Industrialny styl loftu wymyślili ludzie o twórczym charakterze. Doskonale nadaje się do dużych pomieszczeń typu studio z wysokimi sufitami i ogromnymi panoramicznymi oknami. Ale przy klasycznym designie nie było miejsca na zasłony. Współcześni projektanci dodali własny akcent. Zasłony w stylu loftu są koniecznością i częścią wizerunku pomieszczenia, na które nakłada się pewne wymagania.

Cechy zasłon i rolet w kierunku loft

W tradycyjnej formie loft obejmował pomieszczenia opuszczonych fabryk, które zostały zamienione na budynki mieszkalne. Następnie zaczęto przebudowywać strychy budynków miejskich. Ale kiedy modny trend przeniósł się do zwykłych mieszkań w wielopiętrowych budynkach, trzeba było już zasłonić okna. Ten wymuszony środek jest podyktowany prostymi normami życia w społeczeństwie. A wielu właścicieli mieszkań musiało chronić pokoje przed nadmiernym nasłonecznieniem i ciekawskimi oczami. Ale ponieważ loft ma swoje własne surowe zasady, zasłony w tym stylu musiały im sprostać. Jak się to udało? Wprowadzono połączenie zasłon materiałowych z roletami wewnętrznymi typu: rzymskie lub plisowane, aluminiowe lub drewniane. Podstawowymi zasadami dekorowania pokoju w stylu industrialnym jest zachowanie poczucia wolnej przestrzeni. A także stworzenie odrobiny zaniedbania. Ale to ostatnie jest iluzoryczne.

Minimalizm jest nieodłącznym elementem loftu, dlatego przy dekorowaniu okna:

  • Niedopuszczalne jest stosowanie draperii, frędzli, falban i kokardek.
  • Materiał jest wybrany w spokojnych kolorach, ale bez romantycznych nadruków.
  • Zasłony i rolety w stylu loftu powinny mieć najprostszy krój i przejrzystą geometrię.
  • Zakazany jest aksamit, welur i satyna. Gęste, drogie tkaniny zastępowane są lekkimi i przezroczystymi. Dopuszczalne są delikatne tkaniny, takie jak len, tiul, batyst, jedwab, szyfon i organza.Te zasady muszą być przestrzegane, gdy wszystkie części mieszkalne są połączone w jednym dużym pomieszczeniu.

Połączenie rolet i zasłon w lofcie

Współcześni projektanci często podejmują się projektowania tylko jednego pomieszczenia. Na przykład domownik chce wprowadzić do swojego pokoju poczucie wolności, jeśli gusta reszty rodziny nie pasują do siebie. W takim przypadku dopuszczalne są pewne odstępstwa od ogólnych zasad projektowania. Oryginalne zasłony, które nie rzucają się w oczy i przepuszczają strumienie światła i świeżego powietrza. Jeżeli rolety rzymskie zabezpieczą przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, to zasłony posłużą, jako dekoracja. Prawidłowy dobór kolorów pozwoli zasłonom i roletom harmonijnie wkomponować się w ogólne wnętrze pomieszczenia. Roleta rzymska w stylu loftu świetnie pasuje do monochromatycznych zasłon.

Wybór kształtu rolet wewnętrznych do loftu

Pierwszą opcją wspierającą styl loftowy są rolety. Potrafią podkreślić prostotę i będą dobrze komponować się z kamiennymi i ceglanymi ścianami. Drugą możliwą opcją są rolety rzymskie. Ten typ, zachowując prostotę stylu, nada pomieszczeniu przytulności. Oczywiście warto pamiętać o klasyce. Istnieją dwa rodzaje modeli rolet: pionowe i poziome. Jeśli istnieje potrzeba wizualnego podniesienia sufitów, warto dać pierwszeństwo opcjom z pionowym układem lameli. Aby powiększyć przestrzeń, warto dokonać wyboru na korzyść modeli poziomych. Projekt rolet do aranżacji mieszkania w stylu industrialnym powinien być minimalny i zapewnić maksymalną funkcjonalność. Dlatego wybierane są projekty pozbawione elementów dekoracyjnych.

Następujące typy są najbardziej odpowiednie dla rolet w stylu loft:

  • Rolety zwijane materiałowe. Najpopularniejsza opcja dekoracji w stylu loftu. Wpasowuje się ogólną atmosferę i dobrze komponuje się z ascetycznymi wykończeniami. Współgrają z murem i ciężkimi meblami.
  • Rolety rzymskie w lofcie. Dodają wnętrzu przytulności i estetyki. Te praktyczne rolety mogą być wykonane z dowolnego materiału. Dobrze pasuje do kierunku przemysłowego. Rzymskie rolety w kierunku loftu świetnie nadają się do kuchni. Chroniąc pomieszczenie przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem, idealnie wpisują się w koncepcję tej stylistyki. I w pełni zachowując postulaty minimalizmu. Dodatkowo rolety są wielofunkcyjne – ich konstrukcja może być dostosowana do okien o różnych formatach. Światło się rozproszy, a powietrze będzie swobodnie krążyć, co niewątpliwie stworzy przytulność.