Cenimy meble z drewna: drewniane podłogi, okna i drzwi zawsze idealnie pasują do każdego wnętrza. Ale jednocześnie montujemy plastikowe okna, kładziemy laminat na podłodze i wieszamy tkaniny zasłonowe na otworach okiennych. Jednak każde pomieszczenie można ozdobić elementami wykonanymi z naturalnych materiałów. Idealne do tego są żaluzje drewniane. Wykwintne, stylowe i piękne podbijają swoim wyrafinowanym designem, zarówno żaluzje poziome i pionowe.

Żaluzje drewniane w nowoczesnym wnętrzu

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dziś żaluzje drewniane poziome stosuje się do dekoracji okien. Zapewniają one doskonały efekt estetyczny i praktyczny, ponieważ nie tylko zdobią wnętrze, ale również regulują strumień światła, który przedostaje się do pokoju. Obecnie styl ekologiczny jest obserwowany w różnych aranżacjach wnętrz, więc nie mogło zabraknąć jego elementów w dekoracji okien. Przyjazność dla środowiska, funkcjonalność, komfort użytkowania to cechy, które przemawiają za wyborem żaluzji drewnianych. Naturalne materiały we wnętrzu wyglądają spektakularnie, tworzą wyjątkową atmosferę i są całkowicie bezpieczne dla dzieci i zwierząt.

Czy można powiedzieć, że żaluzje drewniane są uniwersalne? Tak, ponieważ zapewniają równowagę podczas projektowania, dlatego można ograniczyć efekt przepychu w stylistyce klasycyzmu uzyskując wdzięk i szlachetność. Natomiast w rozwiązaniach minimalistycznych oraz hi-tech drewniane żaluzje wniosą ciepło i pomogą uzyskać spokój ducha. Ich wyciszająca właściwość byłaby odpowiednia w każdym pomieszczeniu gdzie panuje napięcie i stres. Żaluzje drewniane w sypialni są chętnie montowane, ponieważ poprawiają komfort odpoczynku.

Zalety żaluzji drewnianych

  • Drewno to naturalny, przyjazny dla środowiska materiał o wyjątkowej fakturze.
  • Nie pochłaniają zapachów, nie pękają i nie tracą kształtu podczas użytkowania.
  • Drewno nigdy nie wychodzi z mody, co oznacza, że nie trzeba zmieniać dekoracji okna tylko, dlatego, że jest długo używana.
  • Żaluzje drewniane są łatwe w utrzymaniu czystości. Aby dobrze wyglądały, wystarczy raz w miesiącu przetrzeć je ściereczką lub wyczyścić poziome listwy z kurzu odkurzaczem.
  • Możliwość montażu systemu bezpośrednio na skrzydle ościeżnicy, wewnątrz otworu okiennego lub nad nim.

W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć dekorując swoje wnętrze, można zastosować następujące rodzaje żaluzji:

  • Poziome. Model składa się z wąskich listew połączonych drabinką wykonaną z taśmy lub sznureczka. Główną zaletą jest możliwość mocowania konstrukcji bezpośrednio do skrzydła, co oszczędza miejsce i ułatwia montaż.
  • Pionowe. Modele tego typu składają się z szerokich lameli. Ten widok przyciąga uwagę, więc jeśli chce się nie tylko dodać pomieszczeniu ciepła, ale także umieścić korzystny akcent, ta opcja będzie idealna. Najczęściej montuje się je w sypialni, salonie, kuchni czy balkonie.

Żaluzje drewniane poziome

Drewniane żaluzje poziome posiadają lamele o szerokości 25 mm lub 50 mm. Górny system żaluzji jest wykonany z aluminium, to tam znajduje się mechanizm, osłonięty drewnianą listwą. Wykorzystując sznurek bądź też pokrętło można dowolnie ustawiać położenie lameli. Jeśli chodzi o mocowanie to w przypadku żaluzji drewnianych 25 mm należy je mocować do okna, natomiast model 50 mm do ściany albo sufitu. Drewno używane do produkcji lameli pokrywane jest specjalnymi lakierami transparentnymi lub nietransparentnymi, odpornymi na wilgoć i ogień.

Żaluzje drewniane poziome mogą być obsługiwane manualnie lub elektronicznie korzystając z pilota lub przycisku znajdującego się na ścianie. Do produkcji lameli wykorzystuje się sezonowe drewno egzotyczne i bambus. Rolety bambusowe są tańsze, ale popularne w aranżacji wnętrz w stylu japońskim. Dla wyrafinowanego, drogiego stylu bardziej odpowiednie są tradycyjne żaluzje drewniane. Ozdabiają biura urzędników, wysokich rangą kierowników i hotele.

Żaluzje drewniane pionowe

Wielu koneserów żaluzji wybiera modele pionowe z drewna, ponieważ dodają one pomieszczeniu uroku. Pionowe żaluzje bambusowe służą do dekoracji pomieszczeń w stylu orientalnym. Faktura i piękno rustykalnego wzoru takich konstrukcji dodaje pomieszczeniu prawdziwie polskiego ducha. Modele mocowane są w pozycji pionowej przy wykorzystaniu lameli, ponadto łączone są zarówno od góry i od dołu. Można je swobodnie obracać korzystając z łańcuszka, który jest umieszczony z boku tej konstrukcji.

Kolorystyka żaluzji drewnianych

Wybierając kolor żaluzji drewnianych trzeba kierować się aranżacją wnętrza, ponieważ osłony okienne muszą harmonizować z jego wyposażeniem. Kolorystyka żaluzji jest bogata, można zamówić modele z widoczną strukturą drewna, która została uzyskana dzięki zastosowaniu lakieru transparentnego. Poszukując gładkich lameli drewnianych do ozdobienia okien we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym trzeba wybrać żaluzje drewniane pokryte lakierem nietransparentnym.

Jakie kolory wyglądają najciekawiej? Ostatnio popularne stały się żaluzje drewniane czarne, które świetnie podkreślają industrialną aranżację pomieszczenia. Ale odcienie szarości można wprowadzić do każdego wnętrza i na pewno uzyska się zamierzony efekt designerski. Pięknie wyglądają także żaluzje drewniane oddające cechy surowego drewna, co jest poszukiwane do wnętrz z dużą ilości mebli z tego materiału. Jeśli chce się stworzyć pomieszczenie w jasnych odcieniach, to białe drewniane żaluzje są idealne. Wyglądają świetnie w pomieszczeniu zaaranżowanych w stylu skandynawskim i prowansalskim.