Nie sposób zaprzeczyć, że eleganckie rolety coraz częściej traktowane są jako praktyczna alternatywa dla tradycyjnych firanek oraz zasłon. Rolety są zresztą nie tylko bardzo praktyczne, ale także i dekoracyjne; producenci proponują rolety materiałowe w wielu różnych kolorach i wzorach. Bez problemu można zatem dobrać rolety, które wizualnie w pełni nam odpowiadają.

Kolor rolety a wystrój wnętrz

Kolor rolety należy dobrać tak, aby pasował on do konkretnego wnętrza, stylu, w jakim jest ono urządzone. Wiele zależy też od naszych upodobań. Jeśli ktoś lubi kontrastowe rozwiązania, może pomyśleć o jaskrawych roletach do pomieszczeń w stylu nowoczesnym, w których z reguły przeważają bardzo jasne kolory. Z kolei w przypadku pomieszczeń urządzonych tradycyjnie, można zawsze postawić na ciepłe kolory. Brązy, beże, czerwienie itd. – tego typu kolory dodadzą przytulności, sprawia, że całe wnętrze będzie wydawało sie cieplejsze. Wielbiciele stylu prowansalskiego albo skandynawskiego mogą zdecydować się na jednokolorowe rolety w odcieniach delikatnego beżu, ecru lub subtelnej szarości. Do stylu prowansalskiego będą doskonale pasować także rolety w delikatne wzory kwiatowe, które najlepiej w raczej stonowanych kolorach, takich jak: szary, lawendowy, błękitny itd. Ze względu na ogromną różnorodność można bez problemu dobrać rolety tekstylne, które będą z danym wnętrze tworzyć harmonijną całość.

Zakres doświetlenia a kolor rolety

Na zakup rolety decydujemy się nie tylko ze względów estetycznych, ale także i dlatego, że ma nas ona chronić przed spojrzeniami osób z zewnątrz oraz nadmiarem słonecznego światła. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretne rolety tekstylne, musimy zdecydowanie zastanowić się nad zakresem doświetlenia w konkretnym pomieszczeniu. Jeżeli dany pokój w naszym domu jest stosunkowo słabo doświetlony, np. jego okna wychodzą na północną stronę, dobrym rozwiązaniem będą półprzezroczyste rolety w jasnych kolorach. Ciemne, nieprzepuszczające światła rolety sprawiłyby, że całe pomieszczenie wyglądałoby ponuro. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli szukamy rolet do dobrze doświetlonego pomieszczenia, w którym okna wychodzą np. na południe. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są rolety w bardziej zdecydowanych kolorach. Zasadniczo należy pamiętać, że na rynku dostępne są tzw. rolety dzienne oraz rolety z tkaniny podgumowanej. Jeśli zdecydujemy sie na ten drugi wariant, kolor rolety nie wpływa na doświetlenie pomieszczenia, ponieważ stopień zaciemnienia wynosi ok. 99%.

Rolety do sypialni, kuchni, salonu itd.

Przy wyborze kolorystyki rolety powinniśmy uwzględnić także jej przeznaczenie. Inne barwy będą dobrym wyborem do kuchni, inne z kolei do sypialni. Ciepłe, intensywne kolory, jak np. odcienie żółci, czerwienie albo pomarańczy nie tyko ożywiają całe wnętrze, ale także mogą wpływać pobudzająco na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Z tego względu rolety w takich kolorach nadają się np. do salonu, kuchni, jadalni itd. W sypialni natomiast warto zamontować rolety w stonowanych kolorach, które pomogą w wyciszeniu się. Chłodne odcienie oraz naturalne kolory drewna będą doskonałym wyborem.