Historia stylu loftowego sięga lat 60-tych XX wieku, kiedy to w Nowym Jorku i innych dużych miastach powstawały wielkie magazyny i przemysłowe budynki, które zostały opuszczone przez przemysł. Wkrótce puste pomieszczenia zaczęły być wynajmowane przez artystów, którzy szukali tanich miejsc do pracy i tworzenia. Artyści zaczęli przekształcać przemysłowe budynki w swoje własne przestrzenie, które dzisiaj znamy jako styl loftowy.

Styl loftowy cechuje się otwartymi przestrzeniami, które są przede wszystkim funkcjonalne. Przestrzenie te są zazwyczaj bardzo duże i zazwyczaj nie mają ścian dzielących pomieszczenia. W stylu loftowym często używa się surowych materiałów, takich jak beton, metal i drewno. Materiały te są często pozostawione w niezmienionym stanie, aby podkreślić surowy charakter przestrzeni.

W stylu loftowym często wykorzystuje się przemysłowe elementy, takie jak rury, śruby, belki itp. Kolejnym charakterystycznym elementem stylu loftowego są duże okna, które są zazwyczaj połączone z innymi elementami wystroju, takimi jak przemysłowe lampy, meble i dodatki.

Styl loftowy jest dziś bardzo popularny w wielu krajach. Jest to idealny styl dla osób, które szukają przestrzeni otwartych i funkcjonalnych, w których można wyrazić swoją kreatywność. Styl ten jest idealny dla osób, które lubią surowy, industrialny wygląd i przemysłowe elementy.

 

Meble i dodatki we wnętrzach w stylu loftowym

 

Lofty są obecnie bardzo popularne w wystroju wnętrz. Połączenie nowoczesnych i rustykalnych elementów tworzy interesujący i niepowtarzalny wystrój, który jest nie tylko przytulny, ale także ekscytujący.

Jeśli chodzi o meble, powinny one być proste i funkcjonalne. Doskonałym wyborem są meble industrialne, takie jak metalowe krzesła, ławy, stoliki i szafki. Możesz też wybrać meble z drewna, takie jak stoliki, komody i sofy. Dodaj do tego kilka mebli vintage, aby nadać wnętrzu bardziej rustykalnego wyglądu.

Lampy są bardzo ważnym elementem w stylu loftowym. Najlepiej wybrać modele w kształcie klosza lub kuliste, wykonane z metalu lub drewna. Możesz też dodać kilka lamp podłogowych, aby uzyskać bardziej industrialny wygląd.

Jeśli chodzi o dodatki, postaw na proste i surowe materiały, takie jak skóra, szkło, metal, kamień i drewno. Wszystkie te materiały mogą być użyte do stworzenia interesującego wystroju. Dodatkowo, możesz dodać kilka akcentów, takich jak plakaty, obrazy i dekoracje.

Styl loftowy może być naprawdę efektowny, jeśli dobrze go zaaranżujesz. Wybierz meble, lampy i dodatki, które najlepiej pasują do Twojego wnętrza i ciesz się jego pięknem.

 

Aranżacja okien we wnętrzu w stylu loftowym

 

Okna odgrywają niezwykle ważną rolę we wnętrzach loftowych. W pomieszczeniach poindustrialnych były one zazwyczaj wręcz ogromnych rozmiarów. Sięgały często od podłogi do stropu. W pierwszych loftach powstających w Nowym Jorku pozostawały one niezasłonięte, ewentualnie w niewielkim stopniu. Urządzając loft warto o tym pamiętać i tym inspirować. Jednak musimy wziąć też pod uwagę względy praktyczne.

Nieosłonięte okna to całkowity brak prywatności, tak cennej dla większości z nas. Brak osłon na oknie oznacza też w niektórych porach dnia nadmiar światła słonecznego. Oczywiście zadaniem okien jest właśnie wprowadzenie promieni słonecznych do wnętrz i naturalne oświetlenie jest jak najbardziej pożądane. Jednak w słoneczne, jasne dni jego nadmiar może być zdecydowanie uciążliwy. Dlatego też nie powinniśmy pozostawiać okien bez stosownych osłon.

Jak w takim razie zaaranżować okno, by pasowało do stylu loftowego? Jakich osłon użyć? Możliwości wyboru jest wiele. Na pewno w lofcie nie sprawdzą się tradycyjne firany i zasłony. Ograniczają one i „tłamszą” przestrzeń, a o to kłóci się z ideą stylu loftowego, w którym przestrzeń i jej eksponowanie jest najważniejsze. Podobnie nie sprawdzą się raczej w lofcie tradycyjne rolety materiałowe. Musiały by mieć, ze względu na zazwyczaj duże rozmiary okien, znaczne powierzchnie. A takie wielkie płachty na oknach nie wyglądały by najlepiej.

Jeżeli jednak okna są stosunkowo niewielkie możemy pomyśleć i o roletach materiałowych. Jednak odpowiedniejsze będą do loftu nowoczesne w formie, częściowo przepuszczające światło rolety rzymskie. Zapewnią one znacznie lepsza regulację dostępem światła, a jednocześnie nawet całkowicie opuszczone eksponować nadal będą surową urodę poprzemysłowych okien. Wydatnie też „ocieplą” pomieszczenie.

Z dostępnych na rynku rolet w loftach sprawdzą się też rolety dzień-noc. Są nowoczesne w formie, więc będą korespondowały z charakterem wnętrza, a ich konstrukcja, pozwalająca na zakrywanie okien tylko częściami, zapewni, że unikniemy efektu płachty tak rażącego w przypadku tradycyjnych rolet materiałowych.

Rolety różnych rodzajów mogą sprawdzić się we wnętrzach loftowych. Jednak zdecydowania odpowiedniejsze będą żaluzje. Ze względu na swą prostą formę doskonale komponują się z całością aranżacji. Można zastosować tu i żaluzje aluminiowe i drewniane.

W przypadku żaluzji aluminiowych możemy zastosować i bardziej surowe w formie żaluzje nielakierowane, lub zdecydować się na któryś z wariantów kolorystycznych. Albo na zasadzie uzyskania kontrapunktu, albo by uczynić żaluzje „niewidzialnymi”. Podobnie z żaluzjami drewnianymi. Tu jednak naturalne drewno, w przeciwieństwie do metalu, ociepla a nie schładza pomieszczenie.

Z żaluzji polecane są raczej żaluzje poziome. Są zdecydowanie praktyczniejsze od pionowych. Czy także lepiej prezentują się od nich? To jak raz kwestia indywidualnego gustu. Za to obiektywny jest fakt, że oferta rynkowa żaluzji poziomych jest przebogata i łatwo dobrać i zakupić te właściwe. Planując instalację żaluzji pionowych, ze względu na znacznie uboższą ofertę, już tego komfortu mieć nie będziemy.