Żaluzje drewniane doskonale podkreślą piękno natury w każdym wnętrzu domu, a nawet biura. Naturalne materiały tworzą ciepłą i przytulną atmosferę, którą można uzupełnić innymi elementami dekoracyjnymi i stworzyć w domu prawdziwie romantyczny nastrój. Żaluzje drewniane produkowane są z takich gatunków egzotycznego drewna jak: lipa syberyjska, drewno Abachi rodem z Afryki, drewno Basswood (lipa kanadyjska) i bambus (trawa prasowana). Zwykle drewno jest cięte na małe paski o szerokości 25 mm i 50 mm i łączone za pomocą drabinki taśmowej lub sznurkowej. W rzeczywistości żaluzje drewniane nie są taką innowacją, ale zapomnianą technologią, ponieważ przed wynalezieniem plastiku i rozpoczęciem jego stosowania w produkcji większość materiałów była wykonana z drewna, w tym żaluzje.

Trochę historii żaluzji

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Historia pojawienia się żaluzji sięga w głąb wieków, dziś naukowcy mogą z całą pewnością powiedzieć, że były aktywnie wykorzystywane w czasach starożytnego Egiptu, ale stworzono je jeszcze wcześniej. Ponadto początkowo żaluzje były stosowane nie tylko, jako element dekoracji okien, ale także, jako element garderoby, który dobrze ukrywał ciało przed wścibskimi oczami i nieznośnym upałem, ale pozwalał mu oddychać i żywić się światłem. W średniowieczu żaluzje były szeroko rozpowszechnione w Europie i Azji, do ich tworzenia używano drewna i tkaniny, a często drewniane listwy były owijane tkaniną, aby uzyskać większą efektywność ich użytkowania. Obecnie można zamówić na wymiar żaluzje drewniane wewnętrzne i żaluzje drewniane zewnętrzne do zainstalowania na tarasie czy fasadzie domu.

Jak wybrać żaluzje drewniane?

Drewno posiada szereg cech, które dają istotne podstawy do jego wykorzystania w różnych miejscach. Takie modele znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach, w których chce się stworzyć naturalność. Konstrukcje chroniące przed światłem idealnie pasują do domów wykonanych z drewna. Doskonale uzupełniają otaczającą przestrzeń. Takie żaluzje drewniane poziome zachwycą użytkowników, na co dzień nie tylko swoim wyglądem, ale również wysoką funkcjonalnością.

Zastosowany lakier zapobiega blaknięciu drewna od światła słonecznego, przedłuża jego żywotność i zapewnia piękny wygląd. Dzięki zewnętrznemu podobieństwu do lameli drewnianych, również poziome żaluzje bambusowe mają szereg niezaprzeczalnych zalet, ich lamele znacznie lepiej znoszą zmiany temperatury, dlatego przez długi czas będą służyć, jako ochrona przed słońcem na werandach, balkonach i loggiach.

Żaluzje poziome drewniane o szerokości lameli – 25 mm i 50 mm

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane poziome to nowoczesna i przyjazna dla środowiska opcja ochrony przeciwsłonecznej z lamelami o szerokości 25 mm i 50 mm. Po zabezpieczeniu lameli specjalną warstwą ochronną, lakierniczą, doskonale oddana jest strukturę drewna, która nadaje produktowi pożądany kolor. Taki efekt wizualny osiągany jest dzięki zastosowaniu lakieru transparentnego, który uwypukla naturalność gatunku drewna i jego oryginalne usłojenie. Innym sposobem zabezpieczania i kolorowania lameli jest wykorzystanie lakieru nietransparentnego, dzięki któremu można zamówić na wymiar żaluzje drewniane: białe, beżowe, niebieskie, szare, czerwone, czarne itd.

Żaluzje drewniane dzielą się w zależności od ustawienia na:

  • Poziome (lamele są równoległe do podłogi).
  • Pionowe (lamele są równoległe do ściany).

Szerokie lamele 50 mm pozwolą na zasłonięcie dużych otworów okiennych, w których ze względu na cechy konstrukcyjne niemożliwe jest zastosowanie żaluzji drewnianych z lamelami 25 mm. Mocowanie żaluzji drewnianych poziomych jest proste, wystarczy przestrzegać zaleceń producenta. I tak, modele 25 mm należy instalować na ramie okiennej, modele 50 mm na ścianie lub na suficie. Obsługa jest łatwa, trzeba tylko wybrać jej typ, a może być to sterowanie ręczne lub elektryczne. Żaluzje drewniane 25 mm obsługiwane są manualnie za pomocą pokrętła i sznurka a 50 mm przy użyciu tylko sznurka.

Żaluzje z drewna bambusowego to również najwyższej jakości osłony przeciwsłoneczne. Charakteryzują się doskonałą wodoodpornością oraz zwiększoną wytrzymałością na pękanie i odkształcanie i nie blakną na słońcu. Przyjazny dla środowiska materiał w połączeniu z właściwościami antybakteryjnymi wpłynie korzystnie na zachowanie zdrowia i komfortowej atmosfery.

Zalety poziomych żaluzji drewnianych

Główną zaletą tych konstrukcji jest ich przyjazność dla środowiska i atrakcyjny wygląd. Produkty wykonane z naturalnego drewna nie emitują do powietrza toksycznych substancji, cieszą oko przyjemnymi naturalnymi odcieniami i wyrazistym wzorem włókien. Wypełniają wnętrza szczególną atmosferą komfortu i jedności z naturą.

Powody, dla których warto wybrać żaluzje drewniane:

  • Naturalne kolory, faktura drewna dobrze współgra z wszelkimi rozwiązaniami wnętrz.
  • Impregnaty hydrofobowe, specjalne lakiery chronią lamele przed pęcznieniem, pękaniem i blaknięciem.
  • Lamele wykonane z egzotycznych gatunków drewna są: mocne, trwałe, odporne na zużycie.
  • Całkowicie bezpieczna kompozycja. Dlatego są odpowiednie do pokoju dziecka.
  • Lekka waga, nowoczesny system sterowania sprawiają, że użytkowanie konstrukcji jest wygodne i proste.
  • Żaluzje drewniany lepiej zatrzymują ciepło niż inne modele i lepiej oszczędzają energię zużywaną na ogrzewanie.
  • Ekologiczny materiał, specjalne impregnaty zapewniają konstrukcji długą żywotność.

Pomysłowy wystrój wnętrz za pomocą kolorowych żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane z widocznym usłojeniem są wykorzystywane w industrialnych aranżacjach wnętrz, ponieważ oddają cechy materiałów naturalnych bez niepotrzebnych zdobień. Wnętrza wykańczane w stylu ekologicznym nie mogą otrzymać lepszego dodatku, żaluzje pokryte lakierem transparentnym pomagają wydobyć w takim pomieszczeniu autentyczność wystroju. Nadal dużą popularnością cieszą się aranżacje domów w stylu rustykalnym, który naśladuje to, co najlepsze z przeszłości, dlatego naturalne materiały są podstawą jego wyposażenia.

Kolorowe lamele z drewna posiadają fanów na całym świecie, ponieważ piękne kolory pastelowe ułatwiają aranżowanie wnętrz. Styl skandynawski oraz prowansalski uzyskują podkreślenie swoich zasad dzięki żaluzjom drewnianym białym lub niebieskim. A w przypadku tego pierwszego również żaluzje czarne stały się doskonałym akcentem kontrastującym, jeżeli ściany malowane są w jasnej tonacji. Ciemna kolorystyka osłon przeciwsłonecznych jest poszukiwana przy loftowym i vintage urządzaniu wnętrz, to znakomite podkreślenie cech dominujących w tej stylistyce. Żaluzje czerwone są coraz bardziej popularne i stale zyskują popyt przy wystroju pomieszczeń w estetyce kolorowego stylu boho.

Jednak zawsze musi być zachowana prostota i umiar, dzięki temu uda się wykreować każdą aranżację, nawet tak ekskluzywną jak glamour, która jest wspierana również za pomocą żaluzji drewnianych czerwonych. Natomiast w stylistyce kolonialnej kwitną nie tylko wyraziste barwy, ale również pięknie odnajdują się żaluzje drewniane brązowe, które jeszcze do niedawna królowały w klasyce.