Eleganckie osłony okienne, które nie tylko chronią przez zbytnim nasłonecznieniem, ale także stanowią interesującą dekorację danego pomieszczenia, wykorzystywane są coraz częściej. W tej chwili producenci oferują nam tak wiele różnych możliwości, że bez problemu można zdecydować się na odpowiednią osłonę okienną, o pożądanych parametrach oraz atrakcyjnej estetyce. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze, gdy chodzi o gabinet, w którym pracuje się przy komputerze?

Warto zaznaczyć, że obecnie produkowane żaluzje, plisy, jak i rolety tekstylne zapewniają bardzo dobrą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przy wyborze powinniśmy kierować się tym, z jakiego materiału dane osłony okienne zostały wykonane oraz ich kolorystyką. Z pewnością należy zwrócić uwagę także i na to, czy konkretne osłony okienne są wystarczająco starannie wykończeniowe oraz czy ich obsługa nie nastręcza żadnych trudności.

Ciągle jeszcze bardzo popularne są tradycyjne żaluzje. Poziome żaluzje spotyka się częściej, jednak jeśli w gabinecie znajdują się okna o większych gabarytach, można także pomyśleć o dekoracyjnych żaluzjach pionowych, tzw. wertikalach. Atutem żaluzji jest fakt, że można dowolnie zredukować nasłonecznienie w pomieszczeniu, po prostu zmieniając kąt nachylenia ich lameli. Obecnie możemy nabyć żaluzje z lamelami praktycznie w każdym kolorze, zatem łatwo znajdziemy rozwiązanie odpowiednie do konkretnego gabinetu do pracy. Minusem żaluzji w gabinecie (jak i w innych pomieszczeniach) jest fakt, że ich utrzymanie w czystości nie jest zbyt łatwe – czyszczenie lameli jest dość pracochłonne. Ciekawym dopełnieniem elegancko urządzonych gabinetów mogą być żaluzje drewniane, które również dostępne są w różnych odcieniach.

Uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, także i w gabinetach do pracy oraz pomieszczeniach biurowych są eleganckie rolety tekstylne. To osłony okienne, które są praktyczne, można je łatwo utrzymać w czystości i w dodatku dodają przytulności każdemu wnętrzu. Szczególnie polecane są rolety wyposażone w kasety z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie bardzo użyteczne, które latami funkcjonuje bez zarzutu. W tej chwili możemy zdecydować się na rolety tekstylne w wielu różnych kolorach i wzorach – to chyba największa zaleta tego rozwiązania. Chodzi w tym przypadku o osłony okienne, które pasują zarówno do nowocześnie, jak i tradycyjnie urządzonych gabinetów. Co istotne, utrzymanie w czystości rolety tekstylnej zwykle nie jest zbyt skomplikowane.

Ciekawą wersją rolet tekstylnych są dekoracyjne plisy. Wbrew pozorom nie są to osłony okienne zarezerwowane tylko dla wnętrz w lokalach mieszkalnych. Plisy są bardzo dekoracyjne, a to dzięki charakterystycznym marszczeniom. Warto nadmienić, że z pomocą plis można osłonić zarówno całe okno, jak i tylko jego cześć. Możliwe jest także np. przysłonięcie dolnej części okna, co jest dobrym rozwiązaniem, kiedy np., chcemy się chronić przed spojrzeniami przechodniów. Podobnie, jak w przypadku typowych rolet tekstylnych można zdecydować się na plisy w różnych odcieniach i wzorach, dobierając je do stylu, w którym urządzony jest nasz gabinet.