Nie tylko praktyczne rolety i żaluzje, ale także i klasyczne firany mają wielu zwolenników. Zwiewna firana doda uroku każdemu oknu. Tym bardziej, że można zdecydować się zarówno na klasycznie białe firany, jak i w innym kolorze. Tego typu dekoracje okienne można z powodzeniem wykorzystać do zdobienia także i naszych kuchni. Jakie firanki będą najlepszym rozwiązaniem w kuchni?

Firany gładkie i we wzory

Osoby, które szukają firanek do kuchni lub innego pomieszczenia w domu, najczęściej przy wyborze kierują się szeroko pojmowanymi względami estetycznymi. Uniwersalnym rozwiązaniem są gładkie, białe firanki, które znakomicie prezentują się w każdym pomieszczeniu. Najczęściej chodzi tutaj o delikatne, zwiewne firanki z klasycznego woalu.

Innym rozwiązaniem, które także ma wielu zwolenników, są tradycyjne firany żakardowe. Na rynku dostępne są firany żakardowe z różnymi motywami (bardzo popularne są te z motywem kwiatowym). Atutem firan tego typu są nie tylko ich walory dekoracyjne, ale także fakt, że takie osłony okienne bardzo dobrze przepuszczają powietrze i światło.

W tej chwili dostępne są już specjalne firanki kuchenne, które ozdobione są kolorowymi motywami nawiązującymi do przygotowywania posiłków. Możesz zdecydować się na firankę z kolorowymi imbryczkami, owocami, warzywami itd. Przy wyborze firanki z kolorowymi motywami warto jednak zachować ostrożność. W przypadku małych kuchni nie powinno się przesadzać z ilością wzorów. W małych pomieszczeniach lepiej będą się prezentować jednolite, białe lub pastelowe firanki, które powiększą kuchnię optycznie.

Wybór firanki do kuchni a względy praktyczne

Kuchnia to pomieszczenie, w którym codziennie przygotowujemy posiłki. Warto wybrać takie dekoracje okienne, które nie tylko będą się znakomicie prezentować, ale także i zapewnią pełen komfort użytkowania. Jeśli okno, do którego szukasz firanki, znajduje w pobliżu zlewu, warto postawić na krótszą firankę. To zapobiegnie moczeniu się osłony okiennej np. podczas zmywania. Warto również zwrócić uwagę na to, na jaką stronę wychodzi dane okno. Szukasz firanki do okna kuchennego wychodzącego na południe? Zastanów się nad firanka z ciemniejszego materiału albo dekoracyjną zasłoną, które będą chronić Cię przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeśli kuchnia znajduje się na parterze, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zazdrostki, które nie tylko świetnie wyglądają, ale także doskonale chronią przed ciekawskimi spojrzeniami.

Firany gotowe – najlepsze rozwiązanie

Coraz więcej osób decyduje się na eleganckie firany gotowe. Nie ma w tym nic zaskakującego. Firany gotowe, które zostały już uszyte i ozdobione np. falbanami, koronkami, lambrekinem, sztucznymi kwiatami itd. są od razu gotowe do zawieszenia. Bez problemu można zamówić zarówno gotowe firany w stylu nowoczesnym, tzn. pozbawione raczej elementów ozdobnych, jak i bogato zdobione, które będą same w sobie mocnym akcentem dekoracyjnym. Za zamówieniem gotowych firan przemawia fakt, że można je