Chcesz unowocześnić lub odświeżyć wnętrze mieszkania? Do spełnienia tego celu wystarczy zmienić wygląd okien i poziom oświetlenia. Rolety okienne wykonują pracę w obu przypadkach. Ze względu na różnorodność rodzajów i materiałów można wybrać model w odpowiednim stylu. W mieszkaniach sprawdzają się rolety antystatyczne, nieblaknące z efektywną regulacją strumienia świetlnego i kontrolą przewodności cieplnej.


Wytrzymałe rolety okienne do wnętrza
Za najbardziej praktyczne uznano rolety okienne aluminiowe. Dlaczego? Doskonale chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, aluminium nie nagrzewa się, nie przewodzi ciepła i nie boi się zmiany temperatury. Dobrze spełniają swoje funkcje, zarówno w salonie, jak i w warunkach wysokiej wilgotności. Dlatego ta opcja jest idealna do kuchni i łazienki.
Ekologiczny materiał taki jak drewno jest często wykorzystywany do produkcji rolet do wnętrz. Nadają one pomieszczeniom solidności i elegancji. Kolor farby może być również różny, w zależności od wykończenia i wyposażenia pomieszczenia. Drewno dobrze odbija światło i zapewnia izolację akustyczną. Zwykle lamele są lakierowane, z domieszką środków antystatycznych. Rolety okienne drewniane nie są stosowane w kuchni, w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ mogą ulec deformacji pod wpływem ciągłych zmian temperatury i wysokiej wilgotności.


Jakie zadanie spełniają rolety okienne we wnętrzach?
Rolety okienne, które uczestniczą metamorfozie wnętrza, są w stanie zmienić akcenty, stworzyć klimat, unowocześnić wygląd. Dlatego są również kupowane do dekoracji, tworzenia projektu, stylu wnętrza, powodując, że staje się ono wyższe, przytulniejsze. Percepcja zmienia się w zależności od tego, co i jak łączymy. Oczywiście jest to wybór materiału, faktury, odcienia i modelu. Zabawa kolorem, wzorami, materiałami, kształtami już tworzy wystrój z rolet okiennych. Odpowiednio dobrane mogą odmienić każde wnętrze. Ale oprócz estetyki muszą również chronić pomieszczenie przed jasnym światłem słonecznym. Ponadto każdy z nas chce, aby osłony były praktyczne pod względem ich pielęgnacji. Rolety okienne spełniają wszystkie te funkcje doskonale: blokują światło słoneczne, dobrze wyglądają i są łatwe w utrzymaniu czystości. Aby pokój w mieszkaniu nie przypominał gabinetu, można wybrać rolety dzień-noc z tkaniny zaciemniającej.


Rolety okienne dzień-noc we wnętrzu
Ten projekt łączy w sobie funkcjonalność tiulu, zasłon i osłon przeciwsłonecznych. Układając gęste pasy w rzędzie, blokuje się dostęp światła. Układając przezroczyste paski przepuszczane są promienie słoneczne. Rolety dzień-noc pozwalają na precyzyjne dostrojenie oświetlenia, ponieważ doskonale rozpraszają światło. W razie potrzeby za ich pomocą można zapewnić całkowite zaciemnienie w pomieszczeniu, ponieważ tkanina zaciemniająca jest w stanie odbijać 100% promieni słonecznych. Wybierając rolety, należy kierować się osobistymi preferencjami w zakresie koloru i wzoru. Trzeba wziąć pod uwagę rozmieszczenie rolet dzień-noc, ponieważ można je przymocować zarówno do ściany, jak i do samego okna. Ważne jest również prawidłowe zmierzenie okna. Rolety dzień-noc wykonane są z różnych tkanin o różnej kolorystyce. Ale jeśli zachodzi potrzeba całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, lepiej zastosować rolety zaciemniające. Materiał ten jest w stanie zablokować większość światła i stworzyć wrażenie nocy w pomieszczeniu.


Najczęściej rolety w następujących kolorach:
• Beżowy. Dobrze będzie komponować się z jasnymi ścianami i brązowymi meblami.
• Biały. Można zastosować w absolutnie każdym wnętrzu. Szczególnie dobre dla minimalistycznego designu.
• Szary. Odpowiedni dla miłośników ciemnych i zimnych tonów. Często używany w stylu loftowym.
• Czarny. Podobnie jak biel jest uniwersalny i można go łączyć z dowolnym kolorem ścian i mebli.


Czarne rolety rzymskie na okna
Rolety rzymskie stały się bardzo popularne w realizacji różnych pomysłów wnętrzarskich. Ich łatwość montażu, atrakcyjność fałd i możliwość doboru do dowolnego okna, niezależnie od jego cech, podbiły serca wielu użytkowników. Ale osobno warto wspomnieć o roletach rzymskich w kolorze czarnym. Wiele osób aranżując swoje wnętrza stara się unikać tego koloru, uznając go za zbyt ponury i ciężki. W rzeczywistości ta opinia jest błędna i stosując pewne sztuczki, możesz nawet udekorować swoją sypialnię i nie odczujesz żadnego dyskomfortu.
Czarne płótno rolet rzymskich doda odrobiny bohemy i luksusu. Nie trzeba nawet używać głębokiej czerni, wystarczy wybrać dowolny inny ciemny odcień, aż do bogatej zieleni lub błękitu.Ta opcja nie jest na próżno uważana za uniwersalną i możesz doskonale przekształcić na przykład swoją sypialnię.


Jak prawidłowo użytkować czarne rolety rzymskie?
Co najważniejsze, czarny nie powinien dominować. Ta zasada ma zastosowanie tylko wtedy, gdy w sypialni masz standardowe okna, które wymagają ochrony przed światłem lub początkowo zdecydowałeś się na akcent w kolorze czarnym. We wszystkich innych przypadkach należy zadbać o to, aby w sypialni zainstalowano dobre oświetlenie. Można ją wykonać zarówno w formie lampy wiszącej, jak i lamp podłogowych, najważniejsza jest jasność, która zapobiegnie pogrążeniu pomieszczenia w ciemności.
Warto również pamiętać, że ciemne tony przyczyniają się do wizualnego zawężenia przestrzeni. Możesz to skorygować na kilka sposobów jednocześnie tzn. albo wybierz rolety rzymskie, które nie będą zasłaniały całego okna, ale osobno dla każdego skrzydła, albo zastosuj czarne osłony na jednym oknie, jeśli w pokoju jest ich kilka.
Nie warto ryzykować i łączyć czarne rolety rzymskie z jasnymi kolorami – żółtym, jasnozielonym czy czerwonym. Taki kontrast tylko razi w oczy, co nie do końca pasuje do sypialni. Spróbuj najpierw wprowadzić do pokoju kilka elementów dekoracyjnych lub tekstylnych i porównaj swoje wrażenia. Jeśli taka kombinacja Cię nie denerwuje, możesz dodać meble, wyposażenie, akcesoria i inne niezbędne odcienie. Co najważniejsze, nie przyklejaj tapety ani nie przemaluj ścian na czarno lub w ciemnych kolorach.