Mikroapartamenty są rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, zarówno wśród inwestorów, jak i w grupie osób prywatnych. Wbrew pozorom, mieszkanie o metrażu do 21 m² może być funkcjonalnie i estetycznie urządzone. Jak je zaaranżować?

Funkcjonalny mikroapartament – czy to możliwe?

Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać podczas aranżacji mikroapartamentu jest jego optyczne powiększenie. Warto więc postawić na biel, gdy chodzi o ściany i większość mebli. Uzupełnieniem wspomnianej bieli powinien być dostęp do światła – nie tylko sztucznego, ale i naturalnego. Dlatego mikroapartamenty należy urządzać w pomieszczeniach o odpowiednio dostosowanych otworach okiennych. Jako dekoracje okienne warto stosować rolety przepuszczające światło, a więc w szczególności rolety rzymskie. W przypadku doboru zasłon, należy kierować się wspomnianą już ogólną zasadą kolorystyczną. Sprawdzą się odcienie rozbielone, jasne, naturalne lub pastelowe. Oczywiście, oświetlenie sztuczne również musi być odpowiednio przystosowane. Zatem poleca się wykorzystanie co najmniej kilku źródeł oświetlenia – sufitowe, boczne i stołowe. Warto dobierać jasne żarówki o wysokim natężeniu światła. Lampki nocne mogą być zaopatrzone w żarówki o nieco bardziej stonowanym zabarwieniu i natężeniu.

Jak umeblować mikroapartament?

Jakie meble sprawdzą się w mikromieszkaniu? Oczywiście, te w szczególności ergonomiczne! Warto zadbać o funkcjonalną szafę z drzwiami przesuwnymi, wypełnioną organizerami. Odpowiednia organizacja umożliwi bowiem przechowanie odzieży i akcesoriów w sposób uporządkowany. Tym samym, wielkość wykorzystanej w tym celu przestrzeni zostanie ograniczona. Praktyczne organizery powinny znaleźć się także w przedpokoju i w łazience, która ze względu na metraż często jest niewielka. Gdy chodzi o stylistykę, wybór jest szeroki. Na podium plasują się meble skandynawskie, ze względu na ich funkcjonalność, która łączy się jednocześnie z estetyką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać nieco bardziej ekskluzywne zestawy meblowe. Sprawdzą się aranżacje glamour utrzymane w odcieniach bieli i złota. Doskonale wkomponują się zestawy meblowe w typie anglosaskim, o pastelowym zabarwieniu. Nie mniej ciekawie prezentuje się tak zwana stylistyka boho.

Jak rozplanować pomieszczenia w mikroapartamencie?

W mikromieszkaniu warto zrezygnować ze zbędnych ścian działowych. Częstym wyborem jest niewielki aneks kuchenny połączony z sypialnią, która w ciągu dnia pełni rolę salonu. Oddzielną część stanowi wyłącznie łazienka, z reguły wyposażona w praktyczny prysznic, zamiast wanny. Jednakże, takie rozplanowanie przestrzeni może być szczególnie funkcjonalne, zwłaszcza gdy chodzi o osoby żyjące w pojedynkę czy studenci.

Mikroapartament to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i turystycznym. Choć jego aranżacja wydaje się być problematyczna – w rzeczywistości wyróżnić można kilka ciekawych, praktycznych rozwiązań. Ta niewielka przestrzeń może zachwycać designerska aranżacją!