Jak zadbać o stylowy, elegancki wystrój wnętrz? Możliwości jest bardzo wiele. Pamiętaj, by zadbać przy tym nie tylko o najbardziej transparentne elementy takie jak kolor ściany czy tapety. Na ostateczny efekt, czyli gustowny wystrój w pomieszczeniu, wpływają także – a może nawet przede wszystkim – pozornie nieznaczące detale. Jednym z tego typu rozwiązań są żaluzje drewniane. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Żaluzje drewniane – kiedy warto je zastosować? Pomysły na aranżacje

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Niewątpliwą zaletą, jaką posiadają żaluzje drewniane, jest niewątpliwie ich uniwersalny charakter. Co to oznacza? Wytłumaczenie jest bardzo proste: nietypowy wygląd sprawia, że ten element wyposażenia wnętrz sprawi się dobrze zarówno w przypadku wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych.

Zasadniczo, w sklepach można znaleźć egzemplarze w różnych wariantach kolorystycznych – od bieli począwszy, przez kolor beżowy, na ciemnym brązie i czerni skończywszy. O czym należy pamiętać, decydując się na wybór żaluzji?

Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu nowoczesnym i panuje w nim minimalizm (jest to typowe na przykład dla modnego w ostatnich latach stylu skandynawskiego, którego cechę charakterystyczną stanowi między innymi prostota), zdecyduj się raczej na jaśniejsze warianty kolorystyczne. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że żaluzje z białego drewna będą cennym dodatkiem.

Z kolei rozwiązania o ciemniejszych barwach to dobry pomysł w sytuacji, gdy mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym. Brązowe żaluzje z drewna są idealne, jeżeli w Twoim mieszkaniu znajdują się takie elementy typowe dla stylu retro, jak na przykład przysadziste, drewniane komody czy rośliny o rozłożystych, ciemnych liściach.

Oczywiście, nie są to kryteria, do których musisz się bezwzględnie stosować. Ważne jest, by dany rodzaj żaluzji drewnianych dobrze komponował się z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrz. Zasadniczo rozwiązanie to sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości oraz stylu.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Można zastosować wiele kryteriów, według których wyróżnimy rodzaje żaluzji drewnianych. Podstawowe to przeznaczenie żaluzji, szerokość lameli, sposób ich malowania, materiał z jakiego wykonane są lamele, rodzaj sterowania (napędu) żaluzji, oraz orientacja lameli.

Żaluzje drewniane do domu i nie tylko

Najczęściej kupujemy żaluzje drewniane wewnętrzne, przeznaczone do montażu we wnętrzach domu. Jednak nie tylko tam sprawdzą się żaluzje. Dostępne są także żaluzje drewniane zewnętrzne, do montażu na zewnątrz otworów okiennych, żaluzje drewniane tarasowe i balkonowe, czy też żaluzje ogrodowe.

Żaluzje drewniane 25 mm i 50 mm

Ze względu na szerokość lamelek żaluzje możemy podzielić na trzy typy

 • żaluzje drewniane 25 mm
 • żaluzje drewniane 50 mm
 • żaluzje o lamelach niestandardowej szerokości

Szerokości lameli 25 i 50 milimetrów to standard. Żaluzje o panelach innej szerokości w handlu praktycznie nie występują.

Żaluzje w kolorach naturalnych i malowane

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Uwzględniając sposób malowania lameli możemy wyróżnić:

 • Żaluzje pokryte transparentnym lakieremDzięki przezroczystości lakieru widoczna jest faktura drewna użytego do wykonania lameli. Użyty lakier może być bezbarwny (wtedy lamele są w naturalnym kolorze drewna), bądź z pigmentem, pogłębiającym bądź zmieniającym kolor drewna, przy zachowaniu pełnej transparentności. Ze względu na „ciepło” naturalnego drewna żaluzje tego typu preferowane są zazwyczaj do aranżacji tradycyjnych, choć i w nowoczesnych mogą sprawdzić się znakomicie.
 • Żaluzje kolorowe – pokryte farbami (lakierami) nietransparentnymiW tego typu żaluzjach lamele malowane są kolorowymi farbami, zakrywającymi całkowicie fakturę drewna. Najczęstsze, ze względu na dużą uniwersalność, kolory to biel i czerń. Rzadsze, choć też popularne kolory żaluzji drewnianych, to popiel czy czerwień. Ten rodzaj żaluzji najczęściej stosowany jest w bardziej nowoczesnych aranżacjach, szczególnie w stylu industrialnym czy loft.

Napęd (sterowanie) żaluzji drewnianych

Tu mamy dwa rodzaje rozwiązań:

 • żaluzje ze sterowaniem ręcznym

 • aluzje ze sterowaniem (napędem) elektrycznym

Te ostatnie mogą być sterowane wyłącznikiem naściennym, lub pilotem, co powoli zaczyna stanowić standard w przypadku tego rodzaju żaluzji.

Żaluzje drewniane poziome i pionowe

Zazwyczaj decydujemy się na żaluzje poziome (o poziomym układzie lameli). Są jednak sytuacje, gdy korzystniejsze jest zainstalowanie żaluzji pionowych (o pionowym układzie lameli). Szczególnie wtedy, gdy Mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi otworami okiennymi (np. w loftach) czy oknami z drzwiami tarasowymi.

Rodzaje drewna do produkcji żaluzji drewnianych

W handlu spotykamy przede wszystkim:

 • żaluzje z drewna Abachi

 • żaluzje z drewna Basswood

 • żaluzje z lipy syberyjskiej

 • żaluzje bambusowe

Te ostatnie, choć w powszechnej opinii tak jest i wszyscy traktują żaluzje bambusowe jako drewniane, nie są z drewna, a z pędów bambusa, który, podchodząc do sprawy formalnie, nie jest drzewem a trawą.

Żaluzje drewniane – jakie korzyści są z nimi związane?

O ile w poprzednich dekadach w tysiącach polskich domów królowały białe (bądź jasnoszare) żaluzje wykonane z aluminium, to w ostatnich latach zaczęło się to diametralnie zmieniać. Nie ma w tej ewolucji niczego dziwnego – w dwudziestym pierwszym wieku coraz większy nacisk kładzie się, obok funkcjonalności, także na dobry styl i wyczucie smaku. Taki stan rzeczy oznacza, że dotychczas popularne żaluzje aluminiowe stały się reliktem przeszłości – jest to rozwiązanie dobre pod względem użyteczności, lecz niezbyt estetyczne wizualnie. Jakie jeszcze korzyści dają żaluzje drewniane?

Drewniane żaluzje, czyli produkt łatwy w czyszczeniu

Atut ten jest istotny dla każdego, kto przykłada dużą wagę do czystości. Jeśli irytuje Cię widok nawet śladowych ilości kurzu w mieszkaniu i obawiasz się, ze czyszczenie drewnianych żaluzji to zadanie żmudne oraz czasochłonne, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość – żaluzje wykonane z drewna są bardzo proste w pielęgnacji. Wystarczy używać standardowych szczoteczek do kurzu. Wystarczy kilka chwil, by usunąć drobinki kurzu zalegające na drewnianej powierzchni. Z kolei dzięki użyciu wosku nie tylko pozbędziesz się zabrudzeń, ale także sprawisz, że żaluzje będą delikatnie połyskiwać pod wpływem padających nań promieni słonecznych.

Żaluzje drewniane – nie tylko wygląd, ale także funkcjonalność

Liczne zalety związane z designem nie oznaczają jeszcze, że żaluzje drewniane to rozwiązanie wyłącznie o charakterze wyłącznie dekoracyjnym. Wręcz przeciwnie – rozwiązanie to także zapewnia skuteczną ochronę przed nadmiernym:

 • naświetleniem oraz

 • nagrzaniem

pomieszczeń. Jest to cecha szczególnie przydatna w okresie letnim – dzięki temu można uciec choć na chwilę przed upałem, chroniąc się w zaciemnionym i względnie chłodnym pomieszczeniu. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to żaluzje są użyteczne także zimą. Zapobiegają one uciekaniu ciepła z pomieszczeń.

Łatwość montażu

Żaluzje drewniane cieszą się dużą popularnością także z uwagi na łatwość montażu. Co ważne, możliwe jest zamontowanie ich na wiele sposobów, w tym np. na ścianie, listwie przyszybowej, a nawet suficie.

Gdzie kupić żaluzje drewniane? Oferta sklepu Winrol

Obecnie na rynku można znaleźć wielu sprzedawców, którzy oferują żaluzje drewniane do mieszkania. Powinieneś skorzystać z tego rozwiązania, jeśli choć odrobinę zależy Ci na tym, by wnętrze Twojego domu prezentowało się w elegancki sposób. Dobrej jakości rozwiązania z zakresu drewnianych żaluzji można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Winrol.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Winrol? Powodów jest wiele. Przede wszystkim, klienci mogą liczyć na indywidualne podejście podczas wyboru produktów renomowanych producentów. Żaluzje drewniane z oferty sklepu Winrol różnią się między sobą pod kątem faktury (np. w przypadku kolekcji Natural widoczne są słoje charakterystyczne dla różnych gatunków drzew, z kolei seria Modern cechuje się jednolitym kolorem bez żadnych wzorów). Szeroki asortyment sprawia, że każdy powinien znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.