Jeśli chcesz w jakiś oryginalny, przyciągający wzrok sposób zaaranżować swoje okna, może warto pomyśleć o firankach makaronach? To rozwiązanie, które od lat cieszy się dużą popularnością. Firanki makarony bardzo dobrze prezentują się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w tradycyjnym stylu, jak i w bardziej surowych wnętrzach nowoczesnych. Obecnie można zdecydować się na firany makarony w różnych kolorach – od klasycznej bieli, przez delikatne pastele aż po dość zdecydowane ciemne kolory.

Firany makarony – co to takiego?

Czym wyróżniają się firanki makarony, które od lat cieszą się niesłabnąca popularnością? Jak sama nazwa wskazuje, są to firanki w postaci luźnych sznurków, które w górnej części połączone są dekoracyjną szarfą. Dzięki tej szarfie firanki makarony, zwane także “spaghettti” tworzą efektowną całość. Firany tego rodzaju mają bardzo dobrą przepuszczalność światła, a poza tym zapewniają zawsze nieskrępowany dostęp do okna. Najczęściej tego rodzaju firany są wieszane w oknach. Zdarza się jednak, że stosuje się je jako parawany oddzielające różne części danego pomieszczenia lub swego rodzaju dekorację drzwi. Firany makarony sprawdzą sie zarówno w dużych, jak i w małych pomieszczeniach. Ten typ osłon okiennych jest polecany przede wszystkim do pomieszczeń, w których pożądane jest wysokie nasłonecznienie.

Firany makarony – możliwości aranżacyjne

Popularne makarony to uniwersalne rozwiązanie, które doskonale pasuje w zasadzie do każdego wnętrza. Co istotne, makarony można dowolnie skracać. Ze względu na ich budowę naprawdę nie jest to nic problematycznego. Niezależnie do tego, czy potrzebujecie firan do ziemi czy tylko do wysokości parapetu, makarony są dobrym rozwiązaniem.

Ciekawym rozwiązaniem pod względem aranżacyjnym są makarony w różnych kolorach. Można zdecydować się np. na firany tego rodzaju, w których poszczególne nitki utrzymane są w różnych kolorach. To jednak tylko jedno z możliwych rozwiązań. Różnie zabarwione nitki mogą tworzyć jakiś określony wzór dekoracyjny. Można także stworzyć własną kompozycję dekoracyjną, łącząc ze sobą pasy makaronów w różnych kolorach.

Firany makarony można upinać bez marszczenia. Z pomocą dodatkowych akcesoriów jak np. dekoracyjne uchwyty i klamry, można wyczarować naprawdę oryginalne osłony okienne. Do makaronów można dodatkowo doczepić dekoracyjne koraliki i obciążniki.

Firany makarony – pranie

Jak prać firanki makarony? To pytanie stawia sobie wiele osób. Dość często obawiamy się, że makarony, ze względu na swoją charakterystyczną strukturę, mogą się poplątać w praniu i w efekcie ulec zniszczeniu. Jednak okazuje się, że pranie tak lubianych firanek wcale nie jest takie trudne. I wcale nie musisz w tym celu szukać dobrej pralni chemicznej. Makarony możesz oczywiście uprać ręcznie – to chyba najbezpieczniejsza metoda. Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie w pralce, po prostu zapakuj firanki do specjalnych woreczków ochronnych, które skutecznie zabezpieczą długie nitki przed splątaniem. Warto podkreślić jeszcze, że firany makarony mają tę istotną zaletę, że nie trzeba ich prasować. Po upraniu wystarczy je tylko wysuszyć i rozwiesić w oknie.