Jadalnia w salonie, a może stół jadalny w kuchni? To aranżacyjny dylemat, z którym zmaga się większość osób. Dobre rozplanowanie jadalni ma kluczowe znaczenie. W końcu to właśnie jadalnia jest miejscem, gdzie gromadzi się cała rodzina.

Gdzie umieścić jadalnię?

To, jak urządzić jadalnię jest w dużej mierze zależne od jej konkretnego przeznaczenia. Czy stół jadalniany ma posłużyć w trakcie rodzinnych spotkań, uroczystych obiadów i kolacji? A może ma być to przede wszystkim miejsce, w którym członkowie rodziny spożywają szybkie posiłki przed pracą i wieczorami? Oczywiście istotny jest także rozkład przestrzeni i wymiary pomieszczeń. Miejsce na jadalnię znajdzie się zarówno w małym mieszkaniu, jak też w przestrzennym domu.

Niewielki stoliczek z krzesłami można umieścić w kuchni, jeśli mieszkanie jest nieduże. Takie rozwiązanie to połączenie funkcjonalności i komfortu. Warto zadbać o estetykę zestawu jadalnego, by pomimo niewielkich rozmiarów, jadalnia zyskała klimat. Nierzadko stół jadalny umieszcza się w salonie. Takie rozwiązanie dotyczy zwłaszcza rodzin, w których wspólne posiłki odgrywają istotną rolę. Obszerny stół w salonie jest przydatny również podczas uroczystych przyjęć i kolacji, chociażby w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ciekawą opcją jest rozplanowanie jadalni na pograniczu kuchni i salonu, gdy są one połączone. W ten sposób można połączyć funkcjonalność i wyszukaną elegancję.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Ostateczny wybór stołu jadalnego zależny jest od metrażu i wybranej stylistyki. Najbardziej popularne są stoły kwadratowe i prostokątne, lecz także stół okrągły prezentuje się niezwykle dobrze w niemal każdym zestawieniu. Warunkiem dla zastosowania stołu okrągłego jest rozległa przestrzeń, gdyż ten typ stołu jadalnego nie może być umiejscowiony pod ścianą. Również stoły kwadratowe i prostokątne należy umieścić w oddaleniu 70 – 80 cm od ściany. Z kolei pomiędzy poszczególnymi osobami należy zachować odstępy 10 – 20 cm.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu rozkładanego, który może pełnić zarówno funkcję wystawnego stołu podczas uroczystości, jak też małego stoliczka w dni powszednie. Taka opcja doskonale sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu, lecz także we wszystkich funkcjonalnych wnętrzach. Istotna jest również wysokość stołu jadalnego. Należy pamiętać, że nie jest to stoliczek kawowy. Dlatego użytkowanie stołu w jadalni musi być szczególnie komfortowe. Optymalna wysokość stołu jadalnego wynosi średnio 75 cm. Ustalając wymiar stołu należy uwzględnić również ilość osób, które będą przy nim zasiadać. Tak zaplanowany zakup doskonale posłuży domownikom, niezależnie od okazji.

Jakie dekoracje okienne wybrać do jadalni, by zapewnić odpowiednie warunki? Przede wszystkim rolety rzymskie lub wszelkie rolety dobrze przepuszczające światło. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Gdy jadalnia umiejscowiona jest w salonie warto wybrać eleganckie zasłony lub delikatne, długie firanki.