Umiejętnie wybrane firany i zasłony dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. Osłony takie mają oczywiście także praktyczne zastosowanie, nie tylko chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także przed nadmiernym nasłonecznieniem. W praktyce oznacza to, że przy wyborze tego rodzaju osłon okiennych należy wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko ich walory dekoracyjne. Czym kierować się przy zakupie firan i zasłon? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Funkcjonalność firan i zasłon

Przy wyborze nowych firanek oraz zasłon okiennych powinniście przede wszystkim zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Z pomocą tego rodzaju osłon tekstylnych możesz z powodzeniem regulować światło w salonie, pokoju dziecięcym czy sypialni. Jeśli zależy Wam na dobrej ochronie przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem, dobrym rozwiązaniem będą zasłony z kryjącego materiału. Z kolei delikatne, transparentne firany będą doskonałym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu, które chcielibyście nieco rozjaśnić.

Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, kiedy zasłony i firany w oknach mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną. W takim przypadku warto w oknie powiesić jednocześnie firany i zasłony odpowiednio dobrane pod względem kolorystyki oraz tekstury.

Dopasuj firany i zasłony do konkretnego wnętrza

Oczywiście przy wyborze firan i zasłon warto kierować się po prostu swoimi upodobaniami. Jednak trzeba także dopasować je również do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu. Wielkość danego pokoju, wymiary okien, nasłonecznienie pokoju – to wszystko warto wziąć pod uwagę. Przykładowo, jeśli szukasz firan lub zasłon do małego pomieszczenia, lepiej zrezygnować ze zbyt długich osłon lub ciężkich materiałów, które optycznie zmniejszą wnętrze. A może chcesz wyeksponować za pomocą firan i zasłon jakieś konkretne elementy danego wnętrza? Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem będą mocne akcenty kolorystyczne, które od razu przyciągną uwagę Twoich gości.

Firany i zasłony należy aranżacyjnie dopasować do stylu danego pomieszczenia. We wnętrzach urządzonych tradycyjnie bardzo dobrze będą wyglądać klasyczne zasłony taftowe i firany żakardowe. Natomiast w pomieszczeniach urządzonych minimalistycznie lepszym rozwiązaniem będą tkaniny gładkie lub ze zdobieniami o geometrycznych kształtach.

Kolorystyka i długość firan

Jeśli chodzi o kolorystykę firan i zasłon, wybór jest obecnie nieograniczony. Można zdecydować się naturalnie na tradycyjną biel, jednak dostępne są także firany w wielu innych kolorach, także i bardziej intensywnych. Zależy Ci na stonowanym efekcie? Jeśli tak, zawsze możesz zdecydować się na odcień przybliżony do koloru ścian. Możesz także postawić na kontrastowe zestawienie – w takim przypadku okno będzie od razu rzucać się w oczy.

Jaka długość firanek i zasłonek będzie optymalna? Także i tę kwestię warto rozważyć. Najczęściej wybierane są długości: do parapetu, trochę za linię parapetu okiennego albo do podłogi. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że przed zamówieniem firan lub zasłon okiennych, niezbędny jest dokładny pomiar. Tylko w ten sposób można dokonać dobrego wyboru.