Nie sposób zaprzeczyć, że rolety sprawdzają się doskonale jako osłony okienne. Są one nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim gwarantują bardzo dobrą ochronę przed nasłonecznieniem. Dotyczy to zwłaszcza rolet z materiałów podgumowanych. Obecnie rolety montowane są w różnych pomieszczeniach w naszych domach. Rolety można zamontować także w kuchni. Jednak w tym przypadku trzeba dobrze przemyśleć wybór osłon okiennych, ponieważ w kuchni panuje zwykle dość wysoka wilgotność, a oprócz tego pojawia sie stosunkowo duże prawdopodobieństwo wystąpienia zanieczyszczeń.

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest materiał, z którego dane rolety zostały wykonane. Zasadniczo możemy zdecydować się na poliester, len albo bawełnę. Który materiał na rolety kuchenne jest najlepszy? Eleganckie lniane albo bawełniane rolety będą ciekawym rozwiązaniem w przestronnych kuchniach, gdzie panuje dobra wentylacja, a nasłonecznienie nie jest zbyt wysokie. Ze względu na raczej przeciętną przepuszczalność powietrza w przypadku lnu i bawełny tego typu rolety stanowią niekoniecznie najlepsze rozwiązanie w przypadku kuchni mocno nasłonecznionych. Również wysoka wilgotność nie sprzyja zastosowaniu rolet z tkanin naturalnych. Materiały takie są bardziej podatne na zniszczenie, kiedy stale są wystawione na działanie wilgoci. Jeśli zatem można zauważyć, że na oknie często skrapla się para wodna, lepiej będzie postawić na rolety z poliestru.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy rolety do kuchni, które nie tylko doskonale się prezentują, ale także są wytrzymałe, a przy tym zapewniają dobre zaciemnienie, najlepszym rozwiązaniem są produkty z poliestru – to materiał, który na pewno sprosta wysokim wymaganiom stawianym roletom kuchennym. Poliester zapewnia lepsze zaciemnienie niż len czy bawełna. To jednak nie wszystko. Wszyscy wiemy, że w kuchni panuje stosunkowo wysoki ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń. W przypadku poliestrowych rolet to nie problem, ponieważ zazwyczaj można stosunkowo łatwo usunąć z nich zarówno plamy z tłuszczu, jak i inne. W większości przypadków wystarczy jedynie przetrzeć zabrudzone miejsce na powierzchni rolety miękką szmatką z płynem do mycia naczyń.

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć przy wyborze rolety do kuchni, jest sposób ich montażu. Dobrym rozwiązaniem są rolety montowane w ramie, które zapewniają pełną wygodę na co dzień. Dlaczego akurat ten typ rolet jest polecany? Nie zapominajmy o tym, że kuchnia to pomieszczenie, które jest stosunkowo często wietrzone. A to oznacza w praktyce, że użytkowanie klasycznych rolet tekstylnych może być dość kłopotliwe.

Wiadomo, że przy wyborze rolet do kuchni musimy wziąć pod uwagę wiele spraw, zwłaszcza ich funkcjonalność. Jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować z estetycznych rozwiązań. Przede wszystkim możemy dobrać rolety kuchenne, które będą pasowały kolorystycznie do pomieszczenia. Modne są zarówno rolety jednolite, które stanowią mocny akcent kolorystyczny, jak i delikatne rolety w pastelowych barwach, w delikatne wzory, np. kwiatowe.