Sypialnia to dość szczególne pomieszczenie, gdzie odpoczywamy i odprężamy się każdego dnia. Dlatego bardzo ważne jest, by w tym miejscu czuć się komfortowo. Istotna jest odpowiednia aranżacja wnętrza oraz stylowe wykończenie. Warto zadbać także o dobór dekoracyjnych, a przy tym praktycznych osłon okiennych. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych firan i zasłon na rzecz funkcjonalnych rolet. Jak najbardziej rolety tekstylne sprawdzą się także w sypialni.

Różne możliwości montażu rolet

Przy wyborze rolet można zdecydować się na różne warianty montażu. W grę wchodzi montaż klasyczny lub na ramie okiennej. W pierwszym przypadku roleta przysłania całą wnękę okienną, w drugim natomiast osłaniane są poszczególne szyby okienne. Jeżeli zależy Wam na mało inwazyjnym montażu, lepiej będzie zdecydować się na zamontowanie rolet bezpośrednio na ramie, wtedy nie ma potrzeby wiercenia dodatkowych otworów. Warto dodać jeszcze, że tak zamontowane rolety sprawdzą się wszędzie tam, gdzie okna są często otwierane. W sypialni można zamontować także popularne rolety kasetowe. Rozwiązanie to jest tak skonstruowane, że niemożliwe jest przenikanie promieni po bokach rolety.

Rolety zaciemniające w sypialni

W sypialni warto zamontować takie modele, które zapewnią nam prywatność oraz warunki sprzyjające wypoczynkowi po ciężkim dniu w pracy, dlatego też dobrze byłoby rozważyć zakup nowoczesnych rolet zaciemniających. Są to modele wykonane z grubych (często podgumowanych) materiałów, które bardzo dobrze chronią przed przenikaniem promieni słonecznych. I to niezależnie od koloru, nawet jasne rolety będą znacznie redukować przenikanie promieni słonecznych.

Rolety w sypialni jako dekoracja

Przy wyborze rolet powinniśmy szukać takiego modelu, który spełni swoją rolę jako osłona okienna, a jednocześnie będzie elegancką dekoracją. W tej chwili producenci osłon okiennych, chcąc sprostować wymaganiom swoich klientów, oferują osłony okienne w wielu różnych odcieniach i wzorach. Nie ma znaczenia, czy ktoś preferuje tradycyjną kolorystykę czy może szuka rolet o bardziej niestandardowym wzorze – każdy znajdzie coś dla siebie. Od kilku już lat bardzo popularnym trendem w aranżacji wnętrz są style: rustykalny, skandynawski oraz prowansalski. Nawet, jeśli zdecydujemy się na jeden z tych stylów w sypialni, łatwo można dobrać interesujące rolety. Do stylu rustykalnego będą pasować rolety z naturalnych tkanin, utrzymane w naturalnych odcieniach brązu. Ze stylem skandynawskim będą się znakomicie komponować eleganckie rolety białe lub kremowe, natomiast wielbiciele stylu prowansalskiego mogą zdecydować się na delikatne odcienie fioletu lub rolety ozdobione charakterystycznym dla tego stylu motywem lawendy.

Ciekawym rozwiązaniem, zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i praktycznym, są tzw. rolety rzymskie w sypialni. Rolety tego typu po zwinięciu tworzą charakterystyczne fale, dlatego też od razu przyciągają uwagę. To rozwiązanie, które pasują np. do wnętrz urządzonych w stylu vintage. Także i rolety rzymskie można zamówić w wielu różnych wzorach i kolorach.