Rolety materiałowe to prosta i wygodna opcja dekoracji otworu okiennego. Takie produkty nie zajmują dużo miejsca, nie gromadzą kurzu w swojej strukturze i są łatwe w pielęgnacji. Istnieje wiele wariantów wykonania takich tekstyliów okiennych, każdy ma swoje zalety. Aby produkt dobrze spełniał swoje funkcje, musi być również odpowiednio dobrany. Tkanina jest utrzymywana na miejscu przez specjalne prowadnice boczne.


Czym są rolety materiałowe?
Rolety materiałowe to nowoczesny odpowiednik zasłon. Zamykają otwór okienny, zapobiegając przedostawaniu się zbyt jasnego światła do pomieszczenia, a także chronią prywatność swojego właściciela przed ciekawskimi sąsiadami i przechodniami. Dobrze wiedzieć! Oszczędność przestrzeni użytkowej, dzięki czemu można bardziej efektywnie wykorzystaj parapet, a także miejsce w pobliżu otworu okiennego. Łatwe w obsłudze, dlatego rolety materiałowe z powodzeniem mogą obsługiwać nawet dzieci.
To również indywidualny projekt. Można wybierać spośród różnych tkanin, aby stworzyć harmonijne wnętrze. Popularne rolety materiałowe nie tylko efektownie wyglądają, ale również skutecznie chronią pomieszczenie a dotyczy to zwłaszcza sypialni, pokoju dziecinnego, biur i ogólnie każdego pokoju z oknami wychodzącymi na południe. Roleta składa się z tkaniny, pudełka ochronnego, prowadnic. Specjalne zaciski, które nie pozwalają im poruszać się w pionie. Rolety są regulowane na długość, tkanina jest nawijana na wałek lub wręcz przeciwnie, prostuje się.


Montaż rolet materiałowych
Rolety materiałowe można instalować na różne sposoby to znaczy: do sufitu, ściany, skrzydła okiennego. Modele przyszybowe są funkcjonalne dzięki czemu zapewniają łatwość użytkowania. Dużym zainteresowaniem cieszą się rolety dzień-noc składające się z pasów przezroczystych oraz zaciemniających. Można zakupić rolety materiałowe w półkasecie instalowane za pomocą wkrętów i z pełną kasetą montowane przy pomocy taśm piankowych.


Zalety rolet materiałowych
Wśród powodów, dla których warto kupować takie tekstylia na okna:
• Wszechstronność. Takie modele dobrze prezentują się we wnętrzu każdego pomieszczenia w domu, a także w biurze i miejscach użyteczności publicznej.
• Łatwość obsługi. Mechanizm podnoszenia/opuszczania za pomocą łańcuszka, który obraca wał.
• Łatwość instalacji. Nie musisz kupować i montować gzymsu, wiercić w ścianie. Roletę można zamontować bezpośrednio na skrzydle okiennym;
• Hipoalergiczność. Rolety nie zbierają kurzu, ponieważ są traktowane specjalnymi związkami. Dlatego nie powstaje potencjalnie niebezpieczne stężenie mikroorganizmów chorobotwórczych i innych alergenów.
• Łatwość pielęgnacji. W zależności od rodzaju płótna można je prać, przecierać wilgotną gąbką, a czasem wystarczy samo odkurzenie.
Rolety materiałowe dzięki różnorodnemu wzornictwu i kolorystyce mogą ozdobić wnętrze pokoju, stać się jego ciekawym detalem.


Kryteria doboru rolet materiałowych
Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny wzór, ponieważ od jej umiejętnego doboru zależy postrzeganie wnętrza, jego integralność. Modele „Mini” mają kompaktowe wymiary i skromniejsze wyposażenie. Nadają się do małych pomieszczeń, montowane bezpośrednio do skrzydła za pomocą plastikowych wsporników lub taśmy dwustronnej. Kolejnym ważnym parametrem doboru jest rodzaj tkaniny. Stosowane są materiały naturalne lub syntetyczne. Te pierwsze koniecznie poddawane są specjalnej obróbce związkami, które wykluczą wnikanie kurzu i zanieczyszczeń w strukturę materiału.


Jak dobrać kolor rolet materiałowych?
Szczególnym zadaniem jest dobór koloru rolet materiałowych. Aby projekt był harmonijny, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni odcień tekstyliów do okien.


Popularne odmiany i ich funkcje:
• Biały, jasnoszary. Są to modele uniwersalne, a ich główną zaletą jest możliwość wizualnego powiększenia objętości pomieszczenia. Jednak te odcienie są zimne, więc nie nadają się do okien wychodzących na północ.
• Żółty. Słonecznie, pozytywnie, wesoło, choć w pastelach. Pomaga dostroić się do pracy, szybko podejmować decyzje. Nadaje się do zimnych, północnych pomieszczeń, dzięki jasności skutecznie kompensuje brak światła słonecznego. Pasuje do wnętrz, w których dominuje błękit, zieleń i biel. Zaleca się stosowanie żółtych żaluzji w małych pomieszczeniach.
• Zielony. Kolor dzikiej przyrody który uspokaja. Nadaje się do okien w salonie, sypialni, kuchni. Jest w stanie energetyzować, dlatego jest często stosowany w pokojach dziecięcych. Jest to również dobre rozwiązanie do dekoracji otworu okiennego w pracowni kreatywnych osób, ponieważ przyczynia się do rozwoju wewnętrznej harmonii.
• Liliowy. Tworzy atmosferę tajemniczości, dobry wybór dla kreatywnych umysłów. Pasuje do wnętrz utrzymanych w zimnych odcieniach zieleni, czerwieni.
• Brązowy. Często spotykany w nowoczesnych wnętrzach, nie jest to zaskakujące, ponieważ uosabia stabilność, spokój.
Istnieje wiele modeli, które łączą kilka kolorów. Wybierając takie, konieczne jest  osiągnięcie podobieństw z paletą kolorów zastosowaną we wnętrzu.


Wyposażenie rolet materiałowych w automatykę
W razie potrzeby rolety materiałowe wyposażane są w napęd elektryczny, który pozwala sterować nimi jednym dotknięciem. To najprostszy sposób na zaoszczędzenie czasu i zapewnienie trwałości produktów.