Mimo dużej popularności rolet i żaluzji ciągle wiele osób decyduje się na klasyczne firany. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ zwiewne firany, w rożne wzory, są uniwersalną dekoracją każdego okna. Kupując firny, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wymiary i kolor, ale także i właściwości konkretnego materiału, z którego zostały oneuszyte. Jeśli zastanawiacie się właśnie, jaki materiał będzie się najlepiej nadawał na firanki, mamy dla Was kilka przydatnych informacji.

Tradycyjne firany żakardowe

Klasyczne firany żakardowe mają wiele zalet. Przede wszystkim chodzi o rozwiązanie bardzo trwałe. Poza tym na rynku znajdziemy liczne wzory firan żakardowych. Żakard to materiał, który może być z powodzeniem wieszany w oknach w każdym pomieszczeniu w domu. Materiał ten tworzony jest najczęściej z poliestrowych nici, co przekłada się na jego dużą wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Bywa, że tkanina wzbogacana jest włóknami bawełny lub nabłyszczanymi nitkami, dzięki którym firanki żakardowe mają delikatną poświatę. Tego typu firany, jeśli tylko wybierzecie materiał o gęstym splocie, nadają się znakomicie także w przypadku pomieszczeń, które chcielibyście skutecznie zabezpieczyć przed spojrzeniami przechodniów. Firany żakardowe można prać w pralce w stosunkowo niskich temperaturach.

Zwiewne firany z woalu

Dużą popularnością cieszą się także eleganckie firany z woalu, które można z powodzeniem wieszać chociażby w pomieszczeniach o bardzo wysokim nasłonecznieniu. Woal to materiał, który nie jest zbyt przejrzysty, zatem taka firanka może ograniczyć nieco ilość wpadającego do środka światła słonecznego. Dużym atutem woalu jest jego wysoka estetyka – to materiał, który dobrze się układa, można zamówić firany z woalu w różnych kolorach, z różnymi elementami ozdobnymi. Coraz bardziej popularny jest woal gnieciony, czyli tzw. kresz. Co do prania – firany z woalu dobrze byłoby prać ręcznie, w wodzie zimnej lub letniej. Do prania należy używać delikatnego detergentu. Woal powinno się prasować, jednak należy postępować ostrożnie, maksymalna temperatura to 110 stopni C.

Przejrzyste firany z organzy

Dużą popularnością cieszą się także delikatne firany z organzy. W przypadku organzy z włókien syntetycznych (obecnie najczęściej oferowanej) firany można bez żadnych przeszkód prać w pralce. Tego typy firanki to delikatne, przejrzyste mgiełki. Można wybrać model kreszowany, który na pewno będzie bardzie zwracał uwagę. W chwili obecnej bez problemu da się zamówić firany z organzy w różnych kolorach, dostępne są również modele z nadrukami lub innymi elementami ozdobnymi. Organza jest materiałem podatnym na zagniecenie, trzeba ją prasować.

Delikatne firany z tiulu

Tiul to także bardzo popularne rozwiązanie, jeśli chodzi akurat o firany w domu.  Z racji tego, że ten charakterystyczny, ażurowy materiał z bawełny lub jedwabiu doskonale przepuszcza promienie słoneczne, tego rodzaju firany można zastosować także w pomieszczeniach naturalnie zacienionych. Warto podkreślić, że tiul bardzo dobrze się układa. Firany tiulowe można udrapować i upinać w dowolny sposób. Firany z tego materiały najlepiej byłoby prać ręcznie. W przypadku prania w pralce dobrze byłoby zrezygnować z odwirowywania. Wskazane jest prasowanie firan tiulowych, ponieważ są one dość podatne na powstawanie zagnieceń.