Odpowiednio dobrane firanki i zasłony mogą być piękną dekoracją okna. A to jeszcze nie wszystko. Takie dekoracje okienne dodają przytulności całemu pomieszczeniu. Jeśli szukacie właśnie pomysłów na oryginalną osłonę okna, chcielibyśmy Wam zaproponować firanki makarony, które mają interesującą formę. Jak sama nazwa wskazuje, takie firanki mają postać swobodnie opadających sznurków, które przypominają długi makaron spaghetti.

Firanki makarony – uniwersalne zastosowanie

Dużym atutem firanek sznurkowych jest ich uniwersalne zastosowanie. Ze względu na fakt, że dostępne są w różnych kolorach, różnych długościach, można łatwo wybrać wariant pasujący do dowolnego właściwie pomieszczenia. Atutem firan tego rodzaju jest ich lekkoś

– taka dekoracja świetnie wygląda i jednocześnie nie obciąża karnisza. Do tego dochodzi fakt, że firany makarony doskonale przepuszczają światło słoneczne, dlatego są szczególnie polecane do dużych okien. Niezależnie od tego, czy szukasz firanek do pokoju dziecięcego, sypialni, kuchni czy może biura, makarony są dobrym pomysłem. Te lekkie, zwiewne firanki możesz też wykorzystać jako swego rodzaju parawan rozdzielający dwie części danego pomieszczenia.

Jak długość firan będzie najlepsza?

Bardzo ważnym parametrem, który należy oczywiście uwzględnić przy wyborze firan, jest ich długość. Jeśli chodzi o firany makarony, najbardziej dekoracyjne są te długie, sięgające do ziemi. Jak najbardziej możesz postawić na takie rozwiązanie, nie obawiając się, że firanki o takiej długości utrudnią Ci dostęp do okna. Długie do podłogi makarony będą bardzo dobry pomysłem zarówno w sypialni, jak i salonie. Jeśli natomiast szukasz dekoracji okiennych do kuchni czy łazienki, proponowalibyśmy Ci jednak makarony krótsze, najlepiej do wysokości parapetu. Chodzi tutaj o względy praktyczne. Z jednej strony takie firanki nie będą zbierać zabrudzeń, a z drugiej nadal będą bardzo dobrze chronić przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Firany makarony i ich walory dekoracyjne

Firany tego typu to piękna dekoracja każdego okna. Obecnie możesz wybrać makarony o różnym splocie zarówno bardzo cienkim, jak i dość grubym. Do klasycznie urządzonych wnętrz pasują przede wszystkim makarony o nieco grubszym, żakardowym splocie. Jeśli lubisz zwracające uwagę dekoracje, możesz zdecydować się na makarony ozdobione dodatkowo kryształkami lub dekoracyjnymi koralikami. Coraz częściej wybierane są także firany cieniowanie, z tzw. efektem ombre. Oprócz tego można w dowolnym momencie dokupić do firanek dodatki dekoracyjne i szybko odmienić ich wygląd za pomocą koralików itd. Dostępne są ponadto firany makarony malowane, które prezentują różne motywy.

Jak prać firany makarony?

Makarony możesz zamoczyć i uprać ręcznie, aby uniknąć ich poplątania. Innym rozwiązaniem są specjalne woreczki ochronne, do których można zapakować firanki na czas prania w pralce. Bardzo dużą zaletą firan tego rodzaju jest fakt, że nie trzeba ich prasować. Tę oszczędność czasu na pewno docenisz podczas gruntownych porządków wiosennych.