Rolety to rozwiązanie spotykane coraz częściej. To właściwie nic zaskakującego, ponieważ na rynku znajdziemy naprawdę rozmaite modele rolet – o różnej stylistyce, wykonane z materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Niezależnie od tego, czy szukamy rolet sterowanych manualnie czy może z nowoczesnymi mechanizmami, można znaleźć bez problemu modele o odpowiednich parametrach. Obecnie coraz większym zainteresowaniem na rynku cieszą się nowoczesne rolety sterowane elektrycznie.

W tradycyjnych roletach stosowane są sznureczki, koraliki albo specjalne taśmy, z pomocą których można podnieść roletę. Jeśli zdecydujemy się na sterowanie elektryczne, jest to jeszcze prostsze. Sterowanie elektryczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku rolet zewnętrznych, których waga jest dość znaczna. Jednak także i w przypadku wewnętrznych osłon okiennych, jeśli są one przynajmniej kilka razy na dzień podnoszone i opuszczane, nowoczesne sterowanie elektryczne może być dobrym rozwiązaniem.

Rzecz w tym, że z pomocą systemu elektrycznego sterowania można podnieść roletę bardzo łatwo – wystarczy jeden przycisk pilota albo naciśnięcie włącznika zainstalowanego w ścianie. To nieporównywanie większy komfort niż w przypadku rolet sterowanych manualnie. Trzeba byłoby podkreślić jeszcze, że rolety sterowane elektrycznie są coraz bardziej popularne, co przekłada się także i na ich coraz bardziej przystępne ceny.

Mechanizmy sterowania elektrycznego były początkowo montowane tylko w roletach zewnętrznych, czyli najcięższych modelach. Z czasem jednak systemy te znalazły także zastosowanie w przypadku eleganckich rolet wewnętrznych. W tej chwili można już jak najbardziej zakupić nowoczesne rolety wolnowiszące, rzymskie, a także rolety dzień-noc, które sterowane są elektrycznie. Również eleganckie drewniane żaluzje wyposażane są coraz częściej w systemy sterowania elektrycznego.

Jakie rozwiązanie jest najbardziej popularne? Stosunkowo często wybierane są rolety wyposażone w system sterowania elektrycznego, które mają silnik, a rolety obsługuje się wygodne za pomocą zamontowanych na pobliskiej ścianie przycisków. Możliwe jest zamontowanie dodatkowego przycisku, z pomocą którego można za jednym razem opuścić lub podnieść wszystkie rolety w danym pomieszczeniu. To jeszcze zwiększa funkcjonalność całego systemu. Jeśli natomiast chodzi o zewnętrzne rolety z aluminium, dobrym rozwiązaniem jest funkcja programowania – obecnie można system zaprogramować w taki sposób, że rolety automatycznie opuszczają się i podnoszą o ustalonej przez nas godzinie. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko. Na rynku dostępne są także innowacyjne modele rolet zewnętrznych, które są w stanie zmierzyć temperaturę, poziom nasłonecznienia itd. i na tej podstawie podnoszone lub opuszczane są rolety.

Czy warto zdecydować się na rolety sterowane automatycznie? Oczywiście montaż takiego sytemu wiąże się z większymi kosztami, jednak obsługa takich rolet jest o wiele bardziej komfortowa. Jeśli zatem zależy nam na łatwej, bezproblemowej obsłudze osłon okiennych, jest to funkcja zdecydowanie godna polecenia.