Drewno wypełnia dom ciepłem i wygodą. To dekoracja wnętrz i kreacja wizerunku, który nie poddaje się zmieniającym się nastrojom mody. Jeśli we wnętrzu znajdują się drewniane meble, dekoracje, ozdoby to żaluzje drewniane dopełnią dom zapachem, wyniosą komfort mieszkania na nowy poziom. Nowoczesne żaluzje drewniane poziome i pionowe to znakomite połączenie eleganckiej klasyki z możliwościami nowoczesnego systemu. W którym wszystko jest funkcjonalne i maksymalnie przystosowane do łatwej regulacji promieni świetlnych, tworząc komfortową, przytulną atmosferę i zapewniając estetyczną przyjemność. Dostępne są modele w dwóch szerokościach, dzięki czemu łatwiej je dostosować do konkretnego okna i aranżacji wnętrza. W naszym kraju dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno żaluzje drewniane 25 mm i żaluzje drewniane 50 mm.

Żaluzje drewniane do zastosowania w różnych warunkach

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje z naturalnego drewna są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. W celu ochrony lameli drewno jest dokładnie suszone i impregnowane specjalnymi środkami, lakierowane wielowarstwowo w celu ochrony przed wpływami środowiska.Tak wykonane żaluzje drewniane nie boją się wilgoci, wysokich temperatur i tłuszczu, zachowując swoje właściwości. Piękno i trwałość na długie lata!

Do wykonania żaluzji poziomych używane jest wiele rodzajów drewna: lipa kanadyjska, drewno Abachi, drewno Basswood i znany wszystkim bambus, (choć nie jest drzewem, lecz trawą to doskonale zdobi i osłania okna). Żaluzje drewniane można harmonijnie łączyć z każdym stylem, stosuje się je we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych, secesyjnych, art deco, skandynawskich, prowansalskich, vintage, industrialnych, minimalistycznych. Żaluzje drewniane produkowane z w/w gatunków drewna są bardzo mocne i ma odpowiednią strukturę

Żaluzje drewniane 25 mm czy 50 mm?

Żaluzje drewniane mogą stanowić samodzielny element dekoracyjny lub w duecie z zasłonami.Ten wystrój okna przypadnie do gustu miłośnikom orientalnego stylu wnętrza. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że żaluzje drewniane pochłaniają ujemną energię z domu a może to wynikać z naturalności zastosowanego materiału.

Żaluzje drewniane poziome wykonywane są w dwóch szerokość lameli:

 • Żaluzje drewniane – 25 mm
 • Żaluzje drewniane – 50 mm.

Poziomo mocowane lamele w obydwu szerokościach mogą być połączone drabinką sznurkową albo taśmową. Jednak w przypadku żaluzji drewnianych 50 mm wariant taśmowy dobrze wzmacnia konstrukcję i zapewnia dodatkowy efekt dekoracyjny. Wykorzystując pokrętło lub sznureczek uda się idealnie wyregulować położenie lameli i uzyskać pożądaną ilość wpadającego do pomieszczenia światła a także zachować swoją prywatność. Częste pytania:

 • Jak mocować żaluzje drewniane? Otóż modele z szerokością lameli 25 mm są instalowane do okna, natomiast szersze lamele 50 mm do sufitu lub ściany.
 • Co zapewnia estetyczny wygląd żaluzji drewnianych poziomych? Odpowiada za to między innymi aluminiowy górny system żaluzji w formie ceownika, to w nim ukryte są mechanizmy, dodatkowo zakryte drewnianą listwą.
 • Czy żaluzjami drewnianymi można sterować tylko ręcznie? Oczywiście, że nie, chociaż obsługa manualna jest również wygodna, żaluzje drewniane 25 mm podnosi się i opuszcza za pomocą pokrętła i sznurka. Jednak w przypadku żaluzji drewnianych 50 mm, jest to możliwe tylko za pomocą sznurka. W przypadku obydwu szerokości dostępne jest sterowanie elektryczne za pomocą pilota, przełącznika naściennego a jeżeli ktoś woli może korzystać ze smartfona.

Poziome żaluzje drewniane – zalety

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
 • Zabezpieczają pomieszczenie przed promieniami słonecznymi.
 • Dekorują zarówno okno jak i wnętrze, wprowadzając przyjemny klimat.
 • Przyjazne dla środowiska. Naturalne materiały nie tylko tworzą doskonałą atmosferę w przestrzeni mieszkalnej i biurowej, ale również mają korzystny wpływ na zdrowie ludzi przebywających w takich pomieszczeniach.
 • Dobre właściwości termoizolacyjne. Zimą utrzymują ciepło w pomieszczeniach, latem tworzą upragniony chłód.
 • Drewno jest trwałym materiałem i dlatego żaluzje drewniane mogą służyć przez długi czas.
 • Proste i przyjemne w użytkowaniu oraz pielęgnacji.
 • Łatwo dostosować do aranżacji wnętrza dzięki bogatej kolorystyce.

Design żaluzji drewnianych – lakier transparentny czy nietransparentny

Szerokie rozpowszechnienie żaluzji drewnianych nie jest zaskakujące, ponieważ naturalne materiały tworzą domową atmosferę i harmonijnie łączą się z wnętrzami wszystkich stylów. Drewniane żaluzje poziome doskonale chronią pomieszczenie przed palącymi promieniami letniego słońca i są w stanie stworzyć osobną przestrzeń dla właścicieli, zamkniętą przed wścibskimi oczami.

Jak dekorowany jest materiał wykorzystywane do tworzenia żaluzji drewnianych? Na początek drewno jest suszone, pokrywane środkiem ochronnym a następnie nakładany jest kolor za pomocą farby lub specjalnego lakieru. Lamele pokrywane są lakierem, który zapobiega blaknięciu i chroni przed wilgocią. Żaluzje drewniane są odporne na promieniowanie ultrafioletowe i wilgoć, mają odpowiednią gęstość, a przy tym są bardzo lekkie (dotyczy to zwłaszcza wyrobów bambusowych).

Jak uzyskiwany jest kolor żaluzji drewnianych?

 • Za pomocą lakierów transparentnych, które pozwalają wydobyć naturalną strukturę drewna, przepiękne usłojenie, które w aranżacjach ekologicznych i skandynawskich jest wysoko cenione.
 • Za pomocą farb nietransparentnych, które pokrywają drewno nadając mu gładkości i pożądanego koloru.

Tak powstają żaluzje drewniane czarne, obecnie bardzo modne i oddające charakter vintage, żaluzje drewniane białe rozjaśniają każde pomieszczenie, co jest pożądane w stylu skandynawskim i prowansalskich. Czy obecnie modne żaluzje drewniane szare można zamontować w pomieszczeniu industrialnym i minimalistycznym? Jak najbardziej, jest to kolor uniwersalny i świetnie wygląda w różnych aranżacjach. Miłośnicy wyrazistych i bardziej zdecydowanych kolorów, mają możliwość zamówienia żaluzji drewnianych czerwonych, które widoczne są w stylistyce shabby chic i boho. W klasyce zawsze modne są żaluzje drewniane brązowe w jasnych i ciemnych odcieniach.