Dokonując wyboru zasłon warto kierować się trendami wnętrzarskimi. Projekty dostosowane są do różnorodnej stylistyki i potrzeb użytkowników. Połączenia są naprawdę zachwycające! Dominującą kolorystykę od lat nakreśla przewodnik Pantone. Jak jest w tym roku?

Jakie dekoracje okienne wybrać? Najmodniejsze zasłony

Jak przekonuje wiceprezes Pantone Color Institute, Laurie Pressman, w tym roku wnętrza mają kojarzyć się z ciepłem i bezpieczeństwem. Taki ciepły trend ma utrzymać się do sezony 2020/2021. Nie oznacza to jednak, że wachlarz kolorów jest zawężony! Wręcz przeciwnie, wybór jest ogromny. Idealne zasłony odnajdą zarówno miłośnicy kolorów soczystych, jak i tych przygaszonych, pastelowych.

Dobór zasłon w odcieniu karmelu, kawy z mlekiem, moreli czy beżu sprawi, że wnętrze będzie przytulne. Oto właśnie chodziło w tym roku projektantom. Drugi trend skłania się jednak bardziej w stronę pasteli z nutą egzotyki. Nie bez powodu kolorem roku 2019 mianowany został Living Coral, czyli różowo-pomarańczowy, ciepły odcień. Brudny róż także nie schodzi z podium. Jednocześnie, barwy te można łączyć ze wspomnianym już stonowanym karmelem i cappuccino. Najczęściej meble wypoczynkowe są dominującym elementem kolorystycznym, zasłony natomiast mają zrównoważyć stylizację.

Gdy chodzi o egzotykę, nie sposób zapomnieć o rubinowej czerwieni, głębokiej zieleni i różnych odcieniach turkusu. W przypadku wyboru tak odważnego, zasłony powinny współgrać z kolorystyką mebli. Dlatego zestaw wypoczynkowy w kolorach turkusu i zieleni powinno się łączyć z zasłonami o takich samych barwach, z tych samych materiałów.

Zasłony na sezon 2019/2020 – polecana stylistyka

Aby ciepło wnętrza było odzwierciedlane nie tylko przez kolorystykę, poleca się także wybór miękkich tkanin. Od dłuższego czasu króluje zwłaszcza aksamit lub plusz. Miękki materiał o delikatnym połysku sprawia, że wnętrze jest nie tylko przytulne, ale także odrobinę wyrafinowane. Nie można jednak przesadzić – eksperci podkreślają, że w ostatnich latach odchodzi się od nadmiernej ekstrawagancji i luksusu. Zamiast tego można łączyć ciekawe materiały i proste formy.

Właśnie ta prostota i funkcjonalność staje się coraz bardziej widoczna, choć niekoniecznie w wymiarze stricte nowoczesnym. Często stosuje się bowiem nawiązania do stylistyki retro czy vintage. Niezależnie od tego, jaki konkretnie styl wybierzemy, jedno jest pewne: zasłony są obecnie na podium, gdy chodzi o aranżacje okienne. Najmodniejsze obecnie zasłony to modele proste, długie, pozbawione zdobień. Do salonu często wybierane są zasłony półprzezroczyste, w odcieniach beżu lub szarości. Coraz bardziej popularne są zasłony lniane lub bawełniane z domieszką lnu.

Zasłony mają za zadanie nie tylko zapewnić prywatność, lecz także idealnie uzupełnić aranżację i równoważyć ją. To, jaki ostatecznie materiał zostanie wybrany, powinno być podyktowane przede wszystkim wyborami stylistycznymi domowników. Trendy są bardzo zróżnicowane, aby spełnić oczekiwania każdego odbiorcy. Kierując się ulubionymi wyborami i poradami ekspertów można więc stworzyć wnętrze idealne, a dekoracje okienne będą jego idealnym uzupełnieniem!