnętrzach w stylu skandynawskim

Prostota form to jedna z najbardziej rzucających się w oczy cech stylu skandynawskiego. A to oznacza w praktyce, że klasyczne rolety przyszybowe powinny bardzo dobrze pasować do każdego wnętrza zaaranżowanego w tym stylu. To osłony okienne o stosunkowo neutralnej estetyce, które są bardzo funkcjonalne. Jak najbardziej można zdecydować się na rolety minimalistyczne, czyli po prostu jednokolorowe, w jakimś stonowanym odcieniu. Do stylu skandynawskiego będą pasować rolety szare, w odcieniu kości słoniowej, delikatnie beżowe itd. Można zdecydować się także na rolety podgumowane, które bardzo dobrze chronią przed światłem słonecznym.

Eleganckie rolety transparentne

Osoby, które nie chcą całkiem odgradzać się od promieni słonecznych, mogą zdecydować się na rolety transparentne w odcieniach beżu, wanilii, bieli itd. Również i takie osłony okienne będą dobrze współgrać z jasnym, rozświetlonym wnętrzem utrzymanym w stylu skandynawskim. Pamiętajmy o tym, że rolety transparentne nie blokują całkiem promieni słonecznych. Takie rolety delikatnie je filtrują, zachowując efekt rozświetlenia w danym wnętrzu. I chociażby z tego względu rolety transparentne to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, gdy chodzi o aranżację utrzymaną w stylu skandynawskim. Oczywiście także te rolety chronią przed promieniowaniem UV.

Rolety rzymskie w pastelowych kolorach

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń urządzonych w prostym, jasnym stylu minimalistycznym mogą być rolety rzymskie. Rolety te układają się w charakterystyczne fałdy, jednak w przypadku osłon okiennych w delikatnym pastelowym odcieniu nie musimy obawiać się, że zdominują aranżację salonu lub sypialni. W stylu skandynawskim nie powinno się raczej przesadzać z elementami ozdobnymi. Gładkie rolety rzymskie z bawełny lub lnu będą atrakcyjnym dopełnieniem pomieszczenia w stylu skandynawskim. Odpowiednie będą także rolety tego typu ozdobione tasiemką w tym samym kolorze co reszta rolety.

Funkcjonalne rolety z naturalnych materiałów

Do aranżacji w stylu skandynawskim będą bardzo dobrze pasować jednokolorowe rolety ze szlachetnych materiałów naturalnych. Bawełna i len wyglądają pięknie, poza tym są przyjemne w dotyku. Należy pamiętać jednak, że rolety tego typu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż w przeciwnym razie mogą się odkształcić. Nie wolno rolet z tkanin naturalnych czyścić na mokro i później od razu wystawiać na działanie promieni słonecznych. Z drugiej strony jednak rolety rzymskie i plisowane, także z materiałów naturalnych, można wygodnie prać w pralce.