Jak wybrać firanki do kuchni? Kuchnia to pomieszczenie, gdzie codziennie przygotowujemy posiłki. Ze względu na ten fakt, firanki są narażone bardziej niż np. w salonie czy w sypialni na powstawanie zabrudzeń. Ze względów praktycznych warto zdecydować się na krótkie firanki, które skutecznie będą chronić przed spojrzeniami przechodniów i jednocześnie będą służyć jako piękna dekoracja okna kuchennego.

Krótkie firany do kuchni – praktyczne rozwiązanie dla każdego

Ze względów praktycznych warto zdecydować sie na krótkie firanki kuchenne. Krótsze firanki to mniej materiału, na którym mogłyby osiadać zabrudzenia (np. odpryskujący tłuszcz) lub zapachy przygotowywanych potraw. Do tego dochodzi tez fakt, że zdjęcie i założenie krótkiej firanki jest stosunkowo proste. Jeśli w dodatku zależy Ci na tym, aby firanka kuchenna dobrze chroniła przez ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, możesz zdecydować się na zazdrostki. Na rynku dostępne są modele zarówno w klasycznej bieli, jak i wielu innych odcieniach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Firany utrzymane w klasycznej bieli

Standardowo bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne białe firany – to dotyczy także praktycznych firan kuchennych. Białe firanki kuchenne, w tym także dekoracyjne zazdrostki, mają te ważną zaletę, że pasują praktycznie do każdego pomieszczenia, w tym także do kuchni minimalistycznych. Niezależnie od tego, czy ramy okienne w Twojej kuchni zostały wykonane z drewna cz może z tworzywa sztucznego (w tym też w różnych niestandardowych kolorach), możesz liczyć na to, że białe krótkie firanki, zazdrostki oraz eleganckie lambrekiny będą prezentować się doskonale.

Biel jest na tyle uniwersalnym kolorem, że jak najbardziej można zdecydować się także na firanki z większą liczbą upięć lub asymetryczne – jeśli wybierzesz klasyczną biel, firanki te będą wyglądać na tyle neutralnie, że możesz je zawiesić w każdym oknie.

Zazdrostki z ozdobami

Jak już wspomnieliśmy, zazdrostki są bardzo popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o firany kuchenne. Bardzo popularne są zazdrostki z subtelnymi ozdobami. Często klasyczna biel (lub inny delikatny kolor) przełamana jest takimi ozdobami, jak: kokardki, przypinane kwiaty, serduszka itd. Oczywiście także przy wyborze dekoracji zazdrostek warto byłoby zachować umiar. Chodzi o to, by firanka nie była przeładowana. Im mniejsze okna, tym mniej ozdób na zazdrostkach wystarczy, by osiągnąć interesujący efekt. Warto podkreślić, że można obecnie zdecydować sie także na różnego typu zazdrostki tematyczne, np. z motywami świątecznymi.

Fantazyjne lambrekiny w kuchni

Ciekawym rozwiązaniem w większych oknach może być połączenie zazdrostki z lambrekinem. Lambrekiny to krótkie firanki, które zawiesza się na karniszu. To ciekawe uzupełnienie dla mocowanych niżej zazdrostek. Fantazyjny lambrekin jest nie tylko niebanalną dekoracją. To także praktyczne rozwiązanie, jeśli okno kuchenne znajduje sie bezpośrednio nad blatem i tradycyjna firanka byłaby zbyt długa, by można było komfortowo pracować przy blacie.