Białe, fantazyjnie upięte firany są coraz częściej zastępowane funkcjonalnymi roletami. Nie chodzi tylko o to, że samo powieszenie i upięcie firan bywa problematyczne. Firanki, zwłaszcza te upięte w wymyślny sposób, to siedlisko kurzu. Osoby, które chciałyby uniknąć prania i żmudnego prasowania, zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę rezygnację z firan na rzecz nowoczesnych rolet. To rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które sprawdzi się w zasadzie w każdym domu.

Klasyczne rolety tekstylne – estetyczna osłona przed słońcem
W tej chwili możemy zdecydować się na rolety z różnych materiałów. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych firanek są z pewnością klasyczne rolety materiałowe – tego typu rolety można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Rolety to znakomite rozwiązanie o każdej porze roku. W słoneczne letnie i wiosenne dni rolety zapewniają nam znakomitą ochronę przed promieniami słonecznymi. W pochmurne dni rolety można podciągnąć. W to oznacza, że w przeciwieństwie do firan, których podciągnąć się nie da, rolety nie zaciemniają dodatkowo wnętrz. Warto podkreślić, że rolety tekstylne to bardzo atrakcyjna dla oka osłona przed promieniami słonecznymi. Bez problemu możemy zdecydować się zarówno na klasyczne rolety wolnowiszące, jak i w kasetach, które będą pasować do wystroju wnętrza. Rolety tekstylne to rozwiązanie, które sprawdzi się w oknach o różnych powierzchniach.

Rolety rzymskie – niebanalny dodatek do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz
W tej chwili coraz bardziej popularne są tzw. rolety rzymskie – chodzi o tekstylne rolety składane w harmonijkę. Tego typu rolety są bardzo funkcjonalne, a przy tym zwracają uwagę swoją niebanalną estetyką. To rozwiązanie uniwersalne, które doda charakteru każdemu wnętrzu – zarówno w stylu nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym. Opuszczona roleta rzymska jest zupełnie gładka i dobrze chroni przed nadmiarem promieni słonecznych, podciągnięta natomiast, efektowania zmarszczona, jest ciekawą dekoracją. Warto zaznaczyć, że rolety rzymskie to znakomite rozwiązanie także wtedy, gdy chodzi o mniejsze okna. Tego typu osłony okienne mogą stanowić niebanalną alternatywę dla tradycyjnych zasłon, zwłaszcza że w tym momencie można wybrać rolety rzymskie praktycznie w każdym kolorze. Bardzo popularne są także wzorzyste warianty.

Kolorowe rolety jako dekoracja okna
Nie da się zaprzeczyć, że rolety są bardzo praktyczne – to znakomita ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem oraz ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Ich atutem jest także fakt, że stosunkowo łatwo można je utrzymać w czystości. To jednak nie wszystko. Rolety, zarówno klasyczne, jak i rzymskie to bardzo interesujący sposób na udekorowanie wnętrz. W przepadku wnętrz nowoczesnych, warto postawić na rolety w intensywnym kolorze, które będą stanowić mocny, oryginalny akcent. Z kolei w salonie urządzonym w ciepłych tradycyjnych barwach można zamontować rolety utrzymane w podobnej kolorystyce, które będą stanowić harmonijne uzupełnienie całego zamysłu aranżacyjnego. Jeżeli zdecydujemy się na podgumowane rolety, które zapewniają bardzo wysoki poziom zaciemnienia (90%), możemy wybrać ich kolor, kierując się wyłącznie własnymi upodobaniami.