Rolety zewnętrzne, które bywają też określane mianem zewnętrznych osłon okiennych, należą do tych rozwiązań, jakie stopniowo cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku. To funkcjonalne, a przy tym estetyczne konstrukcje, których montaż uwzględnia się najczęściej już w planach architektonicznych nowego budynku mieszkalnego. Czy warto zdecydować się rolety zewnętrzne? Zdecydowanie tak! Te coraz popularniejsze elementy wyposażenia domu bardzo pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo domowników.

Od razu warto podkreślić, że rolety zewnętrzne, które produkowane są obecnie, należą do naprawdę atrakcyjnych dla oka rozwiązań. W żaden sposób nie będą one zakłócać stylu, w jakim wybudowano dany budynek. Jak sama nazwa wskazuje, rolety tego rodzaju instalowane są po zewnętrznej stronie okna. Pancerz rolety umieszczany jest w prowadnicach, które z kolei są montowane albo do ściany domu albo ram okiennych (zależy od konkretnego typu rolety zewnętrznej). Nowoczesne modele rolet zewnętrznych są zazwyczaj wyposażone w napędy automatyczne (rolety sterowane ręcznie też są oczywiście dostępne), co pozytywnie wpływa na wygodę ich użytkowania.

Z racji tego, że rolety zewnętrzne są jednak dość kosztownym rozwiązaniem, wiele osób zastanawia się nad tym, czy faktycznie warto się na nie decydować. Istotne jest to, że rolety montowane na zewnątrz okien to produkty o stabilnej konstrukcji, powstające z użyciem nowoczesnych technologii. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę antywłamaniową, zatem jest to rozwiązanie polecane osobom, którym zależy na podniesieniu bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich. Ze względu na swoje właściwości antywłamaniowe rolety zewnętrzne dość często montowane są także w budynkach, które służą jako hale produkcyjne, siedziby firmy, biurowce itd.

Nie powinniśmy zapominać i o tym, że nowoczesne rolety zewnętrzne mają znakomite właściwości izolacyjne. To kolejny argument za tym rozwiązaniem. Latem rolety zewnętrzne chronią nas przed zbytnim nagrzewaniem, z kolei w mroźne zimowe miesiące zmniejszają straty ciepła w pomieszczeniach. Chyba nikogo nie dziwi fakt, że rolety zewnętrzne to także rewelacyjna ochrona przed opadami atmosferycznymi oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Obecnie można już zamówić modele o nowoczesnej, neutralnej estetyce, która sprawia, że rolety zewnętrzne znakomicie pasują do konkretnego budynku.

Na rynku dostępne są rolety zewnętrzne różnych typów. Znaczną popularnością cieszą się rolety natynkowe, które są nie tylko wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, ale także i bardzo funkcjonalne. Ten typ charakteryzuje się montażem skrzynki rolet albo na murze albo we wnęce okiennej. Natynkowe rolety zewnętrzne to rozwiązanie odpowiednie, gdy chcemy zamontować rolety w budynkach już istniejących. Innym typem rolety są konstrukcje podtynkowe. Nie dość, że znakomicie poprawiają one bilans energetyczny budynku, to jeszcze wyróżniają się swoją estetyką – tym razem skrzynka rolety jest niewidoczna. Oferowane są ponadto rolety nakładane na ramę okienną. Chodzi o rolety zewnętrzne, które są niejako integralnym elementem okna. Takie rolety należy montować np. przy zmianie okien.