Rolety zewnętrzne to coraz bardziej popularna osłona okienna. W zasadzie nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ nowoczesne rolety zewnętrzne nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa w naszych domach, ale także zapewniają rewelacyjną izolację termiczną. Dobre rolety mogą przyczynić się do dużego ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem. Oprócz tego rolety zewnętrzne chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, zapewniają spokój. Za zakupem rolet zewnętrznych przemawia także fakt, że skutecznie chronią przed przegrzaniem w upalne letnie dni.

Rolety podtynkowe

Jak nietrudno sie domyślić, chodzi o rodzaj rolet, który stosuje się na etapie ocieplania domów, które dopiero co powstają. W takim przypadku skrzynka rolety przykryta jest warstwą tynku lub klinkieru, a więc jest niewidoczna. Klapa serwisowa rolety znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. Jeśli chodzi o rolety podtynkowe najlepiej byłoby zastanowić się nad ich montażem już na etapie projektowania domu – rolety można łatwiej zamontować, jeśli nadproże jest nieco cofnięte, ma specjalnie dostosowany do tego celu kształt. Ze względu na fakt, że skrzynkę rolety można efektywnie ocieplić, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się także w budownictwie energooszczędnym.

Rolety natynkowe

To typ rolet, który wybierany jest najczęściej. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ rolety natynkowe nadają sie zarówno do obiektów nowopowstających, jak i do domów już istniejących. Rewizja rolety znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. Tego typu rolety można montować zarówno na murze (nad okiem), jak i w otworze okiennym. Jeśli jednak zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że zmniejszone zostanie światło okno. Rolet natynkowych nie trzeba uwzględniać już w projekcie nowego domu, ich montaż jest możliwy w dowolnym momencie. To typ rolety, który można z powodzeniem dostosować do każdego rodzaju okna. Rolety można zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL, tym samym staną się one nie tylko rozwiązaniem praktycznym, ale także dekoracją domu.

Rolety nadstawne

Tym razem chodzi o rolety montowane razem z oknem, których klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz budynku. Takie rolety najlepiej byłoby zamontować na etapie wymiany okien lub w nowopowstających budynkach. Z racji tego, że rolety tego rodzaju po prostu przykręcane są do okna i razem z nim montowane, nie ma potrzeby uwzględnienia tego rozwiązania już w projekcie domu. Także w przypadku rolet nadstawnych można z powodzeniem ukryć skrzynkę pod tynkiem. Jeśli zastanawiasz się nad tym typem rolet zewnętrznych, pamiętaj, że w przypadku rolet nadstawnych okno zostanie zmniejszone o wysokość skrzynki rolety.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Po wybraniu odpowiedniego typu rolet zewnętrznych trzeba wybrać jeszcze kolorystykę. Na szczęście obecnie nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń w tym względzie. Skrzynka, pancerz i prowadnice można zamówić w dowolnym kolorze w palety RAL. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj sterowania rolety – ręczne albo automatyczne.