Mimo ogromnej popularności funkcjonalnych rolet tekstylnych ciągle jeszcze klasyczne zasłony okienne mają wielu zwolenników. I nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ zasłony okienne są najczęściej stylową ozdobą wnętrza, która dodatkowo pełni praktyczne funkcje. Ze względu na ogromną różnorodność modeli i tkanin na rynku nie jest tak łatwo wybrać odpowiednie zasłony. Podpowiemy Wam, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasłon do salonu lub sypialni.

Wymiary zasłon

Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że bardzo ważne są właściwe wymiary zasłon okiennych. Przy ich określeniu musisz wziąć pod uwagę nie tylko wielkość, ale także i kształt okien oraz wymiar karniszy. Standardowo możesz zdecydować się na zasłony: do parapetu, trochę poniżej parapetu oraz zasłony długie, sięgające do samej ziemi. Czasami klienci decydują się też na bardzo długie zasłony, które mają udrapowane leżeć na podłodze. W takim przypadku zaleca się dodać około 20 cm do długości zasłon. Jeśli natomiast chodzi o szerokość zasłony, to powinna ona zostać dopasowana do sposobu montażu oraz tego, jak dana tkanina ma być ułożona. Decydując się na zasłony z szelkami lub kanałem, szerokość powinna odpowiadać przynajmniej połowie rozpiętości okna. W przypadku zasłon na taśmie marszczącej zaleca się, aby szerokość zasłony była nawet o 50-100% większa niż szerokość okna – zależy to od tego, jak bardzo chcesz zmarszczyć zasłony.

Wykończenie zasłon

Istotnym parametrem jest oczywiście wykończenie zasłon. Największą popularnością cieszą się tradycyjne zasłony na taśmie marszczącej, która to taśma pozwala na równomierne rozłożenie materiału. Jeśli zależy Ci na samodzielnej regulacji zasłony, jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem są także zasłony na metalowych kółkach – taki model zakłada się od razu na drążek karnisza. Atutem tego rozwiązania jest jego łatwy montaż. Dobrze byłoby wybrać kółka w kolorze karnisza. Wielu fanów mają także zasłony na szelkach, przez które przeciąga się po prostu rurkę karnisza.

Funkcjonalność zasłon

Zasłony okienne to nie tylko efektowna dekoracja okienna. W miarę możliwości powinny być one także funkcjonalne. Obecnie możesz bez problemu znaleźć na rynku zasłony, które będą skutecznie chronić zarówno przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów jak i takie, które zapewniają ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem będą zasłony z grubszych materiałów, np. z aksamitu lub tafty. Jeśli natomiast zasłony mają pełnić w Twoim domu funkcję głównie dekoracyjną, jak najbardziej możesz postawić na transparentne tkaniny – takie materiały są polecane zwłaszcza w przypadku okien skierowanych na północ. Transparentne zasłony będą w tym przypadku przepuszczać dużo światła.

Dopasuj zasłony do konkretnego pomieszczenia! To bardzo ważne. Przykładowo do kuchni możesz wybrać krótsze zasłony, które są też bardziej praktyczne. A już w salonie sprawdzić się mogą zasłony dekoracyjne, drapowane na podłodze. Z kolei w sypialni można zamontować zasłony z grubszej tkaniny, która zapewni dobre zaciemnienie.