Drewno to materiał, który dodaje czaru każdemu wnętrzu. Jeśli zatem szukacie właśnie eleganckich a przy tym funkcjonalnych osłon okiennych, może warto postawić właśnie na żaluzje z drewna? Przede wszystkim obecnie może zdecydować się na tak wiele modeli, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego. Nie ma znaczenia, czy szukasz żaluzji do pomieszczania w stylu tradycyjnym czy może industrialnym – drewno będzie zawsze dobrym wyborem.

Żaluzje drewniane – rozwiązanie dla wymagających

Wykonane z drewna żaluzje pozwalają regulowanie ilości światła wpadającego do danego pomieszczenia. Co istotne, wykonane z drewna lamele nie odkształcają się i przy odpowiedniej pielęgnacji latami wyglądają po prostu rewelacyjnie. Produkowane są żaluzje z drewna z lamelami o różnej szerokości, zatem można zawsze wybrać optymalne rozwiązanie.

Żaluzje tego typu można zamontować albo na murze albo we wnęce okiennej. To, jaka forma montażu jest właściwa, zależy m.in. od miejsca w otworze okiennym, od sposoby otwierania konkretnego okna, a także od tego, czy dana wnęka jest prosta. Montaż we wnęce okiennej ma tę zaletę, że żaluzja nie zachodzi na ściany. Jednak nie zawsze montaż w oknie jest możliwy. W przypadku ścian o niezbyt atrakcyjnie wykończonych krawędziach lub okien uchylno-obrotowych montaż na murze będzie lepszym rozwiązaniem.

Żaluzje z drewna – dbałość o szczegóły

Ważnym argumentem za wyborem właśnie żaluzji z drewna jest fakt, że zwykle są one bardzo starannie wykończone. Wysokiej klasy żaluzje drewniane są wykończone lakierem, który cechuje się wysoką odpornością na wilgoć, promieniowanie UV oraz zarysowania. W praktyce oznacza to, że takie żaluzje można wykorzystywać także w łazience, czyli w pomieszczeniu, gdzie zwykle panuje wysoka wilgotność. Wykonany z aluminium górny system zasłonięty jest maskownicą z drewna, zatem nic nie zakłóca estetyki żaluzji. Obecnie można zdecydować się na żaluzje z drewna, które sterowane są manualnie (za pomocą sznura labo sznura i pokrętła) albo elektrycznie. Ten drugi wariant jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku żaluzji o dużych gabarytach.

Estetyka żaluzji drewnianych

Ogromnym atutem żaluzji z drewna naturalnego jest ich subtelna estetyka. Bardzo popularne są żaluzje wykonane z drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne występuje w zróżnicowanej kolorystyce, zatem można z powodzeniem wybrać żaluzje w naturalnym odcieniu żółci, brązu, a także czerwieni. Można zdecydować się na drewno zarówno z delikatnym usłojeniem, jak i takie, których usłojenie jest o wiele bardziej wyraźne. A to jeszcze nie wszystko. Drewno egzotyczne jest twarde, wytrzymałe na oddziaływanie czynników zewnętrznych. A to przekłada się na trwałość żaluzji z egzotycznego surowca.

Oczywiście można zamówić żaluzje drewniane w urozmaiconej kolorystyce. Nie każdy preferuje naturalną estetykę drewna. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane żaluzje w kolorze białym, które będą znakomitym dopełnieniem np. wnętrz w modnym obecnie stylu skandynawskim. Zasadniczo jednak można zamówić żaluzje z drewna w wielu różnych odcieniach, dopasowując je po prostu do charakteru konkretnego wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać żaluzje z drewna, które będą pasować kolorystycznie do drzwi, mebli itd.