Posadzka z ozdobnymi kamyczkami – hit czy kit? Bez wątpienia lastryko powraca do łask. Czy warto stosować lastryko, a jeśli tak to w jakich wnętrzach? Przeczytaj!

Dlaczego właśnie lastryko?

Lastryko, czyli płyty sporządzone z cementu oraz niewielkich, dekoracyjnych kamyczków to materiał oryginalny. Z pewnością nie urzeknie każdego i nie w każdym wnętrzu zaprezentuje się dobrze. Wynika to z faktu, że czasy świetności lastryko przypadają na okres PRL-u. A to jednoznacznie kojarzy się z prostotą. Lastryko nie zastąpi więc marmuru we wnętrzu glamour.

Jakie są zatem plusy zastosowania takiego materiału? Otóż lastryko doskonale współgra z cegłą, metalem, przeszkleniami. W efekcie to właśnie lastryko jest doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych, modnych aranżacji w typie industrialnym. Podłoga z lastryko świetnie prezentuje także w połączeniu z dodatkami w stylu mid-century modern. Kluczem jest prostota, meble o zaokrąglonych kątach, funkcjonalność i harmonia.

Nie jest tajemnicą, że jeszcze 20 lat temu niemal każdy polski parapet wykonany był lastryko. Ta moda powraca również obecnie! W końcu materiał jest trwały, łatwy w oczyszczeniu i świetne komponują się na nim rośliny domowe. Lastryko sprawdzi się także na tarasie czy balkonie. Wystarczy zadbać o drewniane dodatki i odrobinę industrialnych akcentów, by stworzyć niebanalną aranżację.

To nie koniec propozycji zastosowania lastryko. Obecnie nazwa ta nabiera zupełnie innego znaczenia. Lastryko staje się raczej rodzajem motywu przewodniego, wzoru stosowanego zarówno do wyrobu podłóg, jak i kafelek, a nawet obić mebli.

Lastryko to nie tylko płyty podłogowe

Zachwycają kafelki z lastryko zastosowane do aranżacji łazienki. W połączeniu ze szkłem i metalem prezentują się niesamowicie. Lastryko może pojawić się również na ścianach innych pomieszczeń, chociażby w salonie. W takim wypadku warto jednak zachować umiar i połączyć lastryko z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Płytki z lastryko stosowane są także w kuchni, lecz koniecznie musi to być kuchnia w stylu loftowym bądź industrialnym. W kuchni urządzonej klasycznie takie płytki za nic w świecie się nie sprawdzą. Ciekawą opcją jest także wykorzystanie lastryko w jadalni, zarówno tej domowej, jak i tej w lokalu gastronomicznym. Powierzchnia stołu wykonana z płytek lastryko nie tylko prezentuje się oryginalnie, ale w dodatku jest łatwa w utrzymaniu.

Największy przełom dotyczący lastryko to wykorzystanie motywu kamyczków w projektach tekstyliów. Chodzi przede wszystkim o obicia mebli wypoczynkowych. Czy fotel pokryty takim materiałowym lastryko to nie przesada? Tak nie jest, o ile mebel tworzy dobrze skomponowaną całość z dodatkami. Zazwyczaj są to elementy wyposażenia w typie lat 50. ubiegłego wieku.

I na koniec: czy inwestycja w lastryko jest warta świeczki? Być może za 20 lat wszystkie te dobrane aranżacje zyskają łatkę kiczowatych. A jednak, jak widać na aktualnych przykładach, moda lubi zataczać koła na przestrzeni lat. Warto więc poeksperymentować odrobinę z lastryko i wydobyć potencjał tego ciekawego trendu.