Gustowne firanki nie tylko znakomicie chronią przed zbytnim nasłonecznieniem, ale także mogą być interesującą dekoracją. To tłumaczy, dlaczego klasyczne firany, niejednokrotnie z zasłonami, są bardzo często wieszane chociażby w salonach. Jednak okazuje się, że można dobrać atrakcyjne firanki praktycznie do każdego pomieszczenia w naszym domu. Jakie firanki będą dobrym rozwiązaniem w przypadku pokoju dziecięcego? Postaramy się podpowiedzieć, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszych firanek do pokoju dziecięcego.

Firanki do pokoju dziecięcego – jakie tkaniny będą dobrym wyborem?

Jeśli firanki mają spełniać swoja rolę dekoracyjną, należy je dopasować do aranżacji pokoju dziecięcego. Chodzi tutaj nie tylko o kolorystykę i wzornictwo, ale także o odpowiednie tkaniny. Jaki materiał sprawdzi się, gdy chodzi o dekoracyjne, a przy tym praktyczne firanki do pokoju dziecięcego? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się klasyczne firanki z markizety. Takich firanek nie trzeba prasować. Podobnie rzecz ma się w przypadku firan z kreszowanej organzy. Jeśli zależy Wam na rozświetleniu pokoju dziecięcego, możecie wybrać firanki z delikatnego tiulu – to materiał, który z pewnością wpuści sporo promieni słonecznych do pomieszczenia. Mniej przezroczysty jest gładki woal, który jednak także wpuszcza sporo światła.

Jakie wzory będą pasować do pokoju dziecięcego?

Tradycyjne firanki białe lub ecru to rozwiązanie, które wygląda rewelacyjnie w każdym pomieszczeniu. Jednak w przypadku pokoju dziecięcego można pozwolić sobie na większą dowolność przy wyborze kolorystyki i wzorów firanek. Jasne firanki z nadrukowanymi misiami, balonikami, lalkami, samochodami czy kwiatkami na pewno spodobają się dzieciom. To jednak nie wszystko. Z myślą o pokojach dziecięcych produkowane są także firanki z motywami z ulubionych bajek i kreskówek dziecięcych. Bez problemu znajdziecie firanki z motywami tematycznymi, które powinny spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Z racji tego, że nadruki bajkowych postaci są utrzymane zazwyczaj w intensywnych, wyrazistych kolorach, zachęcamy do wyboru firan w pastelowych barwach – takie firanki będą przepuszczać więcej światła. I jednocześnie nadrukowane bajkowe postacie będą się bardziej rzucać w oczy. Chcesz sprawić przyjemność swojemu dziecku? Pozwól mu samodzielnie wybrać motyw firanek!

Firanki gotowe czy metrażowe?

Standardowo przy wyborze firanek, także i do pokoju dziecięcego, należy zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będą firanki gotowe czy metrażowe. Jeśli zdecydujecie się na firanki metrażowe, możecie nabyć wybraną tkaninę na metry i następnie zlecić uszycie firan. Bardziej sensowne, także ze względów ekonomicznych, jest wybranie gotowych firanek do pokoju dziecięcego. Jeśli pokój posiada standardową wysokość, zamówienie gotowych firan nie jest żadnym problemem. Przy określaniu wysokości firan należy uwzględnić sposób ich wieszania. Firanki z kółkami lub tunelem muszą być nieco dłuższe niż firanki przypinane za pomocą tradycyjnych żabek.