Żaluzje drewniane można śmiało przypisać do elity, nadają one wykwintny wyraz stylizowanym wnętrzom. I to nie licząc ich głównej funkcji – ochrony przeciwsłonecznej. Żaluzje drewniane poziomie i pionowe wykonane są ze szlachetnego egzotycznego drewna: bambus (trawa prasowana), afrykańskie Abachi, lipa kanadyjska i lipa syberyjska. To dokładnie oszlifowanego i pokryte specjalnym lakierem transparentnym drewno, który uwydatnia fakturę drewna i jego naturalny kolor. To także kolorowe żaluzje drewniane ozdobione lakierem nietransparentnym nadającym odcienie z bogatej palety kolorystycznej. W standardowym asortymencie znajdują się dwie szerokości lameli drewnianych: 25 mm i 50 mm.

Żaluzje drewniane to ekskluzywne osłony przeciwsłoneczne

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane to eleganckie pionowe lub poziome systemy zaciemniające odpowiednie do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Lamele wykonane są z lekkich, ale trwałych gatunków drewna. Struktura pokryta jest lakierem ochronnym: w ten sposób gotowy produkt uzyskuje odporność na promieniowanie ultrafioletowe i wnikanie wilgoci. Naturalna faktura drewna zostaje zachowana nawet po obróbce.

Istnieją dwa rodzaje sterowania poziomymi żaluzjami drewnianymi – manualne i automatyczne. Manualne sterowanie wąskimi żaluzjami drewnianymi 25 mm wykonuje się przy użyciu sznurka i pokrętła. Automatyczne podnoszenie i opuszczanie szerokich lameli 50 mm wykonuje się tylko sznurkiem. Lamele drewniane połączone są drabinką sznurkową lub taśmową. Sterowanie automatyczne unosi lamele za pomocą silnika elektrycznego zamontowanego w stalowym gzymsie osłoniętym drewnianą listwą.

Zalety żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane są słusznie uważane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej efektownych, mogą ozdobić każde okno, dodać wnętrzu niezwykłego uroku. Zachowują naturalną strukturę słojów drewna i są idealną propozycją dla miłośników naturalnych ekologicznych wnętrz.

Najważniejsze walory żaluzji drewnianych:

 • Nieprzepuszczający światła materiał zapewnia dobrą ochronę przeciwsłoneczną.
 • Dzięki specjalnej impregnacji lamele są odporne na blaknięcie i odkształcenia.
 • Drewno jest hipoalergiczne, przyjazne dla środowiska, bezpieczne, nadaje się do stosowania w sypialni lub pokoju dziecinnym.
 • Izolacja cieplna. Drewno posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Dzięki nim chłód z okien nie przedostaje się do pomieszczenia. Naturalne materiały dają większe poczucie ciepła niż żaluzje aluminiowe czy plastikowe.
 • Wszechstronność. Produkty z drewna to uniwersalny element wyposażenia wnętrza, pasujący do niemal każdego stylu.
 • Funkcjonalność. Żaluzje drewniane to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą nie tylko ukryć się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ale także zapewnić sobie prywatność.
 • Duża kolekcja odcieni.
 • Łatwa konserwacja – wystarczy czyszczenie na sucho.

Żaluzje poziome drewniane – wersje

Projektanci wnętrz coraz częściej zwracają uwagę na drewniane detale – ponieważ dodają one komfortu i dobrze wpasowują się w projekty o szerokiej gamie stylistycznej. Dotyczy to również konstrukcji okien, obecnie popularne są żaluzje z drewna. Szeroka gama kolorów i struktur pozwala dobrać modele do każdego wnętrza, tak, aby projekt okien współgrał z odcieniami mebli i innych elementów dekoracyjnych.

Wzory dostępne są w dwóch wersjach:

 • O szerokości lameli 25 mm – nadaje się do małych otworów okiennych.
 • O szerokości lameli 50 mm – zalecane do dużych okien i przeszkleń.

Drewno uważane jest za materiał nie tylko szlachetny, ale także najbardziej plastyczny. Dostępne w kilku odcieniach i kolorach, żaluzje drewniane mogą mieć różne style, od rustykalnych po nowoczesne.

Cechy konstrukcji żaluzji wykonanych z naturalnego drewna

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dzięki zróżnicowanemu wzornictwu i wielu różnym wzorom, żaluzje drewniane można z łatwością zamontować na wszystkich typach okien w absolutnie każdym pomieszczeniu. Mechanizmy mocujące umożliwiają ich instalowanie zarówno w oknach jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych.

 • Montaż żaluzji drewnianych poziomych 50 mm: do ściany, do sufitu
 • Montaż żaluzji drewnianych 25 mm, na ramie okiennej.

Im szersze są lamele, tym lepiej ochronią pomieszczenie przed wnikaniem promieni słonecznych.

Materiały nadające żaluzjom drewnianym niepowtarzalny design

Producent żaluzji drewnianych wykorzystuje do ich ochrony i dekoracji dwa rodzaje lakierów.

 • Lakier transparentny – zachowuje naturalną strukturę i kolor drewna, podkreśla jego oryginalne usłojenie. Żaluzje drewniane pokryte tym materiałem są wykorzystywane w aranżacji wnętrz w stylistyce ekologicznej, rustykalnej, nowoczesnej, industrialnej.
 • Lakier nietransparentny – nadaje lamelom gładkość i konkretny kolor zakrywający naturalną powierzchnię drewna. Żaluzje drewniane białe wyglądają bardzo estetycznie i są montowane w projektach skandynawskich, prowansalskich, nowoczesnych, klasycznych, art deco. Natomiast żaluzje drewniane czarne mogą być samodzielnym akcentem dekoracyjnym lub stać elementem kontrastowym. Ciemne lamele są odpowiednie do wnętrz aranżowanych w stylistyce vintage i loftowej. Pięknie kontrastują z białymi ramami okiennymi lub ścianami w stylistyce skandynawskiej. Żaluzje drewniane czerwone i brązowe zdobyły uznanie projektantów w aranżacji pomieszczeń oddających cechy stylu kolonialnego, boho i shabby chic. Neutralny kolor szary w żaluzjach drewnianych będzie odpowiedni do każdego wystroju wnętrz, dlatego gdy trudno jednoznacznie określić stylistykę pomieszczenia najlepiej wybrać odcienie szarości.