Styl rustykalny to powrót do tradycji, odejście od nowoczesnych trendów. Najważniejsze w tym stylu jest maksymalne zbliżenie do wiejskiego wizerunku. Nawet w mieście powstaje imitacja wiejskiego domu. Pomieszczenia zaprojektowane są głównie w odcieniach, które odzwierciedlają naturalne kolory: kolor ziemi, nieba, drzew. Ponieważ styl rustykalny wyróżnia się dekoracją w ciepłych barwach, zasłony i rolety stosuje się głównie w jednolitych kolorach, choć można również wybrać motyw artystyczny.

Jakie dekoracje okien w stylu rustykalnym?

W przypadku zasłon i rolet (rzymskie, plisowane) w stylu rustykalnym, zwykle stosuje się tkaniny naturalne z kwiatowym lub geometrycznym wzorem w pastelowych odcieniach. Aby podkreślić oryginalność stylu, świetnie sprawdziłyby się zasłony wykonane techniką patchworku. Jednak w tym celu konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, ponieważ pomimo pozornej prostoty nie jest tak łatwo zrobić to samemu.

Ostatnio styl country cieszy się dużą popularnością w Europie i Ameryce. Pojawia się zainteresowanie prostymi, rustykalnymi meblami. W kuchni lepiej będą wyglądać krótkie, lekkie zasłony o długości parapetu, w małą kratkę lub w kolorowe paski, o różnych wzorach. Do szycia należy wybrać tkaninę syntetyczną, która imituje naturalne, ponieważ zasłony kuchenne wymagają częstego prania. Odpowiednie są również tkaniny impregnowane mieszanką odpychającą wilgoć i kurz. Takie zasłony będą Ci służyć przez długi czas.To samo dotyczy rolet, które produkowane są również z antystatycznych materiałów i jak najbardziej odpowiednie do kuchni.

Romantyczny styl rustykalny w mieście

Rustykalny styl świetnie prezentuje się w mieszkaniach, zwłaszcza, że charakteryzuje się dużą różnorodnością. Dzięki temu możesz zaaranżować wnętrze do swoich upodobań i dopasować do niego zasłony i/lub rolety.

Podczas tworzenia wnętrza popularne są następujące odmiany stylu rustykalnego:

  • Amerykański. To odpowiada roletom i zasłonom z wzorami gwiazd, w kratkę lub paski
  • Południowoamerykański. Szyjąc zasłony wykorzystuje się kolory z motywami indyjskimi, jasne i słoneczne, a także tkaniny wykonane techniką patchworkową.
  • Francuski. Charakteryzuje się lekkimi zasłonami wykonanymi z cienkiej tkaniny o charakterystycznym kwiatowym wzorze w delikatnych pastelowych kolorach
  • Angielski. Szyje się zasłony imitujące zwykły niebielony len. Mogą również mieć mały kwiatowy wzór
  • Skandynawski. Tutaj dobrze będą wyglądać lekkie zasłony w delikatnych pastelowych kolorach.

Aby udekorować swoje okna rustykalnymi zasłonami i/lub roletami, możesz wybierać spośród różnych tkanin, takich jak bawełna, perkal lub len. Możesz również wybrać rozmiar, kolor i wzór, a także model według własnych upodobań. Modele mogą być bardzo różne. Styl rustykalny oferuje szeroki wybór zasłon i rolet każdy może wybrać ten, który mu odpowiada.

Wskazówki dotyczące wyboru koloru zasłon i rolet

Wybierając zasłony i rolety, niezależnie od ich rodzaju i konfiguracji, należy zwrócić uwagę na to, że znacząco zmienią one postrzeganie przestrzeni życiowej. Jednym z najważniejszych czynników jest dopasowanie kolorów. Każdy projektant powie Ci, że najlepiej zastosować kolorystykę, która Cię przyciąga, a nie tylko idealnie pasuje do wnętrza. W pokojach północnych lepiej jest używać jasnych i ciepłych kolorów, na przykład różowo-kremowego lub złocistożółtego. Te odcienie tworzą iluzję słońca i ciepła w pomieszczeniu.

Wybór koloru rolet

  • W pokojach południowych i południowo-zachodnich słońce długo wpada przez okno i bardzo je nagrzewa, szczególnie w upalne dni. Dlatego powinieneś wybrać chłodniejsze kolory, na przykład niebieski, zielony lub szary.
  • Kolor rolet lub zasłon można wybrać zarówno w oparciu o ogólny zakres pomieszczenia, jak i w przeciwieństwie do niego. Korzystając z tej ostatniej techniki, możesz skoncentrować się na dowolnym konkretnym meblu lub obszarze pokoju.
  • Aby rolety i zasłony nie łączyły się z tapetą, należy wybrać ich ciemniejszy lub odwrotnie jaśniejszy ton. Fajnie by było, gdyby ten kolor był łączony z meblami, zwłaszcza, że meble kupuje się na wiele lat. Wybierając fakturę tkaniny, należy zwrócić uwagę na te same meble, poszewki na poduszki i narzuty. Będą służyć, jako pewnego rodzaju wskazówki.
  • Tkaniny jednokolorowe bez żadnych wzorów najlepiej harmonizują z otaczającym wnętrzem. Jeśli Twoje serce tkwi w tkaninach o wspaniałych zdobieniach i wzorach, to trzeba będzie dobierać do nich projektu całego wnętrza, łącznie z dywanami i meblami.

W kuchni, zdaniem psychologów, najlepiej prezentują się czerwone, pomarańczowe lub żółte zasłony lub rolety. W szczególności ich zastosowanie jest istotne, jeśli kuchnia jest jednocześnie jadalnią, ponieważ takie kolory pobudzają apetyt na poziomie podświadomości. W małej łazience lepiej zawiesić zasłony w zestawieniu kolorystycznym bieli i czerni. Do dekoracji sypialni odpowiednie są rolety i zasłony w pastelowych kolorach, ponieważ tworzą przytulną atmosferę. Jednak mogą również mieć miejsce eksperymenty. W salonie nie ma żadnych ograniczeń w doborze koloru. Ponieważ jest to wspólny pokój rozrywki, możesz tu powiesić zasłony i rolety z szerokiej gamy faktur i kolorów.