Takie rozwiązania jak rolety czy żaluzje to nie tylko skuteczna ochron przed zbytnim nasłonecznieniem. Obecnie produkowane osłony okienne są na tyle estetyczne, że można je z powodzeniem traktować również jako oryginalną dekorację każdego pomieszczenia. Interesującym rozwiązaniem, które powinno przypaść do gustu osobom lubiącym klasyczną elegancję, są żaluzje plisowane.

Żaluzje plisowane, zwane również plisami, to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnych firanek. Od mniej więcej dekady żaluzje tego typu mają bardzo wielu zwolenników. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ doskonale chronią przed promieniami słonecznymi. Oprócz tego zapewniają dobrą ochronę przed zimnem i upałem, a także ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. No i do tego wszystkiego nowoczesne plisy są bardzo dekoracyjne – z powodzeniem można dobrać takie żaluzje plisowane, które naprawdę odmienią wygląd całego salonu, sypialni albo jeszcze innego pomieszczenia. W tej chwili można zdecydować się na plisy z materiałów tekstylnych, jak i foliowe, które również mają wiele zalet. Dostępne są również osłony okienne pokryte specjalną powłoką, która ma na celu dodatkowo odbijać promienie słoneczne. Żaluzje plisowane są chętnie wykorzystywane nie tyko w domach mieszkalnych, ale także w pomieszczeniach biurowych.

Dużym atutem żaluzji plisowanych jest ich stosunkowo niewielka szerokość, dzięki której mieszczą się one doskonale w przestrzenie pomiędzy listwami przyszybowymi. A to oznacza w praktyce, że okno, w którym zamontowano plisy, można bez problemu otwierać.

Jak już wspomnieliśmy, plisy mogą być świetną dekoracją okienną. A to z tego prostego względu, że są one dostępne w wielu bardzo różnych odcieniach. Niezależnie od tego, na jaki wystrój wnętrz postawiliśmy, możemy dobrać plisy w pasujących kolorach. W pomieszczeniach nowoczesnych sprawdzą się plisy w intensywnych kolorach, będą interesującą dekoracją. Do modnego stylu prowansalskiego pasują z kolei plisy w delikatnych odcieniach beżu, szarości, kości słoniowej itd. Oczywiście można się zdecydować także na bardzo oryginalne żaluzje plisowane ozdobione rzucającymi się w oczy motywami, np. motywem kwiatowym, wzorami geometrycznymi itd.

Osoby zainteresowane przede wszystkim efektem dekoracyjnym mogą zdecydować się na plisy transparentne, które tylko nieznacznie chronią naszą prywatność. Za to prezentują się po prostu świetnie. Ciekawym rozwiązaniem są również żaluzje plisowane, które przepuszczają światło. Mimo że nie zaciemniają pomieszczenia, znacznie ograniczają widoczność z zewnątrz. Często wybieranym rozwiązaniem są plisy zacieniające. Doskonale chronią przed promieniami słonecznymi, zapewniają prywatność, po ich opuszczeniu do wnętrza domu przenika niewiele światła dziennego. Na rynku dostępne są ponadto żaluzje plisowane, których zadaniem jest zaciemnienie pomieszczenia. Chodzi o plisy wykonane z materiałów, które nie przepuszczają światła. W pełni zaciemniające plisy są idealnym rozwiązaniem do sypialni. Można je też zamontować w salach wykładowych i szkoleniowych.