Aranżacja balkonu lub niewielkiego tarasu bywa kłopotliwa – zwłaszcza gdy chodzi o budynki wielopiętrowe. Jednakże, umiejętny dobór mebli wypoczynkowych może zdziałać cuda. Estetyczne akcenty są z kolei kluczowe dla zbudowania atmosfery relaksu. Jak urządzić taras lub balkon, by zyskać świetne miejsce do wypoczynku?

Czy balkon może pełnić rolę ogrodu?

Z pewnością może być jego namiastką! W tym celu warto zadbać o odpowiedni dobór roślin. Należy wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia, ponieważ wyróżniamy rośliny ciepłolubne, jak i te cienioznośne. Projektowanie mini ogrodu powinno się więc poprzedzić skrupulatnym planowaniem. Kluczowe jest również rozplanowanie roślin i strategiczny wybór donic oraz akcesoriów. Na małym balkonie nie pomieszczą się wielkie, ozdobne donice. Dlatego warto wybierać doniczki dedykowane roślinom balkonowym, a więc te zawieszane na ścianach lub barierkach z użyciem specjalnych haczyków. Coraz częściej stosuje się także odnowione, pomalowane skrzynki. Taki gadżet DIY znajdzie zastosowanie jako stoliczek lub podstawka na kwiaty.

Jak urządzić balkon w sposób funkcjonalny? Na balkonie czy niewielkim tarasie sprawdzają się przede wszystkim rozwiązania wielofunkcyjne, takie jak skrzynki DIY, ale również wszelkie składane meble. Meble wypoczynkowe na balkon powinny być bowiem ergonomiczne, łatwe w przechowaniu i przenoszeniu. W końcu lato nie trwa wiecznie, a meble należy bezpiecznie magazynować, by nie straciły swych walorów. W dodatku wszelkie meble i akcesoria powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników pogodowych. W przypadku mebli drewnianych należy więc zadbać o dobrą impregnację. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie preparaty, dostępne do zakupu w niemal każdym sklepie budowlanym. Gotowe meble ogrodowe nierzadko są już poddane impregnacji.

Nie mniej istotna jest ochrona przed słońcem, prywatność i zabezpieczenie przed opadami. W tym celu można zastosować dobrane zasłony, rolety zewnętrzne, markizy tarasowe bądź nieco bardziej zaawansowane rozwiązania – w przypadku tarasu sprawdzi się na przykład szklana oranżeria.

Aranżacja balkonu lub tarasu – jaki styl wybrać?

Stylistyka aranżacji powinna być dobrana odpowiednio względem stylu wnętrz. W przypadku aranżacji industrialnych najczęściej wybierane są surowe meble drewniane lub aluminiowe o metalowym wykończeniu. Często wykorzystywane są zestawy w typie loftowym, na wzór palet i skrzynek. Te surowe drewniane dodatki warto wyposażyć w miękkie poduszki i zadbać w ten sposób zarówno o wygodę, jak i o nastrój i stylistykę. Na balkonie w typie rustykalnym sprawdzą się z kolei meble rattanowe lub technorattanowe. Natomiast balkon czy taras w stylu glamour warto uzupełnić o stylowy zestaw wypoczynkowy w odcieniach bieli, kości słoniowej lub écru.

Dobrze dobrane rolety zapewniają optymalne doświetlenie wnętrza. Często jednak nie jest to wystarczające. Zwłaszcza latem domownicy chcą korzystać z promieni słonecznych i świeżego powietrza na zewnątrz. Na szczęście, nawet niewielki taras lub balkon mogą spełniać rolę mini ogrodu!