Wykorzystanie naturalnych materiałów do dekoracji wnętrz to nie tylko hołd dla mody, ale powszechna praktyka, która była już znana naszym przodkom. Drewno bardzo często wykorzystywane jest w nowoczesnych wnętrzach. Żaluzje drewniane poziome i pionowe to praktyczny i jednocześnie stylowy sposób na ozdobienie okien. Są w stanie podkreślić szlachetność przestrzeni i dodać jej dodatkowego komfortu.

Żaluzje poziome wykonane z drewna

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dzięki nowoczesnym metodom obróbki drewna lamele drewniane połączono w stylowe, a zarazem praktyczne systemy zaciemniania okien. W procesie produkcji do żaluzji drewnianych z lamelami o szerokości 25 mm i 50 mm wykorzystywane są wysokiej jakości surowce. Drewno poddawane jest specjalnym impregnacjom, które zwiększają ich wytrzymałość, odporność na odkształcenia i zniszczenie.

Żaluzje drewniane poziome 25 mm i 50 mm produkowane są z egzotycznych gatunków drewna:

  • Abachi
  • Lipa kanadyjska
  • Lipa syberyjska
  • Bambus (jest to sprasowana trawa).

Charakterystyka żaluzji drewnianych poziomych

Należy zauważyć, że do produkcji żaluzji drewnianych wykorzystywane są wyłącznie wytrzymałe gatunki drewna, dlatego nie uginają się one pod swoim ciężarem. Działanie promieni słonecznych nie powoduje negatywnych następstw, dlatego nie dochodzi do ich blaknięcia czy niekorzystnej zmiany kształtu lameli. Przed wytworzeniem produktu drewno pokrywane jest specjalnym środkiem zapobiegającym pęcznieniu i wchłanianiu wilgoci. Niska przewodność cieplna i gęstość materiału zapobiegają przedostawaniu się światła słonecznego do pomieszczenia i ogrzewaniu powietrza.

Obsługa żaluzji drewnianych poziomych jest niezwykle łatwa. Wąskie lamele 25 mm oraz szerokie 50 mm są połączone za pomocą drabinki taśmowej lub sznurkowej. Aby dostosować ilość światła, które przenika do wnętrza w pierwszym przypadku wykorzystuje się sznurek i pokrętło a w drugim tylko sznurek. Jest to sterowanie manualne, ale można wybrać żaluzje drewniane o napędzie elektrycznym. Łatwość ich podnoszenia, opuszczania i obracania lameli jest uzyskiwana dzięki korzystaniu z pilota, przełącznika lub smartfonu.

Wybierając konkretną szerokość lameli trzeba uwzględnić ich sposób montowania. Wąskie żaluzje drewniane 25 mm można instalować na ramie okiennej, natomiast szerokie 50 mm na suficie lub ścianie. Aby żaluzje z naturalnego drewna spełniały funkcję zaciemniania okien, każda lamela musi być idealnie dopasowana. Dlatego lepszym wyborem jest zamawianie żaluzji drewnianych na wymiar, ponieważ przy ich produkcji są ściśle przestrzegane wszystkie parametry projektowe.

Designerska kolorystyka żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dla uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego żaluzje drewniane pokrywane są lakierem transparentnym, dzięki czemu drewno zachowuje widoczną teksturą ze słojami. Lub lakierem nietransparentnym nadając lamelom ciekawą kolorystykę i gładkość. Te pierwsze pięknie zdobią salony i sypianie urządzone w stylu ekologicznym, nowoczesnym, rustykalnym oraz industrialnym. Natomiast drugie stały się niezwykłą ozdobą pomieszczeń aranżowanych w innej stylistyce.

Żaluzje drewniane białe zawsze znajdują swoje miejsce w wystroju skandynawskim, prowansalskim, klasycznym. Czarne żaluzje drewniane są nie mniej popularne i pięknie kontrastują z bielą ścian oraz dodatków. Można je z powodzeniem zamontować w aranżacjach loftowych, vintage a dla kontrastu również skandynawskich. Natomiast żaluzje drewniane czerwone i brązowe są idealnym dodatkiem do wnętrza i osłoną przeciwsłoneczną w stylistyce art deco, kolonialnej, boho i shabby chic.

Co przemawia za zakupem żaluzji drewnianych?

  • Wytrzymałość. Lamele nie wyginają się ani nie zwisają podczas użytkowania, co zapewnia długą żywotność i piękny wygląd.
  • Możliwość doboru skali barw i struktury materiału. Pozwala to na tworzenie ekskluzywnych produktów o niepowtarzalnych odcieniach.
  • Dodatkowy wystrój. Drabinka sznurkowa lub taśmowa pełnią funkcję elementu dekoracyjnego i są częścią mechanizmu regulacji poziomu oświetlenia pomieszczenia.
  • Dopasowanie stylistyczne. Można zastosować żaluzje drewniane w każdym pomieszczeniu, może to być stylistyka klasyczna, nowoczesna ze wszystkimi jej odłamami.
  • Gęstość naturalnego materiału nie pozwala na wchłanianie zapachów i wilgoci, co oznacza, że rozwój i pojawienie się szkodników i organizmów patologicznych jest zredukowane do zera.
  • Ze względu na niską wagę gotowej konstrukcji produkt może być wytwarzany do okien o dużych gabarytach, bez ryzyka deformacji elementów podczas ręcznego sterowania.

Żaluzje z naturalnego drewna mogą stać się głównym dekorem okna lub uzupełnić wnętrze. Różnorodność kolorów i faktur drewna pozwala wybrać przytulne żaluzje drewniane do domu, bardziej surowe do przestrzeni biurowej oraz oryginalne kompozycje do restauracji i kawiarni. Żaluzje z drewna tropikalnego mają piękną, wyrazistą strukturę i wyjątkowe właściwości. Takie gatunki drewna są lżejsze od drewna dębowego i od sosny, co umożliwia produkcję modeli do dużych przeszkleń. Ponadto mają bardzo niską zawartość żywicy, trudno wchłaniają wilgoć, nie pęcznieją i posiadają wysoki stopień zachowania kształtu. Nie podlegają odkształceniom pod wpływem zmian temperatury.