Drewno to szlachetny materiał, dlatego poziome i pionowe żaluzje drewniane wyglądają wyjątkowo, tworząc we wnętrzu poczucie ekskluzywności. Ich lamele   o szerokości 25 mm i 50 mm, dostępne są w całej gamie odcieni – od jasnych do ciemnych. Żaluzje drewniane powstają z sezonowego drewna egzotycznego: Abachi, Basswood, lipy syberyjskie i bambusa (prasowanej trawy).

Dla ochrony przed kurzem, wilgocią i słońcem pokrywane są specjalnymi lakierami transparentnymi lub nietransparentnymi, które jednocześnie wzmacniają ich gamę kolorystyczną, dodatkowo zabezpieczając je przed deformacją. W systemie górnego mocowania żaluzji drewnianych umieszczony jest ich mechanizm zasłonięty listą drewnianą z tego samego materiału, co lamele. Obecnie istnieje możliwość zamówienia na wymiar żaluzji drewnianych wewnętrznych oraz żaluzji drewnianych zewnętrznych (tarasowe, balkonowe itd.)

 

Żaluzje drewniane – wąskie i szerokie lamele

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Na zamówienie dostępne są żaluzje drewniane poziome i pionowe, w obydwu przypadkach muszą być przymocowane do solidnej powierzchni. Mechanizm mocowania żaluzji poziomych jest uzależniony od konkretnej szerokości lameli:

  • 25 mm należy instalować na ramie okiennej – z bocznymi prowadnicami ułatwione jest otwieranie drzwi balkonowych oraz okien.
  • 50 mm należy instalować na ścianie lub suficie – drabinka taśmowa wzmacnia konstrukcję żaluzji i stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Ze względu na zastosowany do produkcji materiał sterowanie podzielone jest na dwie opcje: manualną i elektryczną. W przypadku tej pierwszej żaluzje drewniane 25 mm obsługiwane są za pomocą sznura i pokrętła: jeden podnosi i opuszcza lamele, drugi obraca je wokół własnej osi. W drugiej opcji 50 mm sterowanie ręczne obywa się przy użyciu tylko sznura. Obsługa automatyczna jest możliwa przy wykorzystaniu pilota, przełącznika naściennego bądź też smartfonu. Żaluzje drewniane z wąskimi lamelami są łatwiejsze w obsłudze, natomiast z szerszymi efektywniej zakrywają całą wnękę okienną.

 

Zalety żaluzji drewnianych do okien to:

  • Doskonały estetyczny wygląd: nie blakną i nie odkształcają się.
  • Lamele połączone są za pomocą dekoracyjnej drabinki sznurkowej lub taśmowej.
  • Niezawodnie chronią przed nadmiernym słońcem i zbytnim nagrzaniem pomieszczenia.
  • Utrzymują w pomieszczeniu ciepło zimą i chłód latem.
  • Bezpieczne dla zdrowia użytkowników: hipoalergiczne.
  • Dają komfort, przytulność i niezbędną atmosferę w pomieszczeniu o dowolnym wnętrzu.
  • Dostępne w naturalnej fakturze drewna lubi lakierowane na różne kolory.
  • Łatwe do czyszczenia.

 

Zastosowanie żaluzji drewnianych poziomych w ekologicznym wystroju wnętrz

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dziś żaluzje drewniane znajdują szerokie zastosowanie w każdym wnętrzu. To zrozumiałe ponieważ są estetyczne i stylowe. Ich głównym celem jest ochrona pomieszczenia przed promieniami UV wpadającymi przez okna. A dziś ten detal wystroju stał się elementem wnętrza niemal każdego projektu aranżacyjnego. A to dzięki wykorzystanym podczas ich produkcji środkom dekoracyjnym. Lakier transparentny podkreśla naturalne usłojenie drewna, ich ekologiczny charakter.

Takie żaluzje drewniane projektanci wnętrz wykorzystują w stylistyce rustykalnej oraz industrialnej. W salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, naturalne drewno idealnie nadaje się również do stylów nowoczesnych, country oraz eko. Czystość, naturalność i pastelowa delikatność w połączeniu z najbardziej przyjazną dla środowiska fakturą drewna sprawia, że idealnie sprawdzają się w przytulnym, ciepłym domu. Monochromatyczne, bez dodatkowych zdobień, same w sobie mają prawdziwy urok.

 

Żaluzje drewniane kolorowe, jako podkreślenie stylistyki pomieszczenia

Lakier nietransparentny pozwala uzyskać kolorowe żaluzje drewniane, które można zamówić na wymiar w wielu modnych barwach. Żaluzje drewniane białe i kremowe w ciepłej gamie kolorystycznej, organicznie pasują do sypialni, a zdecydowanie do zaciemnienia okna w pokoju dziecięcym. Jasne odcienie są dobre do stworzenia przestrzeni większej niż rzeczywista powierzchnia pomieszczenia.

Również przy pomocy żaluzji możliwe jest estetyczne zmiękczenie konturu otworu okiennego bez uszczerbku dla walorów użytkowych, którego centralnym elementem jest mechanizm zapewniający dowolną ruchomość poziomych lameli. Żaluzje drewniane w ciepłej palecie kolorystycznej będą najbardziej harmonijnym rozwiązaniem do wnętrz w stylu skandynawskim, barokowym, modernistycznym i prowansalskim.

Minimalistyczna i praktyczna estetyka żaluzji drewnianych czarnych zachwyci każdego kto szuka surowego i nowoczesnego rozwiązania w projektowaniu otworu okiennego. Lamele wykonane z naturalnego drewna i polakierowane na czarny kolor wyróżnia powściągliwość. Stylistycznie żaluzje wenge nadają się do wnętrz urządzonych w duchu hi-tech, loftu, vintage. A w graficznych awangardowych kompozycjach podkreślą cechy stylistyczne dzięki połączeniu ciemnego odcienia, poziomego ułożenia lameli i prostokątnego konturu żaluzji.

Wyjątkową efekt dekoracyjny zapewniają żaluzje drewniane czerwone, zalety tej kolorystyki można w pełni docenić w dyskretnym oświetleniu, które pozwala szczególnie subtelnie grać czerwone nuty. Tak szlachetna estetyka charakterystyczna dla drewna stworzy wrażenie luksusu, ciepła, komfortu, które są tak niezbędne dla relaksującego nastroju do odpoczynku. Ten niebanalny kolor pozwoli wkomponować żaluzje w koncepcję wnętrza w stylu glamour, kolonialnego. Żaluzje drewniane szare można bez problemu wykorzystać w każdej aranżacji wnętrz, ponieważ jest to kolor uniwersalny.