Dostępne na rynku osłony okienne coraz częściej są nie tylko praktyczne, ale także mogą stanowić niebanalną dekorację każdego pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza rolet tekstylnych. Z racji tego, z jakiego materiału są wykonane, możliwości dekoracyjne są w tym względzie właściwie nieograniczone. Możemy bowiem zdecydować się zarówno na rolety klasyczne jednokolorowe, jak i coraz popularniejsze ostatnimi czasy rolety wzorzyste, które będą mocnym akcentem dekoracyjnym w każdym pomieszczeniu.

Obecnie można znaleźć rolety w wielu różnych wzorach. Tym samym z powodzeniem każdy z nas może wybrać osłony okienne, które nie tylko kolorem, strukturą i formą, ale także i konkretnym wzorem będą mu odpowiadać. Naprawdę warto poświęcić nieco czasu na dobranie odpowiednich rolet, będą one nie tylko dopełnieniem aranżacji danego pomieszczenia, ale także pozwolą na cieszy

się niezwykłą grą światła i cienia. W tej chwili możemy zdecydować się zarówno na harmonijne, spokojne, jak i kontrastowe zestawienie barw. Obwa warianty mogą prezentować się pięknie w naszych oknach!

Stosunkowo często wybieranym rozwiązaniem są eleganckie rolety materiałowe we wzory kwiatowe. Tradycjonaliści wybierają zazwyczaj rolety w pastelowych barwach, na których mamy wzór tzw. łączki. Z drugiej strony jednak także i rolety z wyraźnym, rzucającym się nadrukiem dużych kwiatów w intensywnym kolorze to dobrej rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby roleta stała się wyraźnym akcentem dekoracyjnym w salonie. Do tradycyjnie urządzonych pomieszczeń będą doskonale pasować rolety, na których widoczne są romantyczne dmuchawce, czerwone maki, róże itd. – taka roleta po opuszczeniu będzie od razu przyciągać wzrok.

A co mogą wybrać osoby, które preferują bardziej dyskretne wzory? W takim przypadku można zdecydować się na rolety, na których naniesiono stosunkowo drobne wzory. Mogą to być chociażby rolety w kropki, groszki, niewielkie figury geometryczne, prążki, paski itd. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się elegancki styl skandynawski, który jest inspiracją do urządzania mieszkań i domów z przewagą czarno-białej albo szaro-białej kolorystyki. Tego typu rolety, o delikatnym wzorze, utrzymane w neutralnych barwach, np. w szarości, błękicie itd. będą dobrym wyborem także i w sypialni.

Nie powinniśmy zapominać i o roletach tekstylnych w wyraźne wzory nowoczesne. To osłony okienne, które przyciągają uwagę swoimi energetycznymi, dynamicznymi wzorami, często w bardzo intensywnych kolorach. Różnego rodzaju abstrakcje, wzory trójwymiarowe oraz oczywiście figury geometryczne – takie wzory na kontrastowym tle będą pięknym dodatkiem do wnętrz urządzonych nowocześnie.

Od dawna dużą popularnością cieszy się styl orientalny. Zazwyczaj wybiera się raczej tylko elementy dekoracyjne z orientalnymi akcentami – to w pełni wystarczy, aby naszemu salonowi dodać charakterystycznego czaru orientu. Ciekawym rozwiązaniem dla wielbicieli motywów orientalnych w mieszkaniu będą rolety w stylu orientalnym. Chodzi tutaj chociażby o rolety w ozdobne ornamenty, mozaiki, które kolorystka i motywy jednoznacznie nawiązują do orientu.