Jeśli lubisz rzeczy praktyczne, przynoszące komfort i estetykę, to rolety rzymskie będą najlepszą opcją. Uniwersalność tego wzoru pozwoli Ci zaprojektować wnętrze w tym samym stylu w całym domu, ponieważ rolety doskonale sprawdzą się w kuchni, sypialni, salonie, pokoju dziecinnym czy innym pomieszczeniu. Różnorodność kolorów i kształtów, a także przystępna cena, pozwolą wybrać kilka opcji dla każdego okna i zmienić projekt w zależności od nastroju czy pory roku.

 

Rolety rzymskie w aranżacji wnętrz

 

Rolety rzymskie mają jedną ważną zaletę tzn. oszczędność miejsca w oknie. Korzystając z nich, nie będziesz musiał wybierać między akcentami a zwartością. Możesz sprawić, że skrzydło okienne stanie się jasnym akcentem we wnętrzu, nie wykorzystując dodatkowej przestrzeni.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym często spotyka się rodzina. Spędza się tutaj dużo czasu, więc kuchnia powinna być przytulna, jasna, wygodna, ale użyte materiały niebrudzące i praktyczne. Czy uważasz, że uzyskanie takiego zestawu cech w jednym typie konstrukcji jest nierealne? Ależ nie! Rolety rzymskie pozwalają uzyskać praktyczny i łatwy w utrzymaniu rodzaj konstrukcji skrzydła okiennego bez utraty estetyki. Jeśli chodzi o dekorację, masz ogromny wybór kolorów i wzorów, faktur i materiałów, a także dodatków (kokardki, falbany, frędzle itp.). Najkorzystniej wyglądają rolety montowane na całej wysokości otworu okiennego. Jeśli okno kuchenne jest duże, możesz wykonać projekt z 2 lub 3 oddzielnych elementów.

Wielu rodziców wybiera rolety rzymskie do pokoju swojego dziecka z kilku powodów: w zależności od gęstości materiału można regulować ilość światła, które wpada do pomieszczenia.To bardzo ważne, bo dziecko może nie chcieć przebywać w całkowitej ciemności lub wręcz przeciwnie, w nadmiarze światła słonecznego. Łatwość pielęgnacji pozwala w łatwy sposób zadbać o brak kurzu w pokoju, a co za tym idzie o zdrowie maluszka.

Często do sypialni wybierane są rolety rzymskie, takie systemy pozwalają stworzyć niepowtarzalną, spokojną atmosferę, zachować harmonię i komfort. Zastosowanie tego typu konstrukcji wynika z wytworzenia w pomieszczeniu specjalnego mikroklimatu.Tak więc, wybierając tkaniny przezroczyste lub ciemne, możesz zmienić stopień doświetlenia pomieszczenia. Ponadto ten wystrój okna jest chroniony przed blaknięciem w bezpośrednim świetle słonecznym. Dzięki temu tkanina zasłonowa zachowa swój kolor i wygląd przez wiele lat.

 

Rolety rzymskie – praktyczność i elegancja

 

Rolety rzymskie doskonale sprawdzą się w każdym stylu wnętrza mieszkania czy domu:

 • W przypadku pomieszczeń o klasycznym wystroju lepiej wybrać projekty przedstawiające klasyczne wzory lub ozdoby.
 • W stylu wiejskim preferowane są lekkie, kolorowe i półprzezroczyste tkaniny.
 • Do pokoju wykonanego w stylu art nouveau (asymetria, skomplikowane kompozycje) wskazane jest kupowanie rolet rzymskich w delikatnych naturalnych kolorach.
 • Do pokoju w stylu skandynawskim możesz zamówić przezroczyste rolety rzymskie w jasnych kolorach.
 • Chcesz urządzić wnętrze w hi-tech lub minimalizmie? Radzimy użyć materiałów z niezwykłą kompozycją.
 • Dekorując pokój w eklektyzmie, możesz bezpiecznie łączyć rolety rzymskie z różnych tkanin.
 • Francuski styl polega na zainstalowaniu dekoracji okiennych wykonanych z tiulu, organzy, tafty, aksamitu, jedwabiu (wskazane jest wybranie stonowanych odcieni).
 • W przypadku wnętrza orientalnego najlepiej nadają się płótna w jasnych kolorach, na których stosuje się drogi haft lub nietypowe ozdoby.

 

Opieka nad roletami rzymskimi

 

Rolety rzymskie są łatwe w pielęgnacji. W takim przypadku sposób czyszczenia zależy od materiału i stopnia zanieczyszczenia powierzchni. Przy codziennym czyszczeniu tkanin wystarczy przetrzeć konstrukcje wilgotną szmatką lub gąbką, a jeśli są bardzo brudne, produkty można prać ręcznie lub w pralce. Jeśli mówimy o roletach rzymskich wykonanych z bambusa, to można je przetrzeć tylko suchą szmatką, miękką szczotką lub odkurzać bez narażenia na wilgoć.

 

Jak działają elektryczne rolety rzymskie?

 

Automatyczne sterowanie może sprawić, że rolety rzymskie będą jeszcze bardziej komfortowe i funkcjonalne. Napęd elektryczny montowany jest na gzymsie, może również pełnić funkcję wbudowanej części gzymsu. Automatykę uruchamia się za pomocą pilota lub przycisku znajdującego się po lewej/prawej stronie otworu okiennego. Im cięższa roleta rzymska, tym większa moc mechanizmu podnoszącego. Automatykę nowoczesnych rolet rzymskich można zintegrować z systemem Smart Home. Dzięki temu możesz ustawić różne opcje: na przykład możesz określić czas, w którym zasłony automatycznie się podniosą lub zamkną.

 

Zalety elektrycznych rolet rzymskich

 

 • Wygoda – nie musisz podchodzić do okna, aby zamknąć / otworzyć rolety. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie.
 • Uniwersalność – montaż rolet rzymskich automatycznych jest możliwy w każdym pomieszczeniu, ponieważ konstrukcja napędu elektrycznego jest chroniona przed wilgocią, zmianami temperatury i innymi niekorzystnymi czynnikami.
 • Trwałość – przy prawidłowym działaniu rolety rzymskie z automatycznym sterowaniem wytrzymują wiele lat.
 • Koszt zależy od producenta marki, a także od funkcjonalności automatyzacji. Na cenę wpływa również rozmiar, materiał wykonania i inne cechy rolety rzymskiej.

 

Dlaczego rolety rzymskie są stale poszukiwane?

 

Jednym z najbardziej odpowiednich rozwiązań do tekstylnej dekoracji pokoju są rolety rzymskie. Dzięki oryginalnemu wyglądowi takie osłony przeciwsłoneczne zyskały wielką popularność wśród kupujących w każdym wieku. Dla maksymalnej wygody można zainstalować napęd elektryczny do zdalnego sterowania roletami za pomocą aplikacji na smartfona. Konsultanci producenta rolet pomogą dobrać i kupić rolety rzymskie na okno lub balkon spełniające Twoje wymagania, a profesjonalni instalatorzy zamontują nowe rolety rzymskie, doradzą w zakresie prawidłowej eksploatacji i konserwacji.