Kiedy robi się ciepło, coraz chętniej otwieramy okna i drzwi balkonowe w naszych domach. Jednak wietrzenie latem ma jeden drobny mankament – wraz ze świeżym powietrzem do wnętrz naszych domów dostają sie również insekty, a także liście i kurz. Na szczęście obecnie można się dobrze zabezpieczyć przed problemami tego rodzaju. Jak? Oczywiście z pomocą funkcjonalnej moskitiery.

Moskitiera – skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Typowa moskitiera to nic innego jak siatka, którą można łatwo zamontować zarówno w otworach okiennych, jak i drzwiowych. Tego rodzaju siatki mają na celu ochronę przed owadami oraz szeroko pojętymi nieczystościami. Bez problemu można dobrać wielkość oraz kształt moskitier do konkretnego otworu okiennego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że moskitiera nadaje się także i do tych okien, w których stosowane są rolety – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Moskitiery nie ograniczają widoczności, można je dostosować do dowolnego typu okna. Osłony te produkowane są z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, zatem z powodzeniem można ich używać przez wiele kolejnych lat.

Nowoczesne moskitiery i ich zalety

Dlaczego warto zdecydować się na montaż moskitiery? Przede wszystkim chodzi o to, że po zainstalowaniu moskitiery można z powodzeniem zostawić otwarte okno lub drzwi balkonowe, a mimo to żaden owad nie wleci do domu. W praktyce oznacza to, że można zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza i jednocześnie mieć pewność, że unikniemy nieproszonych gości. To jednak nie wszystkie zalety obecnie produkowanych moskitier. Trzeba pamiętać i o tym, że:

  • wykonuje się je z bardzo trwałych materiałów;

  • materiały, z których produkowane są moskitiery, nie przyciągają zanieczyszczeń;

  • siatka w nowych moskitierach nie zmniejsza widoczności, jest odporna na temperaturę, deszcz, a także promieniowanie UV;

  • można wybrać profile moskitier w wielu kolorach (paleta RAL), dostępne są także profile z okleiną drewnopodobną.

Wybór moskitiery. Jakie rodzaje są dostępne?

W tej chwili oferowane są różne rodzaje moskitier. Można zatem wybrać taką osłonę, która będzie faktycznie idealnie pasować do konkretnego otworu okiennego. Oto o rodzaje moskitier:

  • moskitiery ramkowe – to moskitiery, których montaż przebiega bezinwazyjnie. Ramki moskitier tego typu mają specjalne płetwy, które zapewniają dodatkowe uszczelnienie całego systemu. Moskitiery takie można bardzo łatwo wypiąć w razie potrzeby;

  • moskitiery otwierane – takie moskitiery montuje się za pomocą zawiasów albo do futryny albo fasady budynku. Moskitiery mają specjalne uchwyty do otwierania i magnesy, które utrzymują osłonę w pozycji zamkniętej;

  • moskitiery rolowane – osłony wyposażone w wygodne prowadnice, które można (tak, jak rolety) zwijać od kasety i rozwijać. Dostępne są zarówno moskitiery rolowane pozimowe, jak i pionowe;

  • moskitiery przesuwne – rozwiązanie idealne w przypadku dużych przeszklonych wnęk. Przewiewna moskitiera sprawdzi się na tarasie, balkonie, w ogrodzie zimowym. Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicy.