fbpx

TOP5 najmodniejszych roślin do Twojego mieszkania

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przyozdobić swoje mieszkanie, warto poszukać inspiracji na mediach społecznościowych. Portale typu Instagram lub Pinterest pękają w szwach od natłoku ciekawych aranżacji wnętrz. Ostatnim silnym trendem, który wybija się na prowadzenie, jest dekoracja roślinami doniczkowymi. Poniżej znajdziesz top 10 najmodniejszych roślin, idealnych do Twojego mieszkania.

1. Monstera dziurawa – Monstera deliciosa

Królowa salonów z ostatnich lat, która pokonała wszechobecne storczyki. Moda na monsterę rozwinęła się tak bardzo, że stała się ona popularnym motywem w designie. Można ją znaleźć na plakatach, kubkach do kawy, poduszkach i jako dekoracje tapet naściennych. Nic w tym dziwnego. Jest bardzo fotogeniczna i prezentuje się pięknie w każdym wnętrzu.
Monstera dziurawa wywodzi się z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. To roślina wieloletnia i niewymagająca skomplikowanej pielęgnacji. Lubi miejsca średnio nasłonecznione i umiarkowane podlewanie (raz w tygodniu). Co jakiś czas warto także przetrzeć jej okrągłe dziurawe liście z kurzu. Oprócz walorów wizualnych posiada również właściwości oczyszczające powietrze. Mianowicie pochłania szkodliwe substancje, takie jak benzen, amoniak i formaldehyd.

2. Eszeweria – Echeveria

Eszewerie należą do sukulentów (łac. soczysty), czyli roślin, które mają zdolność do gromadzenia wody w liściach, łodygach i korzeniach. Ponieważ pochodzą z suchych rejonów takich jak Meksyk i Kalifornia, musiały się dostosować do środowiska z ograniczonym odstępem do wody.
Są to niezwykłe rośliny, które tworzą wielobarwne mięsiste rozety. Nie wymagają specjalnej opieki i nie potrzebują częstego podlewania. Jednak nie oznacza to, że są to rośliny zupełnie bezobsługowe. Muszą być spełnione odpowiednie warunki, aby długo cieszyły oko. Przede wszystkim lubią doniczki, które będą imitowały szczeliny w skałach, czyli ich naturalne środowisko. Dobrze się też czują w miejscach nienasłonecznionych.

Eszewerie występują w wielu odmianach kolorystach. Najpopularniejsze to:
Echeveria runyoni, zwana „Princess Blue” w barwach szaro-niebieskich;
Echeveria „Black Prince” o prawie czarnych liściach;
Echeveria „Perle von Nurnberg”, czyli kamienna róża w kolorze pastelowego fioletu;
Echeveria „Hercules” w kolorze niebieskim z czerwoną otoczką na krawędziach liści;
Echeveria taurus, w barwach czerwono-różowych.

3. Pilea „pieniążek” – Pilea peperomioides

Ta niepozorna roślina pochodzi z Chin. Otrzymała dosyć oryginalną nazwę „pieniążek” ze względu na okrągły kształt listków, które wyglądają jak monety. Posiada także ksywkę „wystrzałowa roślina”. Wynika to z tego, iż gdy nasionka Pilea dojrzeją, wystrzeliwują na duże odległości.
Pilea wygląda na bardzo delikatną roślinę doniczkową, ale to tylko pozory. Jest ona wyjątkowo łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej rozproszone światło i umiarkowanie podlewać. Kiedy roślina dojrzewa, zaczyna przypominać małe drzewko.

4. Szczawik trójkątny – Oxalis triangularis 'Mijke’

Ze względu na swoje podobieństwo do koniczyny, szczawik trójkątny nazywany jest kwiatem szczęścia i miłości. Ta urokliwa roślina doniczkowa składa się z łodyżek zakończonych trzema trójkątnymi listkami, w pięknym fioletowym kolorze. Szczawik 'Mijke’ posiada ciekawą właściwość reagowania na światło. W dzień liście pozostają otwarte i uniesione, a w nocy opadają lekko złożone. W ten sposób roślinna kontroluje ilość wyparowywanej wody.

Oryginalnie Szczawik trójkątny pochodzi z lasów Brazylijskich. Do ciekawostek należy fakt, iż jest to roślina jadalna. Najlepsza lokalizacja dla szczawika to ustawienie go w jasnym punkcie, ale nie bezpośrednio na słońcu. Lubi także częste podlewanie.

5. Lampion chiński – Ceropegia woodii

Lampion chiński to sukulent o wyjątkowym uroku. Oryginalnie pochodzi z terenów Afryki Południowej. Charakteryzuje się długimi, nitkowatymi pędami, z których wyrastają sercowate liście. Są one rozmieszczone w dość regularnych odstępach i mają ciekawe zabarwienie. Na wierzchu są w kolorze srebrzysto -zielonym z purpurowymi brzegami, a kolor krawędzi przechodzi na spodnią część liścia. Kwitnienie ceropegii woodii następuje pod koniec lata. Wówczas spomiędzy listków wyrastają różowo-fioletowe kwiaty o trąbkowatym kształcie.

Roślina ta świetnie prezentuje się w podwieszanych doniczkach. Pędy pięknie wygadają w wersji zwisającej, ale także kiedy owijają podpórki. Lampion chiński dobrze się czuje na stanowiskach jasnych, ale nie wystawionych na ostre słońce. Optymalna temperatura dla tej rośliny w domu to około 20-22 st. C. Najlepiej posadzić ją w ziemi dedykowanej do kaktusów i sukulentów oraz podlewamy ja dopiero kiedy wierzchnia warstwa wyschnie.
Piękne rośliny doniczkowe są nie tylko ozdobą Twojego domu, ale także poprawiają jakość powietrza, za czym idzie, dobroczynnie wpływają na Twoje zdrowie. Posiadanie roślin ma także właściwości terapeutyczne. Spoglądanie na nie poprawia samopoczucie i daje odpoczynek zmęczonym oczom.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Umów się na spotkanie z naszym doradcą.