Aranżacje okienne to istotny element każdego wnętrza. Harmonia w pomieszczeniu to sprawa pierwszorzędna, dlatego walory estetyczne warto uzupełniać o sporą dozę funkcjonalności. Takie właśnie są rolety rzymskie. Delikatnie przejrzyste niczym firanki, praktyczne jak rolety, wieczorami zapewniają prywatność, zastępując zasłony. Jeśli więc kusi Was wizja aranżacji w stylu rzymskim, to naprawdę dobry wybór. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać dekoracje okienne do stylu – przeznaczenia przestrzeni.

W jakim wnętrzu warto zastosować rolety rzymskie?

Typowe rolety rzymskie wykonane są z delikatnego, odrobinę przejrzystego woalu. W tym cały ich urok! W połączeniu z marszczeniami, które powstają podczas zwijania rolety, subtelność tkaniny prezentuje się niepowtarzalnie. Rolety rzymskie tego typu powinny być stosowane we wnętrzu, które chcemy rozświetlić. Ten typ dekoracji okiennej pozwala, by światło wypełniło pomieszczenie – zupełnie jak firanki. Dlatego rolety rzymskie najlepiej sprawdzają się w kuchni i salonie.

Niezwykle ujmującym trendem jest łączenie rolet rzymskich ze stylistyką loftową oraz dużą ilością zieleni. Dekoracyjne żarówki retro idealnie współgrają z tym typem rolet. Jeśli za oknem rozciąga się przepiękny widok, nie warto go zasłaniać. Tutaj także sprawdzą się rolety rzymskie, które stanowią doskonałą oprawę widoku, zwłaszcza gdy chodzi o roślinność.

Rolety rzymskie to połączenie nowoczesności z nutą subtelności i dużą doza elegancji. Polecane są przede wszystkim do wnętrz industrialnych, loftowych i skandynawskich. Niezwykle dobrze współgrają także z aranżacjami łączonymi. Najlepszym przykładem takiej stylistyki jest mieszanka stylu nowoczesnego i glamour. W tym przypadku najczęściej wybierane są białe lub kremowe rolety rzymskie, które pięknie dopełniają całość – pełną bieli, złota i kości słoniowej.

Rolety rzymskie – wybierz idealną!

Asortyment rolet rzymskich jest bardzo zróżnicowany. Dzięki temu, mogą one znaleźć zastosowanie także w innych pomieszczeniach. Do sypialni najczęściej wybierane są rolety rzymskie zaciemniające. Dostępne są także rolety rzymskie dzień i noc, które złożone są z dwóch warstw – przejrzystej i zaciemniającej. Gdy chodzi o dekoracyjne dodatki, z pewnością na uwagę zasługują rolety rzymskie woalowe oraz te uzupełnione o przepiękną falbanę.

Gdy chodzi o kolor, w niewielkich wnętrzach warto postawić na jasne odcienie. Dlaczego? Ponieważ taki dodatek optycznie powiększy przestrzeń. Kolejny ważny aspekty to rozmiar rolety. Roleta rzymska zazwyczaj przysłania całe okno wraz z ramą, a nawet wykracza poza tę szerokość. Roleta może być przymocowana zarówno do ramy okiennej, jak też do ścian lub sufitu. To proste rozwiązanie może być z łatwością dostosowane do rozmieszczenia i potrzeb. W dodatku rolety może zdemontować, wyprać i wyprasować!

Wszystko to sprawia, że rolety rzymskie to rozwiązanie niemal uniwersalne. Połączenie niebanalnej estetyki i funkcjonalności jest w końcu tym, czego wszyscy szukamy. Nie dziwi więc fakt, że rolety rzymskie zdobią coraz więcej wnętrz.