Żaluzje drewniane cieszą się szczególną popularnością wśród koneserów wygody i wyszukanego designu. Drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska, a produkty wyglądają elegancko i stylowo. Materiał ten jest praktyczny, sprawia, że wnętrze pokoju jest atrakcyjne i przytulne. W zimnych porach żaluzje drewniane poziome i pionowe chronią przed zimnem, a latem zapobiegają przedostawaniu się bezpośredniego światła słonecznego do pomieszczenia.

Żaluzje drewniane – jaką szerokość lameli wybrać?

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane poziome wykonane są z cienkich lameli i występują w szerokości – 25 mm i 50 mm. Montaż modeli 25 mm odbywa się bezpośrednio na oknach a ich obsługa manualna wymaga sznurka i pokrętła. Montaż modeli 50 mm jest możliwy do sufitu lub ściany a do obsługi ręcznej przeznaczony jest sznurek. Obydwa modele można również obsługiwać elektrycznie za pomocą pilota, przełącznika naściennego lub smartfonu. Lamele żaluzji drewnianych 25 mm i 50 mm połączone są ze sobą drabinką sznurkową lub taśmową, przy czym ta druga opcja dodatkowo zapewnia efekt dekoracyjny drewnianych okiennic.

Żaluzje drewniane wąskie i szerokie skutecznie zabezpieczają pomieszczenie przed słońcem i nagrzaniem. To bardzo praktyczne produkty, ponieważ obserwowanie tego, co dzieje się za oknem nie wymaga podnoszenia lameli a tylko odpowiedniego ustawienia ich kąta nachylenia. Posiadając duże przeszklenia lepiej sprawdzą się szerokie żaluzje drewniane 50 mm z drabinką taśmową, ponieważ skutecznie wzmacniają konstrukcję i dodają im elegancji. Natomiast wąskie lamele 25 mm są łatwiejsze w obsłudze i przy otwieraniu balkonu nie trzeba ich za każdym razem podnosić.

Żaluzje wykonane z drewna mają następujące zalety:

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
  • Doskonałe zabezpieczenie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
  • Oryginalny wygląd. Żaluzje drewniane doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz biurach.
  • Łatwość czyszczenia. Drewniana powierzchnia pokryta jest ochronną warstwą lakieru, z którego w łatwy sposób można usunąć kurz.
  • Szeroka gama naturalnych kolorów. Żaluzje drewniane występują w różnych odcieniach, od żywych kolorów po naturalne odcienie drewna.
  • Świetna jakość materiałów, tylko wytrzymałe drewno egzotyczne
  • Przyjazność dla środowiska.

Żaluzje drewniane wyglądają bardzo ładnie. I nie ma znaczenia, w jakim stylu wykonane jest wnętrze mieszkania. Są w stanie dodać smaku absolutnie każdemu projektowi. Dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne, dlatego można wybrać zarówno żaluzje drewniane wewnętrzne i żaluzje drewniane zewnętrzne (fasadowe, tarasowe).

Jaki kolor żaluzji drewnianych wybrać?

Żaluzje drewniane dostępne są w dużym wyborze różnych faktur i naturalnych odcieni, są najbardziej poszukiwanymi systemami przeciwsłonecznymi. Duży wybór kolorów lameli pozwala na stworzenie wykwintnego projektu dla różnorodnych wnętrz. Lamele są połączone ze sobą specjalną taśmą ozdobną, której kolor zbliżony jest do odcienia lameli które produkowane są z: lipy kanadyjskiej, lipy syberyjskiej, drewna Abachi i bambusa (trwa o stwardniałych łodygach).  Odpowiednia aranżacja wnętrza wymaga zachowania spójności jego wyposażenia. Zamawiając żaluzje drewniane trzeba zdecydować czy mają one oddawać naturalną strukturę drewna czy posiadać konkretny kolor np.: biały, czarny czy czerwony.

W pierwszym wariancie żaluzje drewniane są pokryte lakierem transparentnym, który nadaje lamelom kunsztowności i świetnie dopasowuje się do stylu ekologicznego. Do naturalnego wystroju wnętrz dąży również styl rustykalny, nowoczesny oraz industrialny, gdzie drewno zawsze stanowi pierwszy i najważniejszy wybór. Jeżeli w pomieszczeniu będą znajdować się meble z wysokiej jakości drewna razem z żaluzjami stworzą wizerunek zgodny z naturą.

Żaluzje drewniane otulone lakierem nietransparentnym to całe bogactwo kolorów i możliwość ich dopasowania do każdej stylistyki wnętrza. To doskonale kryjące produkty możliwe do wykorzystania w minimalistycznej aranżacji wnętrz, gdzie będzie dominowała barwa beżu. Stałym powodzeniem cieszą się żaluzje drewniane białe powiększające wizualnie przestrzeń i zdobiące wnętrza skandynawskie, prowansalskie i klasyczne. Żaluzje drewniane czarne zostały docenione ze względu na dodawanie niezwykłej estetyki do każdego wnętrza a podkreślają styl aranżacyjny vintage i art deco. Stanowią również niezwykłą harmonię z jasnym wystrojem wnętrz: białe ściany i sufity, meble w odcieniach beżu, błękitu i ecru.

Wśród modnych rozwiązań stylistycznych można odnaleźć żaluzje drewniane czerwone, które są widoczne w etnicznym stylu kolonialnym, barwnym stylu boho. Ale nie tylko, również tak elegancki glamour chętnie sięga po takie właśnie wyraziste kolory żaluzji. A co z neutralnymi szarościami? Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ pięknie wyglądają we wnętrzach urządzonych w dowolnym stylu aranżacyjnym. Zamawiając żaluzje drewniane można zdecydować się na mieszanie różnych stylów, najważniejsze jest uzyskanie ciekawego efektu.

Drewno i bambus: jaka jest różnica?

Drewno i bambus mają niemal identyczne właściwości. Produkty bambusowe nieco lepiej wytrzymują wysoką wilgotność, ekstremalne temperatury, mróz. Jednak nowoczesne impregnaty i lakiery wyrównują materiały pod względem wytrzymałości. Dlatego też, jeśli zajdzie potrzeba zamontowania żaluzji na otwartej werandzie lub w pomieszczeniu o dużej wilgotności, wybór będzie zależał wyłącznie od preferencji.