Nowoczesne projekty są pełne przeszkleń. Trudno się dziwić! W końcu każdy chciałby wpuścić do domu jak najwięcej światła, zieleni, rozgwieżdżone niebo. W tym celu należy dobrać odpowiednie drzwi i okna wychodzące na taras.

Postaw na przeszklenia w salonie

W większości projektów taras jest przedłużeniem salonu, a więc miejsca wypoczynku. To pomieszczenie o największym metrażu, przestronne, a taras dodatkowo to wrażenie pogłębia. Jeśli jednocześnie widok jest piękny, salon staje się wymarzoną ostoją. Wyobraź sobie, że za oknem salonu widać las, zadbany ogród, jezioro i inne cuda natury. Czego chcieć więcej?

Pamiętaj jednak, że drzwi wychodzące na taras powinny spełniać kilka warunków. Ich styl ma niebanalne znaczenie, gdy chodzi o estetykę całej aranżacji. Możesz wybrać drzwi harmonijkowe, przesuwne czy też klasyczne. W wielu wnętrzach idealnie prezentują się gładkie przeszklenia, lecz w innych lepiej sprawdzi się ozdobna rama. To dobry pomysł w przypadku wnętrz w typie brytyjskim, ale także industrialnym czy eklektycznym. Oryginalnym rozwiązaniem są drzwi z kształtownikami i skrzydłami okiennymi o ciekawym rozmieszczeniu. Wbrew pozorom wybór jest bardzo szeroki. Ponadto materiał wykończeniowy wpływa na ostateczny odbiór wnętrza. Stawiasz na plastik, stal czy drewno? Nie zawsze warto wybierać rozwiązania oczywiste! Dotyczy to również kolorystyki.

Gdy chodzi o aranżację, ogromną wagę ma również odpowiedni dobór dekoracji okiennych. Rolety bądź żaluzje pełnią ważną funkcję estetyczną, a zarazem funkcjonalną. Warto wybierać rolety antywłamaniowe oraz takie, które są dostosowane odpowiednio względem poziomu nasłonecznienia. Dobre rolety czy żaluzje umożliwią regulację poziomu światła, ale również temperatury będącej wynikiem nasłonecznienia.

Przeszklenia w kuchni i sypialniach?

Warto spojrzeć na przeszklenia nieco szerzej i docenić to rozwiązanie również w innych pomieszczeniach. Zarówno sypialnia małżeńska, jak i pozostałe sypialnie w domu wiele zyskają, dzięki zastosowaniu wysokich drzwi wychodzących na ogród. Nowoczesne domy parterowe są pełne rozwiązań tego typu. Dzięki zastosowaniu żaluzji czy rolet można w ten sposób zyskać przepiękne widoki, a zarazem prywatność i bezpieczeństwo wieczorami.

Jeśli metraż kuchni na to pozwoli, również w tym pomieszczeniu sprawdzą się duże okna i drzwi tarasowe. Biorąc pod uwagę, że kuchnia z reguły połączona jest z jadalnią i salonem, to rozwiązanie jest rzadko stosowane. Z drugiej strony, wyjście z kuchni wprost do jadalni pod gołym niebem byłoby opcją idealną. Coraz częściej taras łączony jest zarazem z ogrodem zimowym. Dzięki oranżerii można bez przeszkód napawać się naturą, również w okresie niskich temperatur. Warto to rozważyć!

Jednocześnie, należy pamiętać o kwestiach praktycznych. Drzwi wychodzące na taras powinny być łatwe w obsłudze dla każdego z domowników. Muszą być również odpowiednio uszczelnione. Warto więc wypytać dostawcę drzwi i okien o wszelkie szczegóły, również te związane z codziennym użytkowaniem.