Chyba każdy zgodzi się z tym, że urządzenie pokoju dziecięcego stanowi dość duże wyzwanie. Z jednej strony rodzicom zależy na tym, aby pokój był funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości. Z drugiej strony mali mieszkańcy mają już pewne swoje upodobania i najczęściej wiedzą doskonale, jakie dekoracje chcieliby mieć w swoim pokoju. Jak wybrać zasłony okienne, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i rodzicom? Postaramy się wskazać Wam kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Zastanów się nad wyborem odpowiedniego materiału

Jak zawsze przy wyborze zasłon okiennych trzeba wziąć pod uwagę różne materiały. Na pewno zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko miało optymalne warunki do snu. Choćby z tego względu warto zdecydować się na zasłony na tyle grube, aby nie przepuszczały zbyt wiele światła. Taka zasłona dobrze zaciemni sypialnię dziecka nocą, a także umożliwi komfortową drzemkę w ciągu dnia. Z drugiej strony warto podkreślić, że grubszy materiał zasłony jest równoznaczny z lepszą izolacją akustyczną. Bardzo popularne są naturalne materiały, jak np. płótno lniane lub bawełniane. Jeśli jednak pokój dziecięcy nie należy do zbyt dużych, lepszym rozwiązaniem (ze względów wizualnych) będzie nieco delikatniejsza bawełna. A może Twoje dziecko ma ochotę na bardziej ozdobne osłony okienne? W takim razie możecie wspólnie wybrać zasłony z lekko połyskliwego weluru, które dodadzą uroku każdemu pokojowi.

Różne wzory zasłon do pokoju dziecięcego

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że pokój dziecięcy powinien być kolorowy, jasny, po prostu optymistyczny. Dlatego lepiej zrezygnować z ciemnych, ciężkich zasłon na rzecz jaśniejszych kolorów i wesołych wzorów, które spodobają się także dzieciom. Z drugiej strony zbyt krzykliwe wzory na zasłonach okiennych nie są dobrym pomysłem, ponieważ mogą one niepotrzebnie pobudzać dziecko, które będzie mieć po prostu problem z zaśnięciem.

Jeśli Twoje dziecko mieszka w pokoju samo, bez rodzeństwa, można jak najbardziej bazować na jego upodobaniach. W takim przypadku dziecko może wybrać jak najbardziej zasłony w swoim ulubionym kolorze, z ulubionym zwierzątkiem lub postaciami z popularnych bajek. Warto w tym miejscu podkreślić, że jeśli chodzi o wzory na zasłonach do pokoju dziecięcego, naprawdę można liczyć na bardzo szeroki wybór na rynku. Czasami może być trudno znaleźć kompromis, jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą neutralne wzory jak np. groszki, kropki, paski itd. w wesołych kolorach.

Podejmij decyzję razem z dzieckiem

Zasłony w pokoju dziecięcym muszą podobać się przede wszystkim dziecku. Rodzicie nie powinni o tym zapominać. Wy, jako rodzice możecie skoncentrować się na kwestiach stricte praktycznych. Oznacza to, że możecie wybrać konkretny materiał na zasłony okienne, a także ich rozmiar. Poza tym możecie zdecydować o tym, jakie zaciemnienie jest wskazane, aby Wasze dzieci mogły komfortowo wypoczywać w sypialni. Natomiast kwestie typowo dekoracyjne najlepiej zostawić dzieciom. Rodzice nie zawsze są na bieżąco z modnymi obecnie motywami bajkowymi. Z drugiej strony, w przypadku dzieci trochę starszych, większe zainteresowanie mogą budzić już motywy, które w jakiś sposób są związane z hobby dziecka.