Wraz z nadejściem wiosny warto pomyśleć także o nowych osłonach okiennych. Dni stają się coraz dłuższe. W praktyce oznacza to, że będziemy używać osłon okiennych nie tylko do ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami wieczorem, ale także po to, aby chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeśli właśnie zastanawiacie się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Waszym domu, postaramy się pokrótce zaprezentować zalety zarówno praktycznych rolet tekstylnych, jak i stylowych zasłon, które także mają wielu fanów.

Rolety – praktyczne rozwiązanie dla wielbicieli nowoczesności

Nie da się zaprzeczyć, że nowoczesne rolety tekstylne zyskują na popularności. To w zasadzie nic dziwnego. Tego rodzaju osłony okienne można zamontować zarówno w pomieszczeniach prywatnych jak i w biurze. Można naturalnie zdecydować się na rolety gładkie. Jednak na rynku dostępne są także bardziej dekoracyjne rolety rzymskie, które podczas podnoszenia zwijają się w charakterystyczne poziomo ułożone fałdy. Do tego dochodzi fakt, że można zdecydować się na rolety tekstylne z wielu różnych materiałów. Klasyczne rolety będą wyglądać dobrze także w towarzystwie delikatnej firany. W zależności od Twoich potrzeb możesz zdecydować się na rolety z materiału, który nie przepuszcza światła, albo na model transparentny.

Następujące argumenty przemawiają za roletami:

  • szeroki wybór materiałów i systemów;
  • są łatwe do zamontowania;
  • ich utrzymanie w czystości nie jest problematyczne;
  • nadają się dla alergików.

Zasłony – elegancki design dla wymagających

Jak widać, nowoczesne rolety tekstylne mają bardzo wiele zalet. To jednak nie oznacza, że klasyczne zasłony są złym rozwiązaniem. Tradycyjnie zawiesza się w oknach jasne (często białe) firany wraz z dekoracyjnymi zasłonami. Trzeba przyznać, że taka dekoracja okienna sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Najczęściej zasłony sprawiają, że wnętrze robi wrażenie bardziej przytulnego.

Zasłony to rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które lubią wyrafinowany design. Do zasłon można dodać różne dekoracyjne dodatki np. chwosty. Oprócz tego można zastosować oryginalne upięcia, które sprawią, że okno w salonie nabierze zupełnie nowego wyrazu. Jeśli chodzi o czyszczenie zasłon, wszystko zależy od materiału, z którego zostały one wykonane. W wielu przypadkach można je jak najbardziej prać w pralce. Zimą można zawiesić zasłony z grubszego materiału, które będą pełnić rolę dodatkowej izolacji.

Zasłony mają następujące zalety:

  • są łatwe w montażu;
  • można z ich pomocą odmienić całe pomieszczenie;
  • chronią przed zbędnym nasłonecznieniem i zimnem w chłodne miesiące;
  • szeroki wybór tkanin i wzorów.

Kwiaty doniczkowe a osłony okienne

Przy wyborze odpowiedniej osłony okiennej warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – chodzi mianowicie o kwiaty doniczkowe, które tak chętnie stawiamy na parapetach. Jeśli masz szerokie parapety, możesz kierować się w zasadzie wyłącznie swoimi upodobaniami. W przypadku wąskich parapetów musisz jednak liczyć się z tym, że przy zaciąganiu rolety może dojść do przewrócenia doniczek. W takim przypadku warto rozważyć zakup zasłon.