Eleganckie rolety tekstylne to nie tylko praktyczna osłona okienna, ale także bardzo atrakcyjna dekoracja. Ogromną zaletą rolet materiałowych jest fakt, że można je zamówić w wielu różnych kolorach i wzorach. W praktyce oznacza to, że można dobrać eleganckie, gustowne rolety, które będą pasować do każdego wnętrza. Bardzo popularnym rodzajem rolet materiałowych są rolety rzymskie, które możemy obecnie spotkać w wielu domach.

Rolety rzymskie – kilka informacji
Rolety rzymskie to wyjątkowo dekoracyjny rodzaj tekstylnych osłon okiennych, które można z powodzeniem zamontować w każdym wnętrzu. Dość często można spotkać się z twierdzeniem, że rolety rzymskie to swego rodzaju połączenie zasłon okiennych i tradycyjnych rolet. Tak samo, jak tradycyjne rolety, także i rolety rzymskie podnosi się do góry przy użyciu łańcuszka albo sznureczka. Podniesiona roleta układa sie w bardzo efektowane poziome fałdy. Po opuszczeniu materiał rolet rzymskich tworzy gładką powierzchnię. Warto pamiętać o tym, że tego typu osłony to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Na rynku dostępne są eleganckie rolety rzymskie z różnych materiałów oraz w różnych rozmiarach. Podobnie, jak tradycyjne zasłony, także i rolety rzymskie dodają przytulności wnętrzom. Z drugiej jednak strony, w przeciwieństwie do zasłon, nie zabierają zbyt wiele miejsca. A to oznacza, że można je z powodzeniem montować także w mniejszych pomieszczeniach bez obawy, że roleta pomniejszy je optycznie.

Zalety rolet rzymskich:
Najbardziej rzucającą się w oczy zaletą rolet rzymskich jest ich wyrafinowana estetyka. To znakomite rozwiązanie, niezależnie od tego, czy chcemy dodać charakteru pomieszczeniu biurowemu czy może zamontować atrakcyjną osłonę okienną w salonie. Jakby tego było mało, rolety rzymskie można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Istotnym atutem rolet rzymskich jest fakt, że można je bardzo łatwo zamontować oraz zdemontować. W praktyce oznacza to, że można rozwiązanie to wykorzystać także w kuchni, gdzie rolety z pewnością będą musiały być stosunkowo często odświeżane. Co istotne, jeśli wybierzemy rolety rzymskie z jakiegoś grubszego materiału, będą one stanowić doskonałą ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. A tym samym rolety rzymskie nadają się także doskonale jako osłona okien do sypialni albo pokoju dziecięcego. W tej chwili możemy zdecydować się na rolety rzymskie zarówno całkowicie zaciemniające, jak takie, które delikatnie przepuszczają światło.

Czyszczenie rolet rzymskich
Jeśli roleta ma być atrakcyjna dekoracją okienną, powinna być zawsze czysta. Na szczęście w przypadku rolet rzymskich nie jest to żaden problem. Ich demontaż jest banalnie prosty. Wystarczy jedynie oderwać tkaninę od rzepu karnisza. Samo czyszczenie uzależnione jest od tego, z jakiego materiału rolety rzymskie wybierzemy. W przypadku rolet z tkanin poliestrowych można je z powodzeniem uprać w pralce. Jeśli jednak chodzi o rolety z żakardu, włókien naturalnych oraz tkanin jedwabnych, należy oddać je do pralni chemicznej. Czystą roletę przymocujemy po prostu do rzepu.