Dobrym uzupełnieniem aranżacji są rośliny domowe – nie tylko ze względu na estetykę, ale i zdrowie. Unikalne właściwości roślin i świeżość zieleni to coś, co naprawdę odmienia wnętrze. Oczywiście, nie każdy może pochwalić się umiejętnością uprawy. Na szczęście istnieją rośliny, które sprawdzą się w każdym domu!

Rośliny cienioznośne – co urośnie w zacienionym mieszkaniu?

Małe, zacienione mieszkanie wydaje się być miejscem, w którym żadna roślina się nie zadomowi. Nie warto się zniechęcać! Część roślin domowych jest wysoce odporna na niedobór światła. Wskazać można tu nie tylko bluszcz pospolity, ale także peperomię kędzierzawą, skalnicę, dracenę czy też urokliwą ciemnotkę okrągłolistną. W dodatku bluszcz i dracena wyróżniają się właściwościami oczyszczającymi powietrze. Bluszcz wspomoże eliminację formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych substancji zawartych w składzie wdychanego powietrza.

Jak pielęgnować te rośliny? Ile roślin, tyle zasad obchodzenia się z nimi! Warto jednak przybliżyć zasady pielęgnacji draceny, która jest przecież niezwykle popularną rośliną domową. Dracenę należy umieścić w miejscu jasnym, lecz nie narażając jej na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Roślina może być uprawiana w temperaturze pokojowej do 21 °C. W przypadku temperatur niższych niż 18 °C nie należy przesadzać z częstotliwością podlewania. Do podlewania warto stosować letnią wodę. Najważniejsze, by nie doprowadzić ziemi do przesuszenia lub nadmiernego zawilgocenia. Co jakiś czas można dracenę zraszać z pomocą spryskiwacza.

Poziom nasłonecznienia można kontrolować na wiele sposobów. Zamiast przestawiać roślinę z kąta w kąt, warto wyposażyć się w odpowiednie żaluzje. Dostosowując nasłonecznienie można zadbać nie tylko o poziom światła, ale również kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. To istotne zwłaszcza latem, które zbliża się wielkimi krokami.

Najmodniejsze rośliny domowe ostatnich lat

Oprócz walorów praktycznych z pewnością na uwagę zasługuje piękno roślin. Co ciekawe, również ten element jest traktowany jako część wystroju mieszkania. W świecie designu pojawiły się rośliny, które doskonale współgrają z modnymi stylizacjami wnętrz. W tym zestawieniu znajdują się również wspomniane rośliny oczyszczające powietrze. Oprócz nich na podium pojawiły się okazy, takie jak monstera, palmy, fikusy, sukulenty. Słowem – warto sięgać po egzotyczną zieleń.

Ci, którzy nie czują się ekspertami od roślin często wybierają sukulenty. To gatunki, które mogą przetrwać nawet w przypadku ograniczonego dostępu do wody. Z kolei osoby bardziej zaznajomione z tematem uprawy coraz chętniej wybierają bardziej okazałe rośliny orientalne. Monstery, palmy i fikusy przepięknie dopełniają aranżację i są z powodzeniem stosowane w mniejszych i większych wnętrzach. Dobrze pielęgnowane osiągają spore rozmiary!

Nie tylko rośliny zdobią dom. Nie sposób zapomnieć o dekoracjach okiennych, odznaczających się wielofunkcyjnością. Sięgając po jakościowe rolety lub żaluzje można z łatwością odmienić wnętrze i zapewnić sobie – i roślinom – dogodne warunki każdego dnia.